Półwysep Tarchankucki nie jest miejscem popularnym wśród turystów, co może dziwić tych, którzy odwiedzili ten uroczy zakątek Krymu. Okolice te są bowiem prawdziwą perełką krajobrazu krymskiego.
Ukraina | Latarnia morska na przylądku Tarchankut (by valery122 na licencji Pixabay)
Podstawowe informacje
Tarchankut to najbardziej wysunięty na zachód rejon Półwyspu Krymskiego. Położony jest bardzo malowniczo – z trzech stron oblany jest wodami Morza Czarnego, a od zachodu styka się z długim na 27 km jeziorem Donuzław.
Powierzchnia półwyspu wynosi 1550 km², a liczba ludności to około 32 000.
Na terenie półwyspu spotkamy głównie roślinność stepową. W obniżeniach terenu rośnie czaharnyk, czyli roślinność krzaczasta.
Charakterystyczne dla Tarchankutu są słone jeziora.
Miejscowości
Wśród miejscowości turystycznych znajdujących się na Tarchankucie należy wyróżnić Cziernomorskoje, Olieniowkę i Mieżwodnoje.
Mieżwodnoje i Cziernomorskoje mogą się pochwalić najbardziej rozwiniętą infrastrukturą turystyczną w okolicy. Znajdziemy tu największą bazę noclegową. Są to też najlepsze miejsca do odpoczynku na plaży. Mieżwodnoje znane jest nie tylko z kąpieli morskich, ale również błotnych.
Największą miejscowością Tarchankutu jest Cziernomorskoje (Cziernomorsk). Najbardziej znaną tutejszą plażą jest szeroka, piaszczysta plaża u wybrzeży Zatoki Wąskiej. Plaże Tarchankutu należą do najspokojniejszych na Krymie.
Cziernomorsk cieszy oko pięknymi krajobrazami, a przechadzka nad brzegiem morza (i to bez towarzystwa tłumu turystów) wpływa korzystnie na nastrój i zdrowie. Kurort znany jest również z jednego kompleksu zabytkowego. Jest to rezerwat historyczno-archeologiczny Kalos-Limen (gr. „Piękny Port”).
Historia tej osady sięga IV w. p.n.e. Założyli ją kolonizatorzy jońscy. Dogodne położenie uczyniło z niej ważny port. W II w. p.n.e. miasto upadło pod naporem sił scytyjskich, zostało jednak wkrótce odzyskane przez Greków. Scytowie ostatecznie zniszczyli je w I w. n.e.
Na terenie Kalos-Limen można dziś obejrzeć m.in. ruiny greckiej twierdzy.
Olieniowka położona jest ok. 22 km od Cziernomorskoje. Można tu odwiedzić posiadłość W.S. Popowa, sekretarza księcia Potiomkina. 4 km na południowy-wschód od miejscowości znajduje się wysoka na 42 m latarnia morska z 1816 r. Już w starożytności znajdował się tu punkt sygnalizacyjny dla statków.
Ukraina | Gorący klimat Dubaju sprawia, że najlepiej udać się do niego zimą (by valery122 na licencji Pixabay)
Duży i Mały Atliesz
Okolice Olieniowki znane są z pięknych krajobrazów. Do najsłynniejszych miejsc należą atliesze (tur. „ateş” – „ogień”). Duży Atliesz leży 6 km na południowy wschód od Olieniowki. Do widoków charakterystycznych dla tego miejsca należą 60-metrowe białe klify wapienne, wyrastające niemal przy samym brzegu, pozostawiające jedynie niewielkie skrawki plaży.
Znajdziemy tu również urocze, małe zatoczki i liczne jaskinie.
Mały Atliesz położony jest w odległości 1 km od Dużego. Również tutaj krajobraz należy do zapierających dech w piersiach. Skały przyjmują kształty pobudzające wyobraźnię (np. Skała Krokodyl o kształcie wchodzącego do morza gada). Niedaleko znajduje się tzw. Puchar Miłości – naturalny basen połączony z morzem jedynie korytarzem podwodnym.
Zarówno Duży, jak i Mały Atliesz to miejsca lubiane nie tylko przez grotołazów i wielbicieli wspinaczek skałkowych, ale również i przez nurków. Wyjątkowym miejscem jest położone koło Małego Atlieszu Tarchankuckie Podwodne Muzeum, założone w 1992 r. Na głębokości 12-13 m można tu zobaczyć posągi czy skrzynie ze skarbami. Niedaleko Olieniowki morze kryje wrak statku Święta Katarzyna.
Dżangul
To ciekawe pod względem przyrodniczym miejsce znajduje się 7 km na północ od Olieniowki. Słynie z wielkich osuwisk skalnych, spowodowanych gliniastym podłożem pod wapiennymi skałami. Osuwiska stworzyły charakterystyczny dla Dżangulu krajobraz, pełen samotnie sterczących skał, grot i jaskiń. Piękna dopełnia bujnie rosnąca tu roślinność stepowa.
Zarówno oba Atliesze, jak i Dżangul są obszarami objętymi ochroną.
Zainteresują Cię również