Sewastopol to po Odessie drugi co do wielkości port ukraiński. Jest znany głównie ze stacjonującej tu floty marynarki wojennej, ale znajdziemy tu także wiele niezwiązanych z wojskiem ciekawych obiektów.

Ukraina | Sewastopol został założony w 1783 r. przez Grigorija Potiomkina
Ukraina | Sewastopol został założony w 1783 r. przez Grigorija Potiomkina (by grishe )

Podstawowe informacje

Sewastopol położony jest na Półwyspie Krymskim, w południowej części Ukrainy, nad Morzem Czarnym. Jest miastem na prawach obwodu, wydzielonym z Autonomicznej Republiki Krymu. Miasto liczy 380 725 mieszkańców (dane z 2009 r.). 71,6% to Rosjanie.

W skład Sewastopola wchodzą 4 regiony: bałakławski, gagariński, leniński i nachimowski. Bałakława i Inkerman, niegdyś osobne miasta, dziś wchodzą w skład metropolii sewastopolskiej.
Sewastopol to wielki port wojskowy. Stacjonują tu marynarka wojenna Ukrainy oraz rosyjska Flota Czarnomorska (do 2047 r.). Miasto posiada stocznię.
Port jest ośrodkiem badania życia morskiego. Tutejsi badacze skupiają się przede wszystkim na poznawaniu życia oraz szkoleniu delfinów. Pierwotnie badania te zlecało wojsko – delfiny miały być przygotowywane do wykonywania tajnych operacji podwodnych.

Historia miasta

Sewastopol został założony w 1783 r. przez Grigorija Potiomkina na polecenie Katarzyny II. Było portem wojennym, twierdzą oraz portem handlowym.

Nazwa miasta odzwierciedla popularny wówczas w Rosji trend przypominania o starogreckich korzeniach miast na Krymie poprzez nadawanie im greckich nazw.
Podczas wojny krymskiej (1853-56) Sewastopol był przez 11 miesięcy oblegany przez koalicję wojsk brytyjsko-osmańsko-francuskich. Siły koalicyjne zdobyły w końcu miasto.
Kolejne – tym razem 8-miesięczne oblężenie – miało miejsce w czasie II wojny światowej, w 1942 r. Miasto zostało zdobyte przez wojska niemiecko-rumuńskie, a dwa lata później wyzwolone przez Armię Czerwoną.
W czasach ZSRR Sewastopol był miastem zamkniętym (ze względu na znaczenie wojskowe). Wszyscy oprócz mieszkańców miasta musieli starać się o pozwolenie tymczasowego wjazdu na jego teren. Status ten trwał aż do połowy lat 90.
W 1993 r. miasto było przedmiotem sporu między Federacją Rosyjską a Ukrainą.

Ukraina | Sobór Świętego Włodzimierza
Ukraina | Sobór Świętego Włodzimierza (by grishe )

Zwiedzanie Sewastopola

Sewastopol został całkowicie przebudowany po II wojnie światowej. W sercu miasta dominuje styl śródziemnomorski. Odrestaurowano niektóre budynki z początku XX w., np. Pocztę Główną czy Muzeum Sztuki.

Starsze budynki znajdują się głównie w centrum oraz we wschodniej części miasta. W części zachodniej dominuje architektura współczesna.
Na terenie Sewastopola znajdują się ruiny miasta antycznego, Chersonezu Taurydzkiego. Obecnie jest to park historyczny.

Chersonez był miastem greckim, założonym przez kolonistów z Miletu w 528 r. p.n.e.

Według niektórych źródeł, Chersonez był miejscem chrztu Rusi w 988 r.
Ruiny Chersonezu odkryto w XIX w. Wśród zachowanych zabytków (niektóre zostały zrekonstruowane) znajdują się teatr grecki, bazyliki (z V, VI, VII i X w.), baptysterium z VI w. (przypuszczalne miejsce chrztu księcia ruskiego Włodzimierza), cysterny.
Na terenie Chersonezu znajduje się bogato udekorowany sobór św. Włodzimierza z XIX w., a także budynki klasztorne z tej samej epoki. W klasztorze zorganizowano muzeum, w którym wystawiane są przedmioty codziennego użytku oraz dzieła sztuki znalezione wśród ruin.
W Sewastopolu odwiedzić można też muzea i pomniki poświęcone czasom wojny krymskiej, II wojnie światowej (np. Muzeum Diorama), a także Muzeum Floty Czarnomorskiej.

Ukraina | Żeglowanie po Morzu Czarnym
Ukraina | Żeglowanie po Morzu Czarnym (by andyindesign )

Bałakława

Bałakława to starożytna, licząca ponad 3000 lat osada. Była istotnym ośrodkiem handlowym Grecji, stacjonowali tu też Rzymianie. W średniowieczu miasto znajdowało się pod kontrolą Bizancjum, a następnie Genui. W 1475 r. znalazło się w granicach Imperium Osmańskiego. Współczesna nazwa miasta pochodzi z języka tureckiego i oznacza „gniazdo ryb” („Balıklava”).
Miasto zostało włączone do Sewastopola w 1957 r.
Na terenie Bałakławy znajdują się pozostałości po osadnictwie rzymskim (np. ruiny świątyni Jowisza oraz fortu) oraz ruiny twierdzy genueńskiej. Forteca ta była inspiracją jednego z mickiewiczowskich Sonetów Krymskich pt. „Ruiny zamku w Bałakławie”.
Dla zwiedzających udostępnione są również tereny byłej radzieckiej bazy wojskowej.

Inkerman

Inkerman znajduje się 5 km na wschód od Sewastopola. Miasto słynie z dwóch zabytkowych kompleksów: twierdzy oraz wykutych w skale klasztorów.
Twierdza Kałamita została wzniesiona w VI w. n.e. Broniła dostępu do Chersonezu. W XV w. została przebudowana. Do XVIII w. stacjonowali tu Turcy. Dzisiaj ruiny potężnej budowli obronnej są atrakcją turystyczną.
Klasztory inkermańskie to zespół średniowiecznych, wykutych w skale klasztorów prawosławnych. Obejmuje niemal 400 pomieszczeń. Pierwsze udokumentowane budowle sakralne z tego terenu pochodzą z X-XI w.

Ukraina | Północna część Sewastopolu
Ukraina | Północna część Sewastopolu (by grishe )

Zainteresują Cię również

Noclegi we Lwowie Noclegi we Lwowie
Lwów jest miastem szczególnie chętnie odwiedzanym przez turystów. Z pewnością wpływa na to bogactwo zabytków,...
Ukraina -  informacje ogólne Ukraina - informacje ogólne
Ukraina - tak bliska, a tak mało znana - jest jednym z większych państw europejskich, zajmującym powierzchnię ponad...
Noclegi w Doniecku Noclegi w Doniecku
Donieck niczym serdeczny gospodarz podejmuje licznych gości i zapewnia im nie tylko moc interesujących wrażeń i...
Noclegi w Charkowie Noclegi w Charkowie
Położony we wschodniej Ukrainie Charków jest ważnym ośrodkiem przemysłowym regionu i drugim co do wielkości miastem...
Noclegi w Kijowie Noclegi w Kijowie
Stolica Ukrainy liczy ok. 3 miliony mieszkańców i jest jednym z największych miast Europy. Urodą Kijowa zachwycali...
Donbas Arena (Donieck) Donbas Arena (Donieck)
Supernowoczesny stadion piłkarski w Doniecku, obliczony na 51 504 widzów, zbudowano w 2009 roku. Donbas Arena jest...