Projekt wrocławskiego stadionu powstał w niemieckim konsorcjum JSK Architekci – w tym samym, który ma na swoim koncie takie zrealizowane obiekty, jak „Waldstadion” we Frankfurcie nad Menem, wielofunkcyjny kryty kompleks O2-World Arena w Berlinie, a także Stadion Narodowy w Warszawie.
Polska | Stadion Miejski we Wrocławiu (by DariuszSankowski na licencji Pixabay)
Lekkość konstrukcji
Charakterystycznym elementem architektonicznym stadionu jest jego optyczne powiększenie przy pomocy siatki z włókna węglowego pokrytego teflonem, rozpiętej na stalowych pierścieniach. Dzięki temu stadion w kształcie lampionu wydaje się lekki i przezroczysty. Specjalne oświetlenie nadaje mu różne kolory.
Dla lepszego oświetlenia dach jest częściowo przeszklony. Również w tym celu część południowa jest bardziej przeszklona, niż północna.
Wielofunkcyjność
Cechy stadionu wynikają z jego wielofunkcyjności. Zgodnie z założeniami, na wrocławskiej arenie będą się odbywać nie tylko zawody sportowe na szczeblu krajowym i międzynarodowym, ale też koncerty i inne masowe imprezy. Jest to bardzo ważne, ponieważ Wrocław jest jednym z największych miast Polski, stolicą Dolnego Śląska.
Stadion jest w pełni monitorowany. Pod trybunami znajduje się największy we Wrocławiu fitness-klub, kasyno, restauracja dla 1600 gości, dyskoteka, a także sale konferencyjne i biurowe.
Dane liczbowe wrocławskiego stadionu:
- Największa wysokość obiektu – 39,33 m,
- Powierzchnia działki stadionowej – 164 152 m2,
- Ilość miejsc z nieograniczoną widocznością – 42 771 (1543 miejsca mają widoczność ograniczoną poprzez elementy konstrukcyjne),
- Miejsca dla VIP-ów – 2130,
- Miejsca dla osób niepełnosprawnych oraz osób im towarzyszących – 204,
- Miejsca dla prasy – 102,
- Miejsca na parkingu – 4500.
Kalendarz meczów na Euro 2012:
- 8 czerwca 202. Mecz nr 2: Rosja – Czechy, początek 20:45,
- 12 czerwca 2012. Mecz nr 9: Grecja – Czechy, początek 18:00,
- 16 czerwca 23012. Mecz nr 17: Czechy – Polska, początek 20:45.
.
Zainteresują Cię również





