Sudak leży na południowo-wschodnim wybrzeżu, więc wiodą do niego drogi zarówno lądowe, jak i morskie.
Ukraina | W drodze do Sudaku (by elena_vuk na licencji Pixabay)
W drodze do Sudaku
Ten, kto wybiera się do Sudaku z Południowego Brzegu Krymu, powinien wybrać statek. Droga z Jałty zajmie nam 1 godzinę i 50 minut (z Ałuszty – 55 minut). Dalsze morskie drogi wiodą do Sudaku z Sewastopola, Ałupki i Mishoru. Do portu w Sudaku zawijają też statki wykonujące rejsy między krymskimi portami na linii Odessa – Żdanow – Batumi.
Do Sudaku prowadzą też trzy trasy samochodowe: z Ałuszty (80 km), z Symferopola przez wieś Gruszewkę (106 km, droga piękna) i Teodozji (57 km, interesująca podróż).
Najlepiej wybrać trasę z Teodozji. Początkowo droga prowadzi przez pofalowany step, potem w dół zalesionych wzgórz i nagle, na czternastym kilometrze, odkrywa się przed oczami szeroka panorama: morze, góry i osada Płanierska, rozłożona na brzegu zatoki Koktebielskiej. Z północnego wschodu – wysokie wzgórza i niewielkie góry o oryginalnych konturach. Na południowym zachodzie zatokę obejmuje w ramy olbrzymi masyw górski Kara-dag (czarna góra) z przecudnymi górskimi graniami i szczytami. A dalej na zachód – lesiste góry, które z oddali przypominają zielone morze z zastygłymi falami.
Na dwudziestym kilometrze od Teodozji szosa przecina osadę Płanierską (Koktebiel) – kurort młody, ale z dużą przyszłością. Jeszcze przed tą osadą zaczynają się plantacje winorośli i będą nam towarzyszyć w całej dolinie Otuzki.
Za Szczebietówką droga wznosi się kręto na przełęcz (578 m n.p.m.) obok góry Eczki-dag. Przy zjeździe zwraca uwagę Delikły-kaja (dziurawa skała), a kilka kilometrów dalej, w pobliżu wsi Kamionki, wjeżdża się w piękną dolinę z charakterystycznymi dla jej pejzażu wiekowymi topolami oraz ruinami twierdzy panującej nad całą doliną.
Ukraina | Ku genueńskiej fortecy (by ID 15814967 na licencji Pixabay)
Zainteresują Cię również





