W rozważaniach na temat ukraińskiej przyrody przytoczyć można oczywiście porcję suchych faktów, można też, aby bardziej wczuć się w klimat danego miejsca sięgnąć do opisów zaczerpniętych z dzieł naszych najwybitniejszych pisarzy i poetów.
Spróbujmy więc połączyć oba te spojrzenia.
Ukraina | Tak mogłaby wyglądać mickiewiczowska "kwiatów powódź" (Ukrainian Camomile by Basil Gloo na licencji CC BY 2.0)
Flora Ukrainy
Roślinność Ukrainy jest typowa dla stepów i lasostepów. Dla lepszego unaocznienia owego faktu przyrodniczego przytoczmy cytat ze Stepów akermańskich Mickiewicza:
Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu,
Wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi,
Śród fali łąk szumiących, śród kwiatów powodzi,
Omijam koralowe ostrowy burzanu.
Przedarłszy się przez gęstwiny stepowego chwastu (burzanu) możemy zmierzyć się z kolejnym typem roślinności charakterystycznym dla Ukrainy, jakim są podmokłe tereny Polesia. Wody gruntowe znajdują się tu bardzo blisko powierzani, przez co obszar ten charakteryzuje duża ilość jezior i bagien. Charakterystyczne dla Polesia są gęste bagienne lasy.
Z pewnością najpiękniejsze są tereny górskie, o których niezwykle malowniczo pisał w swej Prawdzie Starowieku Stanisław Vincenz:
A gdy tak idziesz polem, pagórkami, gęstwiną leszczynową, jarem obrosłym buczyną, nagle przez przełęcz otwartą albo przez wyrąbaną linię graniczną lasu ukażą ci się góry dalekie, coraz inne, coraz inaczej widziane. Niektóre wynurzają się nagle jak flota na morzu, inne w nieskończonych, coraz wyżej piętrzących się sinych łańcuchach i pasmach, rozkołysane jak wały morskie. I nęcą, ciągną, obiecują.
Ukraina | Lasy zajmują aż 21% powierzchni Ukrainy (by JerzyGorecki na licencji Pixabay)
Lasy
Lasy zajmują aż 21% powierzchni Ukrainy. Północno-zachodnią część kraju zamieszkują głownie lasy liściaste. Możemy tu zaszyć się w zielonych dąbrowach i wysłuchać szeptu liści starych, dostojnych dębów szypułkowych. Na terenach zachodnich czekają na nas gęste buczyny, zaś na północy bory sosnowe.
Lasostep pokrywający środkową część Ukrainy przywita nas bujnymi stepami łąkowymi i zbawiennym cieniem dębów. Na południe od owych wilgotnych stepów znajdują się tzw. „stepy ostnicowe” o niższej i mniej gęstej roślinności.
Prawdziwym bogactwem lasów zachwyci nas Krym. Występują tu przepiękne lasy dębowe z gatunkami takimi jak: dąb szypułkowy, bezszypułkowy i omszony, a także lasy sosnowe z charakterystyczną sosną krymską. Również buk wschodni doskonale zadomowił się na tym terenie. Im dalej na południe Krymu, tym bardziej roślinność przybiera cechy typowo śródziemnomorskie.
Zainteresują Cię również