W rozważaniach na temat ukraińskiej przyrody przytoczyć można oczywiście porcję suchych faktów, można też, aby bardziej wczuć się w klimat danego miejsca sięgnąć do opisów zaczerpniętych z dzieł naszych najwybitniejszych pisarzy i poetów.

Spróbujmy więc połączyć oba te spojrzenia.

Ukraina | Tak mogłaby wyglądać mickiewiczowska
Ukraina | Tak mogłaby wyglądać mickiewiczowska "kwiatów powódź" (by every1knows)

Flora Ukrainy

Roślinność Ukrainy jest typowa dla stepów i lasostepów. Dla lepszego unaocznienia owego faktu przyrodniczego przytoczmy cytat ze Stepów akermańskich Mickiewicza:

Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu,
Wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi,
Śród fali łąk szumiących, śród kwiatów powodzi,
Omijam koralowe ostrowy burzanu.

Przedarłszy się przez gęstwiny stepowego chwastu (burzanu) możemy zmierzyć się z kolejnym typem roślinności charakterystycznym dla Ukrainy, jakim są podmokłe tereny Polesia. Wody gruntowe znajdują się tu bardzo blisko powierzani, przez co obszar ten charakteryzuje duża ilość jezior i bagien. Charakterystyczne dla Polesia są gęste bagienne lasy.

Z pewnością najpiękniejsze są tereny górskie, o których niezwykle malowniczo pisał w swej Prawdzie Starowieku Stanisław Vincenz:
A gdy tak idziesz polem, pagórkami, gęstwiną leszczynową, jarem obrosłym buczyną, nagle przez przełęcz otwartą albo przez wyrąbaną linię graniczną lasu ukażą ci się góry dalekie, coraz inne, coraz inaczej widziane. Niektóre wynurzają się nagle jak flota na morzu, inne w nieskończonych, coraz wyżej piętrzących się sinych łańcuchach i pasmach, rozkołysane jak wały morskie. I nęcą, ciągną, obiecują.

Ukraina | Lasy zajmują aż 21% powierzchni Ukrainy
Ukraina | Lasy zajmują aż 21% powierzchni Ukrainy (by rednez)

Lasy

Lasy zajmują aż 21% powierzchni Ukrainy. Północno-zachodnią część kraju zamieszkują głownie lasy liściaste. Możemy tu zaszyć się w zielonych dąbrowach i wysłuchać szeptu liści starych, dostojnych dębów szypułkowych. Na terenach zachodnich czekają na nas gęste buczyny, zaś na północy bory sosnowe.

Lasostep pokrywający środkową część Ukrainy przywita nas bujnymi stepami łąkowymi i zbawiennym cieniem dębów. Na południe od owych wilgotnych stepów znajdują się tzw. „stepy ostnicowe” o niższej i mniej gęstej roślinności.

Prawdziwym bogactwem lasów zachwyci nas Krym. Występują tu przepiękne lasy dębowe z gatunkami takimi jak: dąb szypułkowy, bezszypułkowy i omszony, a także lasy sosnowe z charakterystyczną sosną krymską. Również buk wschodni doskonale zadomowił się na tym terenie. Im dalej na południe Krymu, tym bardziej roślinność przybiera cechy typowo śródziemnomorskie.

Zainteresują Cię również

Zioła i przyprawy w kuchni tunezyjskiej Zioła i przyprawy w kuchni tunezyjskiej
Dania kuchni tunezyjskiej charakteryzują się intensywnymi smakami i aromatami. Wszystko dzięki ziołom i przyprawom...
Agawa i lawenda – oryginalne pamiątki z Hvaru Agawa i lawenda – oryginalne pamiątki z Hvaru
Jeśli zależy nam na unikalnych i niepowtarzalnych pamiątkach z Hvaru, które po powrocie do domu będą przypominać...
Szarańczyn strąkowy Szarańczyn strąkowy
Drzewo to, zwane również karobowym lub po prostu karob, zdominowało krajobraz Cypru, po tym jak najprawdopodobniej...
Portugalia i warzywa Portugalia i warzywa
Portugalczycy uwielbiają ryby (zwłaszcza dorsze i sardynki) oraz mięso wieprzowe. Duże znaczenie w kuchni odgrywają...
Festiwal wędkarzy i węgierskiej uchy Festiwal wędkarzy i węgierskiej uchy
Festiwal wędkarzy i węgierskiej uchy (zupa rybna) odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia 2012 r. w strefie...
Sudak – atrakcje przyrodnicze Sudak – atrakcje przyrodnicze
Sudak leży na południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu, można powiedzieć – na styku południowego i wschodniego wybrzeża...

 

Przeczytaj również

Top 7 Atrakcje Madery

Madera to wyspa urzekająca pięknem przyrody i niesamowitych krajobrazów. To również miejsce gdzie nie ma czasu na nudę. Oto lista…

Zimowe świętowanie wciąż trwa!

Mieszkańcy Portugalii obchodzą Święta Bożego narodzenia zazwyczaj w rodzinnym gronie. Są znani z zamiłowania do wesołych spotkań, kiedy do woli…

Rośnie bezrobocie wśród Chorwatów

Kryzys przybiera na sile również w Chorwacji. W listopadzie 2012 roku wskaźnik bezrobocia osiągnął najwyższy od niemal 10 lat poziom.

Ozłocona Portugalia

Odwierty przeprowadzone regionie Alentejo pozwoliły nieco jaśniej spojrzeć w przyszłość pogrążonej w kryzysie Portugalii. Jaśniej to być może za mało…

Symbole Holandii

Z czym kojarzy nam się Holandia? Oczywiście z wiatrakami, serami, tulipanami i drewnianymi chodakami! W każdym mieście skosztujemy przepysznych serów,…

Świętowanie na Cyprze

Cypryjczycy uwielbiają świętować. Nieważne czy jest to wesele, chrzciny czy imieniny – impreza musi być huczna. Towarzyszyć temu muszą oczywiście…

Sopa de Pedra, czyli zupa z... kamienia

Sztuka kulinarna Portugalii jest w dużym stopniu oparta na zupach. Stanowią one ważny i lubiany element portugalskiej kuchni.

Śladami serialu „Gra o tron”

Zdjęcia do bijącego rekordy popularności serialu „Gra o tron”, będącego ekranizacją bestsellerowej sagi G.R.R. Martina „Pieśń lodu i ognia” kręcone…