Ukraina poszczycić się może imponującym bogactwem malowniczych krajobrazów. Nic zaś nie zapewnia bezpiecznego rozwoju naturalnej flory i fauny tak, jak parki narodowe i rezerwaty przyrody.
Ukraina | Karpacki Park Narodowy (by ivan cruz na licencji FreeImages)
Ochrona przyrody na Ukrainie
Miejsca te nie tylko chronią zagrożone gatunki zwierząt i dającą im schronienie dziką roślinność, ale także sprzyjają rozwojowi coraz popularniejszej ostatnimi czasy ekoturystyki.
Ta gałąź turystyki opiera się na podróżowaniu bezpiecznym dla środowiska, ale niepozbawianym atrakcji. Pozwala na korzystanie z uroków przyrody bez jej niszczenia, bez ingerencji w naturalne ekosystemy. Podczas gdy turyści korzystają z uroków i dobrodziejstw natury, odpowiednie organizacje dbają o przekazanie płynących z ekoturystyki dochodów na ochronę przyrodniczego dziedzictwa.
Najpiękniejsze okazy ukraińskiej flory i fauny spotkamy w dziewięciu największych parkach narodowych, wśród których wyróżnia się:
Szacki Park Narodowy – położony na Wołyniu w pobliżu granicy z Polską i Białorusią. Założono go w 1983 r. w celu ochrony imponującego ekosystemu Jezior Szackich.
Karpacki Park Narodowy – położony, jak sama nazwa wskazuje, na Zakarpaciu. Park założono w 1968 r., oczywiście dla ochrony górskiej przyrody.
Park Narodowy Synewyr – położony także na Zakarpaciu.
Park Narodowy Beskidy Skolskie – położony w obwodzie lwowskim.
Jaworowski Park Narodowy – położony w dorzeczu Wereszycy w krainie geograficznej zwanej Roztoczem (na zachodzie Ukrainy).
Park Narodowy Podilśki Towtry – chroni przyrodnicze bogactwo Podola.
Park Narodowy Święte Góry – położony w dolinie Dońca. Znajdziemy tu imponujące skały kredowe i ukryte pośród nich wspaniałe zabytki.
Park Narodowy Desniańsko-Starohucki – położony w północno-wschodniej części Ukrainy, chroniący chroniący setki gatunków roślin nasiennych i paprotników.
Azowsko-Siwaski Park Narodowy – zlokalizowany na Krymie w celu ochrony roślin i zwierząt zamieszkujących wody i wybrzeża zatoki Siwasz.
Wśród rezerwatów przyrody na wyróżnienie zasługują:
Poleski Rezerwat Przyrody – powstały w 1968 r. w okolicach Żytomierza. Obszar chroniony zajmuje głównie ekosystem bagienny.
Rezerwat Biosfery Askania Nowa – jeden z najstarszych rezerwatów przyrody na Ukrainie, wyróżniony przez UNESCO. Chroni roślinność stepową.
Czarnomorski Rezerwat Biosfery – założony w 1927 r. w celu ochrony licznych gatunków ptaków migrujących oraz ich terenów gniazdowych.
Rezerwat Jałtański Górsko-Leśny – obejmuje tereny leśne z sosną krymską, jałowcami, dębami i bukami, rozciągające się wzdłuż wybrzeży Morza Czarnego. Występują tu także bajeczne formy geologiczne: jaskinie, groty, wąwozy i wodospady.
Rezerwat geologiczny „Kamienna wioska” – wspaniałe formacje skalne przypominają swym kształtem zabudowę osiedla mieszkalnego. Lokalizacja: niedaleko wsi Rudnia-Zamysłowicka, w rejonie Olewskim, w obwodzie Żytomirskim.
Zainteresują Cię również