Sobór Błagowieszczeński (czyli Sobór Zwiastowania) to najważniejsza świątynia prawosławna w Charkowie. Jest wspaniałym przykładem neobizantyjskiego stylu w architekturze. Godna uwagi jest przede wszystkim 80-metrowa dzwonnica soboru.
Ukraina (Charków) | Sobór Błagowieszczeński w Charkowie (by Alexeev_Alexey na licencji Pixabay)
Historia świątyni
Sobór był budowany w latach 1889-1901. Powstał w miejscu, w którym i wcześniej znajdowały się kościoły prawosławne pod tym samym wezwaniem. Architektem świątyni był Michaił Łowcow. Sobór podlega Patriarchatowi Moskiewskiemu.
Budowę świątyni sfinansowano z datków wiernych zebranych w Charkowie oraz innych miastach Imperium Rosyjskiego. Sobór był jedną z największych i najwyższych katedr Imperium.
Ciężkie czasy dla świątyni i wiernych nastały wraz z przejęciem władzy przez bolszewików. Kilkakrotnie planowano zamknięcie soboru; dokonano tego w końcu w 1930 r. Władze komunistyczne używały budynku jako stajni i magazynu.
Ponowne otwarcie soboru dla celów religijnych nastąpiło w 1943 r. Trzy lata później świątynia uzyskała status katedry eparchii charkowskiej.
Charakterystyka soboru
Sobór zbudowano w całości z cegły. Wysokość budynku (mierzona od podstawy do zwieńczenia głównej kopuły) wynosi 59 m, zaś wysokość imponującej dzwonnicy – 80 m. Dzwonnica zwieńczona jest krzyżem, który dwukrotnie uległ uszkodzeniu (w 1974 r. na skutek silnego wiatru, a następnie w 1996 r.). W roku 1997 górną część wieży strawił ogień. Obecnie dzwonnica jest w pełni odrestaurowana.
Świątynia robi duże wrażenie nie tylko z zewnątrz. Jej wnętrza zachwycają kunsztem artystycznym – zwłaszcza ikonostas z białego marmuru z ikonami autorstwa Andrieja Danilewskiego. Godne uwagi są też piękne freski zdobiące ściany katedry, które wykonano na wzór dekoracji z soboru św. Włodzimierza w Kijowie.
Sobór Zwiastowania może pomieścić 4000 wiernych.
Zainteresują Cię również