Poczajów to niewielkie miasteczko, położone w bardzo malowniczej okolicy. Słynie przede wszystkim z ogromnego zespołu klasztornego – Ławry Poczajowskiej – największego ośrodka prawosławia na Wołyniu.

Ukraina | Widok na Ławrę Poczajowską
Ukraina | Widok na Ławrę Poczajowską (by bortescristian )

Historia miasta i najważniejsze fakty

Poczajów znajduje się w zachodniej części Ukrainy, w regionie krzemienieckim obwodu tarnopolskiego. Położony jest na grzbiecie wzgórza, ok. 18 km na południowy zachód od Krzemieńca. Miasteczko zamieszkuje ok. 8000 osób (dane z 2004 r.).

Historia Poczajowa nieodłącznie wiąże się z dziejami tamtejszego klasztoru prawosławnego. W średniowieczu osiedlili się w tych okolicach mnisi, a tradycja prawosławna mówi o tym miejscu jako o cudownym, znajdującym się pod szczególną opieką Maryi.

Prawa miejskie oraz herb nadał miasteczku król Stanisław August Poniatowski w 1778 r.

Miasto jest dziś chętnie odwiedzane nie tylko przez pielgrzymów prawosławnych, ale i przez wiernych katolickich oraz turystów, w tym Polaków – zwłaszcza, że Poczajów ma dogodne położenie na trasie do Krzemieńca.

Do Poczajowa można łatwo dojechać autobusem nawet z dużych miast, takich jak Lwów czy Tarnopol.

Ławra Poczajowska

Nieznana jest data założenia klasztoru, znanego dziś jako Poczajowska Ławra Zaśnięcia Bogurodzicy, czyli Ławra Uspienska. Wiadomo, że mnisi prawosławni mieszkali na tych terenach już w XII w., czyli przed powstaniem klasztoru. I właśnie w XII wieku miały tu nastąpić pierwsze objawienia maryjne.

W czasie najazdów mongolskich w XIII w. na terenie Poczajowa schroniła się grupa zakonników z kijowskiej Ławry Pieczerskiej. Legenda mówi, że to Matka Boska obroniła wzgórze przed Mongołami. Po odstąpieniu najeźdźców na wzgórzu miał pozostać odcisk stopy Maryi. Wówczas to mnisi mieli powziąć decyzję o osiedleniu się w tym rejonie na stałe.

Od tej pory sława Poczajowa jako miejsca cudownego rosła. W 1527 r. król Zygmunt Stary nadał mu specjalne przywileje. Szczególną troską otoczyła klasztor żona sędziego łuckiego Anna Hojska, wielokrotnie wspomagając mnichów datkami, a w 1597 r. podarowując klasztorowi ikonę Matki Boskiej.

Ukraina | Ławra Poczajowska Zaśnięcia Bogurodzicy
Ukraina | Ławra Poczajowska Zaśnięcia Bogurodzicy (by anaroz )

W latach 1713-1832 klasztor należał do grekokatolików. W 1832 r. powrócił do prawosławnych, a rok później nadano mu rangę ławry. W czasach ZSRR część zespołu klasztornego była czynna (choć zakazano pielgrzymek), a część zamieniono na muzeum ateizmu.

W skład zespołu architektonicznego Ławry Poczajowskiej wchodzą: Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w stylu rokoko z XVIII w., cerkiew Świętej Trójcy z XVII w., klasztor (budynek z XVIII w.), sobór Świętej Trójcy z początku XX w. oraz dzwonnica.

Ławra jest właściwie jedyną atrakcją w mieście, nie licząc małych cerkwi oraz oczywiście pięknych krajobrazów. Sława ławry jest jednak tak duża, że uczyniła z małego Poczajowa jeden z największych ośrodków maryjnych na Ukrainie.

Przed wejściem do Ławry kobiety powinny przykryć głowę.

Zainteresują Cię również

Klasztor Hieronimitów – symbol Lizbony Klasztor Hieronimitów – symbol Lizbony
Jednym z symboli Portugalii jest Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos) w Lizbonie. W 1983 roku obiekt...
Klasztor Kykkos w górach Troodos Klasztor Kykkos w górach Troodos
Ten piękny i uważany za najwspanialszą budowlę tego typu na Cyprze, XI-wieczny klasztor, leży w górach Troodos, na...
Katedra w Porto Katedra w Porto
Katedra w Porto (Sé Catedral do Porto) stanowi szczególnie piękną atrakcję miasta. Budowę tej wspaniałej świątyni...
Wielki Meczet w Kairuan Wielki Meczet w Kairuan
W każdym mieście Tunezji znajduje się meczet, ale Wielki Meczet w Kairuan jest najważniejszy ze wszystkich. Kairuan...
Mniejszości religijne w Dubaju Mniejszości religijne w Dubaju
Pod względem religijnym, Dubaj jest najbardziej tolerancyjnym emiratem.Ze względu na mnogość emigrantów z różnych...
Zamek w Dubnie Zamek w Dubnie
Forteca w Dubnie to jeden z najstarszych zamków na Ukrainie, zbudowany pod koniec XV wieku przez księcia...

 

Przeczytaj również

Festiwal kwiatów – Anthestiria

Na powitanie wiosny Cypryjczycy organizują doroczny festiwal kwiatów. To radosne i pachnące święto miało swój początek już w starożytności –…

Fantasporto 2012 nadchodzi!

Największe święto filmu science-fiction nadchodzi! 32. Festival Fantasporto odbędzie się w dniach 20.02.2012 – 04.03.2012 r. w Portugalii. Ten międzynarodowy…

Kalendarium dziejów Portugalii

Najważniejsze wydarzenia, daty warte zapamiętania. Portugalia ma rozległą historię, którą postaraliśmy się upożądkować w formie kalendarza dziejów.

Donieck

Donieck nie jest miastem o bogatej historii, ale stanowi istotny punkt na mapie Ukrainy. Ta duża, dynamiczna aglomeracja jest przemysłową…

Park Krajobrazowy Kamenjak

Jeśli wybieracie się do Chorwacji i za cel swej podróży wybraliście Istrię, koniecznie udajcie się w podróż na samo jej…

13 maja – rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Fatima jest jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego, do którego pielgrzymują wierni z całego świata. Przed laty w pobliżu tego…

Cypryjskie lasy

Lasy cypryjskie posiadają bardzo duże znaczenie ochronne oraz społeczne, ale za to niewielką wartość gospodarczą. Na powierzchni 171 615 ha,…

Chorwacja – strzał w 10!

Czy kogokolwiek trzeba przekonywać o zaletach urlopu w Chorwacji? Chyba każdy z nas potrafiłby wymienić więcej niż 10 powodów, dla…