Festiwal historyczny Porta Temporis (brama czasu), który odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2012 roku, otworzy sezon turystyczny w Kamieńcu Podolskim.

Za podstawę festiwalu posłużyły wydarzenia, które rozgrywały się na Podolu w czasach Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Ukraina | Festiwal historyczny Porta Temporis odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2012 roku w Kamieńcu Podolskim
Ukraina | Festiwal historyczny Porta Temporis odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2012 roku w Kamieńcu Podolskim (by Photo by Ferad Zyulkyarov )

Program festiwalu Porta Temporis 2012

Goście Porta Temporis w ciągu trzech dni będą mogli obejrzeć wojenny obóz polowy, szturm fortecznego obiektu „Ruska brama”, dawne rzemiosła, zawody najlepszych łuczników, występy ulicznych teatrów, usłyszeć utwory muzyczne z XIV-XV wieku i wziąć udział w choreograficznych klasach mistrzowskich.

Celem festiwalu jest zwrócenie uwagi na unikatowy pomnik dawnej sztuki inżynierskiej, jaką jest Ruska Brama – warownia z basztami i zaporą kamienną w dolinie Smotrycza oraz odrodzenie starych narodowych tradycji. Wysiłki organizatorów imprezy są skierowane na dotarcie do korzeni państwowości i lokalnej samorządności oraz zrozumienie bohaterskiej historii Podolan. Dlatego hasłem festiwalu są słowa: „Ave tempus! Ave homo! Ave Podolia!”.

Festiwal Porta Temporis, to niezwykła platforma, która harmonijnie łączy piękno przyrody, geniusz wojennej myśli inżynierskiej, dobrze wyszkolonych uczestników z różnych krajów Europy, zainteresowanie ukraińskich mediów i uwagę tysięcy wdzięcznych widzów.

Osobliwością festiwalu będzie szturm Ruskiej Bramy! Bezprecedensowe wydarzenie w ruchu festiwalowym, jako że po raz pierwszy będzie możliwy szturm na oryginalną średniowieczną warownię. Walki będą się toczyć zarówno na podejściach do bramy, jak i na pięciometrowych ścianach, podwalach i barbakanie. Strona atakująca będzie wykorzystywać podczas szturmu drabiny, machiny miotające i taran.

Średniowieczna sceneria, gra ognia i cieni, laserowe feerie i blask wody, dramatyczna gra aktorów i komediowe epizody – na każdym muszą zrobić wrażenie!

Ruska Brama (istniała też druga, analogiczna – Polska Brama), to samodzielna budowla obronna z XVI-XVIII wieku z 8 bastionami i 4 basztami, będąca głównym wjazdem do miasta od strony południowej. Dwie baszty zbudowano przy skale, trzecia przylegała do rzeki Smotrycz w miejscu, gdzie wznosiła się śluza, a na drugim brzegu rzeki górowała czwarta baszta. Chociaż brama przecinała koryto rzeki, wszystkie baszty były połączone ze sobą umocnieniami. Na wypadek alarmu zamykano wjazd z pomocą krat opuszczanych specjalnym mechanizmem.

Co?
Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Historyczny „Porta Temporis”.

Gdzie?
Kamieniec Podolski

Kiedy?
20- 22 kwietnia 2012 r.

Zainteresują Cię również

Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Filmy z Chorwacją w tle Filmy z Chorwacją w tle
Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów....
Jacy są Portugalczycy? Jacy są Portugalczycy?
Wiele osób planujących podróż do Portugalii zastanawia się jacy są jej mieszkańcy? Czy są życzliwi? Czy pomogą nam...
Ciekawostki z Cypru Ciekawostki z Cypru
Planując zagraniczny wyjazd zawsze staramy się dowiedzieć o danym kraju jak najwięcej. Nie wszystkie jednak...