Schody Potiomkinowskie, łączące centrum miasta z portem i przystanią morską, stanowią jedną największych atrakcji Odessy. Te ogromne schody nosiły na przestrzeni lat różne nazwy: do 1955 r. – Schody Bulwarowe, wcześniej – Schody Nadmorskie, w XIX wieku – Gigantyczne Schody, od 1919 do 1941 – Schody Bulwaru Feldmana.

Ukraina | Gigantyczne schody stanowią symboliczne wejście do miasta

Ukraina | Gigantyczne schody stanowią symboliczne wejście do miasta (Potemkin Stairs. Odessa. by Oleg Naumenko na licencji CC BY-SA 2.0)

Rzut oka na schody

Początkowo schody składały się z 200 stopni podzielonych na 10 odcinków, ale podczas rozbudowy portu skróciły się o osiem stopni. Długość Schodów Potiomkinowskich wynosi 142 m. Są one zbudowane perspektywicznie, tzn. że ich podstawa (21,7 m) jest znacznie szersza od części górnej (12,5 m), co powoduje, że patrząc z góry odnosi się wrażenie jednakowej szerokości schodów na całej długości – parapety schodów wydają się wówczas równoległe. Inny jest jednak widok z dołu: schody wydają się być dłuższe, niż w rzeczywistości i widać tylko kaskadę stopni.

"Z urwistego zbocza zbiegając, udaję się nad morze..."

Położona na wzniesieniu Odessa potrzebowała wygodnego dojścia do leżącego nad morzem portu. W początkowym okresie dziejów miasta morze podchodziło prawie do skarpy przyszłego Bulwaru Nadmorskiego. Potem zostało wyparte przez urządzenia portowe i ulicę Nadmorską. Zejście do morza odbywało się tak, jak opisał to Puszkin w Podróży Oniegina: „z urwistego zbocza zbiegając, udaję się nad morze”.

Budowa schodów

Już po wyjeździe Puszkina z Odessy, na zboczu wzgórza zbudowano drewniane schody. Gigantyczne Schody Potiomkinowskie zostały zaprojektowane w 1825 roku przez architektów: F. Boffo, A. Mielnikowa i Pottiera, a zbudowane w latach 1837-1841 przez inżynierów Uptona i Morozowa. Książę Woroncow postanowił zbudować schody niejako w prezencie dla swojej żony Elżbiety i kosztowały go one 800 tysięcy rubli.

Schody ulokowano „w tym miejscu, gdzie była ścieżka”, jak mawiał odeski weteran Michaił Deribas. Doskonałość architektoniczną konstrukcji zawdzięczały one inżynierowi Uptonowi.

Ukraina | Położona na wzniesieniu Odessa potrzebowała wygodnego dojścia do leżącego nad morzem portu

Ukraina | Położona na wzniesieniu Odessa potrzebowała wygodnego dojścia do leżącego nad morzem portu (Odessa by inga na licencji CC BY-ND 2.0)

Podstawą konstrukcyjną schodów jest gigantyczny, zbudowany z miejscowego wapnia klin, spoczywający na drewnianych palach i rozdzielony trzema podłużnymi i dziewięcioma poprzecznymi sklepionymi korytarzami tworzącymi na przecięciach masywne kolumny. One też podtrzymują same schody: pochyłą płaszczyznę z ułożonymi na wierzchu stopniami. Poprzeczne galerie utworzyły na bocznych ścianach schodów ładne arkady.

Szczegółowo opowiadał o nich w liście z Odessy rosyjski dramaturg A. N. Ostrowski: „Od bulwaru do morza prowadzą jedyne w swoim rodzaju schody podzielone na 10 odcinków po 20 stopni każdy. Niby 200 stopni, a wchodzi się lekko” (ten efekt uzyskano stosując optymalny kąt nachylenia schodów, oraz odpowiednią ilość tarasów pozwalających pieszemu odetchnąć).

Schody Potiomkinowskie w filmie

Opis Ostrowskiego nie zgadza się dzisiaj jedynie co do ilości stopni, których początkowo było rzeczywiście 200, a schody sięgały niemal do morza. Później, przy budowie ulicy Nadmorskiej, osiem stopni zasypano i – jak twierdzą starzy mieszkańcy miasta – tkwią one po dziś dzień pod jezdnią ulicy. Tarasy zbocza ukryły konstrukcję schodów i z góry wyglądają one jak „szerokie, rozpostarte płótno”.

Wiosną 1919 r. na Schodach Potiomkinowskich wystąpił miejscowy Teatr Kameralny. Światową sławę zyskały odeskie schody dzięki filmowi Pancernik Potiomkin (1925) S. Eisensteina. W kluczowej scenie filmu po stopniach schodów toczy się wózek dziecięcy – właśnie dzięki filmowi schody zyskały swoją obecną nazwę. Historia i film na zawsze związały Gigantyczne Schody z pancernikiem „Potiomkin”.

Ukraina | Schody Potiomkinowskie zostały zbudowane w latach 1837-1841

Ukraina | Schody Potiomkinowskie zostały zbudowane w latach 1837-1841 (Odessa - escalier Potemkine - 20-06-2009 - 18h39 by Panoramas na licencji CC BY-ND 2.0)

Renowacja schodów

Schody Potiomkinowskie stopniowo naruszała erozja, w 1933 r. piaskowiec został wymieniony na różowo-szary granit, a tarasy pokryto asfaltem. Na plakatach agitacyjnych czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej schody były symbolem Odessy.

Obok schodów funkcjonuje kolejka linowa, łącząca ulicę Nadmorską z bulwarem Nadmorskim. Zbudowano ją w 1902 roku, a w latach 70. ubiegłego wieku zastąpiono ruchomymi schodami. Po zniszczeniu ruchomych schodów w latach 90., władze miasta postanowiły zbudować nową kolej linową, którą uruchomiono 2 września 2005 r. w 211 rocznicę założenia Odessy. Kolejka składa się z dwóch wagonów, a w każdym z nich mieści się 12 osób. Czas jazdy kolejki wynosi 1 minutę i 10 sekund.

Ciekawostki związane ze Schodami Potiomkinowskimi:

  • Każdego roku organizowany jest bieg „W górę po Potiomkinowskich Schodach”. Aktualny rekord wynosi 22,8 sek.
  • Przeprowadzone wyniki badań lokują schody Potiomkinowskie na szóstym miejscu w pierwszej dziesiątce najpiękniejszych schodów Europy.
  • Z powodu szczególnego przebiegu linii brzegowej Schody Potiomkinowskie opuszczają się do morza w kierunku północno-wschodnim, a nie południowym, jak się wizualnie wydaje.
  • W czasie obchodów Dnia Odessy stopnie schodów są wykorzystane jak ogromna trybuna dla widzów oglądających pokaz fajerwerków.

Ukraina | Widok ze Schodów Potiomkinowskich

Ukraina | Widok ze Schodów Potiomkinowskich (Odessa Ukraine 2007 by Thomas Depenbusch (Depi) na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Zamek w Dubnie Zamek w Dubnie
Forteca w Dubnie to jeden z najstarszych zamków na Ukrainie, zbudowany pod koniec XV wieku przez księcia...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie
Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą...
Zamek w Kyrenii Zamek w Kyrenii
Na północnym brzegu wyspy, w tureckiej części Cypru, położony jest zamek w Kyrenii. Z antycznego miasta, które...
Noclegi w Kijowie Noclegi w Kijowie
Stolica Ukrainy liczy ok. 3 miliony mieszkańców i jest jednym z największych miast Europy. Urodą Kijowa zachwycali...
Dubai Mall Dubai Mall
Znajdujące się w obrębie kompleksu Burdż Chalifa centrum handlowe Dubai Mall jest największym pod względem...