Dniepr to jedna z najdłuższych rzek Europy. Rejs po niej, połączony ze zwiedzaniem położonych nad jego brzegami miast, należy do największych atrakcji Ukrainy.

Ukraina | Cerkiew Wskrzeszenia Chrystusa, Foros
Ukraina | Cerkiew Wskrzeszenia Chrystusa, Foros (by lexis2k )

Podróż przez kulturę i historię

Rejs odbywa się na trasie Kijów-Odessa lub Odessa-Kijów. Trwa zwykle 10-13 dni (zależnie od intensywności zwiedzania miast naddnieprzańskich). Statek rejsowy służy nam przez ten czas nie tylko jako środek transportu, ale i hotel (noclegi w nowoczesnych kabinach).
Rejs jest bogaty w piękne widoki i liczne atrakcje, pozwalające poznać nie tylko najsłynniejsze zabytki Ukrainy, ale również ukraińską kulturę, historię. Do tych atrakcji należy chociażby występ Zaporoskiego Teatru Konnego „Kozacy Zaporoscy” na Chortycy (największej wyspie Dniepru, dawnej siedzibie Kozaków).
Trasa rejsu obejmuje następujące miejsca: Kijów, Kaniów, Krzemieńczuk, Zaporoże, Chersoń oraz miasta krymskie nad Morzem Czarnym (Jałta, Livadia, Ałupka, Sewastopol, Bakczysaraj, Odessa).

Kijów

Rejs rozpoczyna się w Kijowie lub Odessie. Jeśli rozpoczynamy podróż w Kijowie, jeszcze przed wyruszeniem czeka nas wiele atrakcji – nie może być inaczej przy zwiedzaniu wiekowej stolicy Ukrainy. Do obowiązkowych punktów programu należą Sobór Sofijski z XI wieku, niemal równie stara Ławra Peczerska, Złota Brama, XIX-wieczna synagoga czy odbudowany w latach 90., średniowieczny Monaster św. Michała Archanioła.

Ukraina | Statek wycieczkowy, który zabierze nas w rejs po Dnieprze
Ukraina | Statek wycieczkowy, który zabierze nas w rejs po Dnieprze (by stevenimmons )

Kozackim szlakiem

Pierwszą przystanią w podróży przez Dniepr jest Kaniów – historyczne miasto, ważne w czasach Rusi Kijowskiej oraz Kozaczyzny. W epoce Rusi Kijowskiej Kaniów był jedynym stałym punktem przewozu przez Dniepr. W mieście znajduje się grób oraz muzeum ukraińskiego poety narodowego, Tarasa Szewczenki.

Następnego dnia zwiedza się zwykle Krzemieńczuk – miasto młodsze niż Kaniów, założone w XVI w. jako osada kozacka.
Kolejnym punktem na szlaku jest Zaporoże, czyli słynne Dzikie Pola – historyczna kraina, którą w czasach państwa polsko-litewskiego zamieszkiwali Kozacy. Była też terenem osiedlania się zbiegów oraz uchodźców – nie tylko z terenów Rzeczypospolitej, ale również z Rosji, Mołdawii, Wołoszczyzny. Oprócz samego zwiedzania Zaporoża atrakcją jest wspomniany wyżej występ Teatru Kozackiego.
Po Zaporożu przychodzi czas na odwiedzenie Chersonia – miasta znajdującego się niedaleko delty Dniepru. Do samej delty można dotrzeć łodzią. Obszary te charakteryzują się bogatą florą oraz fauną (zamieszkują je rzesze ptaków). W samym mieście warto odwiedzić m.in. sobory: św. Ducha, św. Katarzyny oraz Zaśnięcia NMP.

Ukraina | Odessa, Kolumnada Pałacu Woroncowa
Ukraina | Odessa, Kolumnada Pałacu Woroncowa (by cubamemucho-odessa )

Krym

W programie podróży po najważniejszych punktach Półwyspu Krymskiego i jego okolic znajdzie się z pewnością wycieczka po Jałcie, a także zwiedzanie pałaców w Livadii i Ałupce. Szlak wiedzie również przez Sewastopol oraz Bakczysaraj – historyczną stolicę Chanatu Krymskiego. W tym regionie o orientalnej atmosferze warto zobaczyć pałac chanów, meczet Chan-Dżami, skalne miasta i wydrążony w skale Monastyr Uspieński.
Docelowym punktem rejsu jest Odessa. Podczas zwiedzania tego słynnego portu warto zwrócić uwagę na tamtejsze kościoły oraz słynne gigantyczne Schody Potiomkinowskie, które łączą bulwar nadmorski z portem i stanowią symboliczne wejście do miasta. Zbudowano je w latach 1837-41.

Ukraina | Sofia Kijowska
Ukraina | Sofia Kijowska (by dnevill )

Zainteresują Cię również

Historia Hiszpanii Historia Hiszpanii
Nazwa „Półwysep Iberyjski” pochodzi od Iberów, którzy zamieszkiwali tereny Hiszpanii 1000 lat p.n.e. Następnie na...
Historia Chin Historia Chin
Mówiąc o historii Chin należy brać pod uwagę obszar kulturowy i językowy, a nie tylko obecnie istniejąca Chińską...
Muzeum Brytyjskie (British Museum) Muzeum Brytyjskie (British Museum)
Gdzie poza Grecją znajdziemy jedną z oryginalnych kariatyd Erechtejonu? W British Museum. Gdzie poza Egiptem...
Kalendarium dziejów Cypru Kalendarium dziejów Cypru
Cypr, obok Krety, należy do najdawniej zamieszkałych wysp Morza Śródziemnego. Odkryto tu wczesne ślady osadnictwa,...
Bodhi – Drzewo Oświecenia Bodhi – Drzewo Oświecenia
Powszechne jest przekonanie, że Siddhattha doznał Oświecenia podczas medytacji u stóp drzewa. W przekazach Buddy o...
Legenda o księżniczce Libuszy Legenda o księżniczce Libuszy
Legendarna Libusza jest dla Czechów postacią niezwykle ważną, niczym Matka-założycielka. To, według niektórych...