Tereny Ukrainy przecinają dwie główne wstęgi rzek: Dniepr i Dniestr, jednak sieć rzeczna kraju jest o wiele bardziej rozwinięta.

Ukraina poszczycić się może imponującą liczbą ponad 70 tysięcy rzek, z których aż 131 liczy ponad 100 kilometrów długości.

Piękny widok na jezioro

Ukraina | Jedno z licznych jezior na Ukrainie (by Alexeev_Alexey na licencji Pixabay

Wody Ukrainy

Terenami najbardziej obfitującymi w cieki wodne są Karpaty i Wyżyna Doniecka. Zdecydowana większość rzek wpływa do Morza Czarnego i Azowskiego. Wody zaledwie 4% powierzchni kraju przynależą do zlewiska Morza Bałtyckiego.

Dogodne połączenie z krajami Europy Środkowej zapewnia Ukrainie także dostęp do jednego z brzegów Dunaju. Liczący 174 km długości odcinek Dunaju stanowi granicę Ukrainy z Rumunią.

Najdłuższą rzeką przecinającą tereny Ukrainy jest Dniepr, liczący 981 km długości (w granicach państwa). W jego dorzeczu znajduje się połowa powierzchni kraju. Do najważniejszych dopływów Dniepru należą: Prypeć, Desna, Teterew, Roś, Suła i Psioł. Południowo-zachodnia część Ukrainy znajduje się w dorzeczu Dniestru i Bohu. Do ważniejszych rzek zlokalizowanych na terenie kraju należą także: Doniec, Cisa i Prut.

Ukraina nie może poszczycić się zbyt dużą ilością jezior. Najwięcej naturalnych zbiorników wodnych znajduje się na obszarze Polesia oraz na terenach zalewowych Dunaju, Dniepru, Desny i Dońca. Do największych jezior zalicza się: Sasyk (Kunduk) liczący 210 km² powierzchni, Jałpug liczący 149 km2 i Kaguł o powierzchni 90 km22 Najgłębszym jeziorem jest Świtaź (do 58,4 m).

Poza naturalnymi, Ukraina posiada wiele sztucznych zbiorników wodnych, które w większości ulokowane są na Dnieprze. Należą do nich: Zbiornik Kijowski (922 km2), Kaniewski (675 km2), Krzemieńczucki (2250 km2), Dnieprodzierżyński (567 km2), Dnieprzański (410 km2) i Kachowski (2155 km2).

Zainteresują Cię również

Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Dzielnice Dubaju – Deira Dzielnice Dubaju – Deira
Deira to najstarsza część miasta, która niegdyś stanowiła jego handlowe centrum. Widać to chociażby w starej,...
Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...