Festiwal historyczny Porta Temporis (brama czasu), który odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2012 roku, otworzy sezon turystyczny w Kamieńcu Podolskim.

Za podstawę festiwalu posłużyły wydarzenia, które rozgrywały się na Podolu w czasach Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Ukraina | Festiwal historyczny Porta Temporis odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2012 roku w Kamieńcu Podolskim
Ukraina | Festiwal historyczny Porta Temporis odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2012 roku w Kamieńcu Podolskim (by Photo by Ferad Zyulkyarov )

Program festiwalu Porta Temporis 2012

Goście Porta Temporis w ciągu trzech dni będą mogli obejrzeć wojenny obóz polowy, szturm fortecznego obiektu „Ruska brama”, dawne rzemiosła, zawody najlepszych łuczników, występy ulicznych teatrów, usłyszeć utwory muzyczne z XIV-XV wieku i wziąć udział w choreograficznych klasach mistrzowskich.

Celem festiwalu jest zwrócenie uwagi na unikatowy pomnik dawnej sztuki inżynierskiej, jaką jest Ruska Brama – warownia z basztami i zaporą kamienną w dolinie Smotrycza oraz odrodzenie starych narodowych tradycji. Wysiłki organizatorów imprezy są skierowane na dotarcie do korzeni państwowości i lokalnej samorządności oraz zrozumienie bohaterskiej historii Podolan. Dlatego hasłem festiwalu są słowa: „Ave tempus! Ave homo! Ave Podolia!”.

Festiwal Porta Temporis, to niezwykła platforma, która harmonijnie łączy piękno przyrody, geniusz wojennej myśli inżynierskiej, dobrze wyszkolonych uczestników z różnych krajów Europy, zainteresowanie ukraińskich mediów i uwagę tysięcy wdzięcznych widzów.

Osobliwością festiwalu będzie szturm Ruskiej Bramy! Bezprecedensowe wydarzenie w ruchu festiwalowym, jako że po raz pierwszy będzie możliwy szturm na oryginalną średniowieczną warownię. Walki będą się toczyć zarówno na podejściach do bramy, jak i na pięciometrowych ścianach, podwalach i barbakanie. Strona atakująca będzie wykorzystywać podczas szturmu drabiny, machiny miotające i taran.

Średniowieczna sceneria, gra ognia i cieni, laserowe feerie i blask wody, dramatyczna gra aktorów i komediowe epizody – na każdym muszą zrobić wrażenie!

Ruska Brama (istniała też druga, analogiczna – Polska Brama), to samodzielna budowla obronna z XVI-XVIII wieku z 8 bastionami i 4 basztami, będąca głównym wjazdem do miasta od strony południowej. Dwie baszty zbudowano przy skale, trzecia przylegała do rzeki Smotrycz w miejscu, gdzie wznosiła się śluza, a na drugim brzegu rzeki górowała czwarta baszta. Chociaż brama przecinała koryto rzeki, wszystkie baszty były połączone ze sobą umocnieniami. Na wypadek alarmu zamykano wjazd z pomocą krat opuszczanych specjalnym mechanizmem.

Co?
Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Historyczny „Porta Temporis”.

Gdzie?
Kamieniec Podolski

Kiedy?
20- 22 kwietnia 2012 r.

Zainteresują Cię również

Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Filmy z Chorwacją w tle Filmy z Chorwacją w tle
Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów....
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Jacy są Portugalczycy? Jacy są Portugalczycy?
Wiele osób planujących podróż do Portugalii zastanawia się jacy są jej mieszkańcy? Czy są życzliwi? Czy pomogą nam...
Ciekawostki z Cypru Ciekawostki z Cypru
Planując zagraniczny wyjazd zawsze staramy się dowiedzieć o danym kraju jak najwięcej. Nie wszystkie jednak...