Festiwal historyczny Porta Temporis (brama czasu), który odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2012 roku, otworzy sezon turystyczny w Kamieńcu Podolskim.

Za podstawę festiwalu posłużyły wydarzenia, które rozgrywały się na Podolu w czasach Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Ukraina | Festiwal historyczny Porta Temporis odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2012 roku w Kamieńcu Podolskim

Ukraina | Festiwal historyczny Porta Temporis odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2012 roku w Kamieńcu Podolskim (Kamianets Podilskyi Fortress by Ferad Zyulkyarov na licencji CC BY 2.0)

Program festiwalu Porta Temporis 2012

Goście Porta Temporis w ciągu trzech dni będą mogli obejrzeć wojenny obóz polowy, szturm fortecznego obiektu „Ruska brama”, dawne rzemiosła, zawody najlepszych łuczników, występy ulicznych teatrów, usłyszeć utwory muzyczne z XIV-XV wieku i wziąć udział w choreograficznych klasach mistrzowskich.

Celem festiwalu jest zwrócenie uwagi na unikatowy pomnik dawnej sztuki inżynierskiej, jaką jest Ruska Brama – warownia z basztami i zaporą kamienną w dolinie Smotrycza oraz odrodzenie starych narodowych tradycji. Wysiłki organizatorów imprezy są skierowane na dotarcie do korzeni państwowości i lokalnej samorządności oraz zrozumienie bohaterskiej historii Podolan. Dlatego hasłem festiwalu są słowa: „Ave tempus! Ave homo! Ave Podolia!”.

Festiwal Porta Temporis, to niezwykła platforma, która harmonijnie łączy piękno przyrody, geniusz wojennej myśli inżynierskiej, dobrze wyszkolonych uczestników z różnych krajów Europy, zainteresowanie ukraińskich mediów i uwagę tysięcy wdzięcznych widzów.

Osobliwością festiwalu będzie szturm Ruskiej Bramy! Bezprecedensowe wydarzenie w ruchu festiwalowym, jako że po raz pierwszy będzie możliwy szturm na oryginalną średniowieczną warownię. Walki będą się toczyć zarówno na podejściach do bramy, jak i na pięciometrowych ścianach, podwalach i barbakanie. Strona atakująca będzie wykorzystywać podczas szturmu drabiny, machiny miotające i taran.

Średniowieczna sceneria, gra ognia i cieni, laserowe feerie i blask wody, dramatyczna gra aktorów i komediowe epizody – na każdym muszą zrobić wrażenie!

Ruska Brama (istniała też druga, analogiczna – Polska Brama), to samodzielna budowla obronna z XVI-XVIII wieku z 8 bastionami i 4 basztami, będąca głównym wjazdem do miasta od strony południowej. Dwie baszty zbudowano przy skale, trzecia przylegała do rzeki Smotrycz w miejscu, gdzie wznosiła się śluza, a na drugim brzegu rzeki górowała czwarta baszta. Chociaż brama przecinała koryto rzeki, wszystkie baszty były połączone ze sobą umocnieniami. Na wypadek alarmu zamykano wjazd z pomocą krat opuszczanych specjalnym mechanizmem.

Co?
Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Historyczny „Porta Temporis”.

Gdzie?
Kamieniec Podolski

Kiedy?
20- 22 kwietnia 2012 r.

Zainteresują Cię również

Rock-Kolęda 2013 Rock-Kolęda 2013
Niestety Ukraińcy właśnie poinformowali wszystkich zainteresowanych, że w tym roku Rock Kolęda się nie odbędzie (...
Festiwal Lodowych Rzeźb w Czerkasach Festiwal Lodowych Rzeźb w Czerkasach
Festiwal Rzeźb Lodowych już po raz piąty odbędzie się w Czerkasach (miasto w centralnej części Ukrainy nad Dnieprem...
Święto Pączka 2013 Święto Pączka 2013
Święto Pączka stanowi rozrywkę zarówno dla mieszkańców Lwowa, jak i gości z innych miast Ukrainy oraz krajów...
Serenada za milion dolarów Serenada za milion dolarów
Za półgodzinny występ na ukraińskim weselu Jennifer Lopez ma zainkasować, według doniesień mediów, okrągły milion...
Wyniki konkursu na najlepszy festiwal 2011 roku Wyniki konkursu na najlepszy festiwal 2011 roku
W ciągu dwóch miesięcy Ukraińcy wybierali najlepsze festiwale, podsumowując w ten sposób festiwalowy rok 2011....
Festiwal Festiwal "Jazz bez" połączy Polskę i Ukrainę już po raz 11!
W dniach 1-11 grudnia 2011 r. odbędzie się XI Międzynarodowy Festiwal Jazzowy "Jazz bez". Jest to największy...