Ukraina poszczycić się może imponującym bogactwem malowniczych krajobrazów. Nic zaś nie zapewnia bezpiecznego rozwoju naturalnej flory i fauny tak, jak parki narodowe i rezerwaty przyrody.

Ukraina | Karpacki Park Narodowy
Ukraina | Karpacki Park Narodowy (by voin)

Ochrona przyrody na Ukrainie

Miejsca te nie tylko chronią zagrożone gatunki zwierząt i dającą im schronienie dziką roślinność, ale także sprzyjają rozwojowi coraz popularniejszej ostatnimi czasy ekoturystyki.

Ta gałąź turystyki opiera się na podróżowaniu bezpiecznym dla środowiska, ale niepozbawianym atrakcji. Pozwala na korzystanie z uroków przyrody bez jej niszczenia, bez ingerencji w naturalne ekosystemy. Podczas gdy turyści korzystają z uroków i dobrodziejstw natury, odpowiednie organizacje dbają o przekazanie płynących z ekoturystyki dochodów na ochronę przyrodniczego dziedzictwa.

Najpiękniejsze okazy ukraińskiej flory i fauny spotkamy w dziewięciu największych parkach narodowych, wśród których wyróżnia się:

Szacki Park Narodowy – położony na Wołyniu w pobliżu granicy z Polską i Białorusią. Założono go w 1983 r. w celu ochrony imponującego ekosystemu Jezior Szackich.

Karpacki Park Narodowy – położony, jak sama nazwa wskazuje, na Zakarpaciu. Park założono w 1968 r., oczywiście dla ochrony górskiej przyrody.

Park Narodowy Synewyr – położony także na Zakarpaciu.

Park Narodowy Beskidy Skolskie – położony w obwodzie lwowskim.

Jaworowski Park Narodowy – położony w dorzeczu Wereszycy w krainie geograficznej zwanej Roztoczem (na zachodzie Ukrainy).

Park Narodowy Podilśki Towtry – chroni przyrodnicze bogactwo Podola.

Park Narodowy Święte Góry – położony w dolinie Dońca. Znajdziemy tu imponujące skały kredowe i ukryte pośród nich wspaniałe zabytki.

Park Narodowy Desniańsko-Starohucki – położony w północno-wschodniej części Ukrainy, chroniący chroniący setki gatunków roślin nasiennych i paprotników.

Azowsko-Siwaski Park Narodowy – zlokalizowany na Krymie w celu ochrony roślin i zwierząt zamieszkujących wody i wybrzeża zatoki Siwasz.

Ukraina | Jaworowski Park Narodowy
Ukraina | Jaworowski Park Narodowy (by rednez)

Wśród rezerwatów przyrody na wyróżnienie zasługują:

Poleski Rezerwat Przyrody – powstały w 1968 r. w okolicach Żytomierza. Obszar chroniony zajmuje głównie ekosystem bagienny.

Rezerwat Biosfery Askania Nowa – jeden z najstarszych rezerwatów przyrody na Ukrainie, wyróżniony przez UNESCO. Chroni roślinność stepową.

Czarnomorski Rezerwat Biosfery – założony w 1927 r. w celu ochrony licznych gatunków ptaków migrujących oraz ich terenów gniazdowych.

Rezerwat Jałtański Górsko-Leśny – obejmuje tereny leśne z sosną krymską, jałowcami, dębami i bukami, rozciągające się wzdłuż wybrzeży Morza Czarnego. Występują tu także bajeczne formy geologiczne: jaskinie, groty, wąwozy i wodospady.

Rezerwat geologiczny „Kamienna wioska” – wspaniałe formacje skalne przypominają swym kształtem zabudowę osiedla mieszkalnego. Lokalizacja: niedaleko wsi Rudnia-Zamysłowicka, w rejonie Olewskim, w obwodzie Żytomirskim.

Zainteresują Cię również

Chorwackie obiekty na liście UNESCO Chorwackie obiekty na liście UNESCO
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się siedem chorwackich obiektów. Są na niej wspaniałe budynki...
Nairobi Nairobi
Niemal w samym centrum Kenii, na około 1700 m n.p.m. nad źródłem rzeki Athi, u podnóża gór Aberdare, położona jest...
Park Narodów (Parque das Nações) w Lizbonie Park Narodów (Parque das Nações) w Lizbonie
Po zamknięciu Światowej Wystawy Expo w 1998 roku, nowo powstały teren wraz z jego zabudowaniami przekształcony...
Saki Saki
Pośród turystów odwiedzających Ukrainę od dawna istnieje spór o to, czy najlepszym kurortem Półwyspu Krymskiego...
Święto japońskiej wiśni na Ukrainie Święto japońskiej wiśni na Ukrainie
W ostatnim tygodniu kwietnia 2012 r. oczekiwany jest w stolicy Zakarpacia – Użgorodzie – szczyt kwitnienia sakury,...
Klimat Ukrainy Klimat Ukrainy
Większa część państwa położona jest w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Tylko południowe regiony, w...

 

Przeczytaj również

Kozak System – kozacka energia na scenie

Tradycyjne kozackie motywy i brzmienia we współczesnych aranżacjach punk-rockowych, reggae i ska – poznajcie niesamowitą energię ukraińskiego zespołu Kozak System.

Vilarinho da Furna – miasto-widmo

Zapewne wielu z nas słyszało o zatopionym Heraklejonie (Thonis) w pobliżu Aleksandrii, wyspie Kekova w Turcji czy mieście Wineta na…

Czọrne Mọre (Morze Czarne)

Niekwestionowanym królem ukraińskich wód jest starożytny Pontus Euxinus, czyli basen Morza Czarnego. Morze zawdzięcza swą nazwę siarczkom, barwiącym jego wody…

Region Kyrenia

Region Kyrenia (Kirenia) – gr. Επαρχία Κερύνειας, tur. Girne Bölgesi – jest najmniejszym regionem wyspy, na północy i zachodzie graniczącym…

Portugalska oliwa z oliwek

Bez czego nie mogą obejść się tradycyjne portugalskie potrawy? Oczywiście bez znakomitej oliwy z oliwek posiadającej wiele walorów smakowych i…

Cypr w liczbach

Ile wynosi średnia długość życia na Cyprze? Ile obiektów wpisanych na listę UNESCO jest na wyspie? Czy występują tu jeziora?…

Jałta

Położona na Półwyspie Krymskim Jałta jest nie tylko znaną miejscowością uzdrowiskową, miasto to poszczycić się może także prawdziwym bogactwem zabytków.

Historia Ukrainy

Ukraina – „ziemia, która leży na skraju” – to bardzo odpowiednia nazwa dla kraju, który leży na południowo-wschodniej granicy Europy,…