Pośród turystów odwiedzających Ukrainę od dawna istnieje spór o to, czy najlepszym kurortem Półwyspu Krymskiego jest Jałta czy Saki.

Zanim sami wyrobimy sobie zdanie na ten temat, oczywiście najlepiej jadąc w oba miejsca i porównując je według własnych kryteriów, warto zapoznać się z krótkimi opisami tych miejscowości, zaprezentowanymi na naszej stronie.

Ukraina | Saki to idealne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny

Ukraina | Saki to idealne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny (#счастьенаморе 0.02 by Коля Саныч Follow na licencji CC BY-ND 2.0)

Lokalizacja

Saki jest niewielką miejscowością położoną w północno-zachodniej części Półwyspu Krymskiego nad brzegiem Zatoki Kalamitsky (Morze Czarne).

Saki jest oddalone od Symferopola o ok. 44 km, natomiast do Eupatorii jest stąd zaledwie 18 km.

Nazwa

Nazwa "Saki" pochodzi z czasów panowania Katarzyny II. W starożytnym języku perskim określano tym mianem Scytów.

Jezioro Sakskie

Nieopodal Saki znajduje się jezioro o tej samej nazwie. Jezioro znajduje się w Nizinie Krymskiej. Ma powierzchnię niecałych 10 km2, a jego głębokość sięga zaledwie 1,5 metra (mimo to jezioro nigdy nie zamarza). Dno jeziora pokrywa gruba na trzy metry warstwa czarnego mułu o właściwościach leczniczych. Pod nim znajduje się 1,5-metrowa warstwa soli.

Co ciekawe jezioro znajduje się metr poniżej powierzchni Morza Czarnego. Obecnie jezioro Sakskie zostało sztucznie podzielone na dwa baseny. Wschodnia część udostępniona jest do celów medycznych, natomiast zachodnia – przemysłowych. Tę drugą część szpecą nieco koparki masowo wydobywające lecznicze błoto.

Historia miasta

Pierwsze wzmianki na temat Saki pochodzą z roku 1886, kiedy była to jeszcze niepozorna wieś. Zamieszkiwało ją wówczas zaledwie 155 osób.

W XX wieku wieś zaczęła się intensywnie rozbudowywać. Budowano nie tylko domy mieszkalne, ale także sanatoria. Prawa miejskie Saki otrzymało w roku 1952.

Jest to najstarszy znany kurort krymski słynący z piaszczystych plaż. Choć od dawna Ukraińcy z całego kraju przyjeżdżali tutaj w celach zdrowotnych, to dopiero w roku 1997 Saki oficjalnie otrzymało status uzdrowiska. Stało się tak za sprawą leczniczego błota ze słonego jeziora Saki oraz ciepłych wód mineralnych. Ciekawostką jest fakt, że już w roku 1911 lecznicze błoto z jeziora Saki zdobyło dyplom na Międzynarodowej Wystawie Higieny w Dreźnie.

Lokalne ośrodki słyną z leczenia pacjentów z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego, urazami i chorobami kręgosłupa, jak również rdzenia kręgowego. Ponadto leczy się tutaj choroby obwodowego układu nerwowego oraz dysfunkcje układu pokarmowego. Często ośrodki te odwiedzane są przez kobiety z problemami ginekologicznymi. Obecnie w Saki coraz popularniejsze stają się ekskluzywne i eleganckie salony SPA.

Noclegi

Ze znalezieniem noclegu w Saki nie ma żadnego problemu. Do wyboru jest szeroka oferta hotelarska, sanatoryjna i campingowa. Ci, którzy cenią sobie bardziej kameralne warunki i rodzinną atmosferę będą mogli nocować w prywatnych kwaterach.

Zabytki i atrakcje

Saki jest kurortem, dlatego też jego największym atutem są plaże a nie zabytki. Znajdziemy tu wprawdzie meczet i cerkiew Swiato-Iljinskaja, jednak nie są to szczególnie ciekawe budowle.

Jeśli ktoś będzie znudzony opalaniem lub pływaniem w morzu, a zainteresuje się lokalną historią Saki i okolicy oraz leczniczego błota, koniecznie powinien odwiedzić miejscowe Muzeum Historyczno-Krajoznawcze. Od roku 1908 gromadzono tu wszelakie informacje o regionie i zamieszkujących go sławnych osobach. Można w nim także zobaczyć prace miejscowych malarzy. Ekspozycje rozmieszczone są w 4 dużych salach.

Innym interesującym muzeum jest Muzeum Grecko-Scytyjskiego Miasta Kara-Tobe. Jest to właściwie całe archeologiczne miasteczko. Odkryto tutaj ruiny antycznego miasta z IV-I w. p.n.e.

Miejscem idealnym do odpoczynku i relaksu jest Park Zdrojowy, który ze względu na bogactwo gatunkowe rosnących w nim drzew nazywany bywa czasami "dendroparkiem". Park o powierzchni 60 hektarów założony został na przełomie lat 1890-92. Na terenie parku znajdują się źródła wody mineralnej.

W mieście kwitnie życie kulturalne. Istnieją tu trzy grupy taneczne oraz dwa chóry ludowe i zespoły folklorystyczne. Ich członkowie występują na międzynarodowych konkursach i pokazach np. w Niemczech, Francji i w Polsce.

Plaże

Saki to idealne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny. Średnio 260 dni w roku świeci tu słonce, a miejscowe plaże mają łączną długość 6 km. Każdy, kto lubi sporty wodne lub opalanie będzie zadowolony ze spędzonego tutaj czasu. Jest to spokojny klimatyczno-balneologiczny kurort przez co nawet niedługi pobyt wpłynie korzystnie na nasze zdrowie.

Sołnyszko

Turyści, którzy chcieliby bardziej młodzieżowych rozrywek, powinni udać się do pobliskiego Sołnyszko. Z Saki można dojechać tam bezpośrednio podmiejskim autobusem lub marszrutką, czyli zbiorową taksówką. Jest to lokalne centrum rozrywki. Znajduje się tutaj aquapark, a w czasie wakacji systematycznie odbywają się koncerty.

Co roku w Sołnyszko organizowane są międzynarodowe konkursy windsurfingu. Po zmroku przy plaży czynnych jest wiele barów i dyskotek. Atrakcji jest o wiele więcej, a o wszystkich można się dowiedzieć z rozwieszanych w Saki plakatach.

Zainteresują Cię również

Rzeki i jeziora na Ukrainie Rzeki i jeziora na Ukrainie
Tereny Ukrainy przecinają dwie główne wstęgi rzek: Dniepr i Dniestr, jednak sieć rzeczna kraju jest o wiele...
Noclegi w Kijowie Noclegi w Kijowie
Stolica Ukrainy liczy ok. 3 miliony mieszkańców i jest jednym z największych miast Europy. Urodą Kijowa zachwycali...
Noclegi w Doniecku Noclegi w Doniecku
Donieck niczym serdeczny gospodarz podejmuje licznych gości i zapewnia im nie tylko moc interesujących wrażeń i...
Noclegi we Lwowie Noclegi we Lwowie
Lwów jest miastem szczególnie chętnie odwiedzanym przez turystów. Z pewnością wpływa na to bogactwo zabytków,...
Klimat Ukrainy Klimat Ukrainy
Większa część państwa położona jest w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Tylko południowe regiony, w...
Noclegi w Charkowie Noclegi w Charkowie
Położony we wschodniej Ukrainie Charków jest ważnym ośrodkiem przemysłowym regionu i drugim co do wielkości miastem...