Sudak leży w specyficznej strefie klimatycznej, która kształtuje się poprzez wzajemne wpływy klimatu morskiego i górskiego. Klimat Sudaku, jak i całego Południowego Wybrzeża Krymu, zbliżony jest do śródziemnomorskiego: łagodny, bez ostrych zmian temperatury, niezbyt wilgotny, ale i nie suchy.

Turyści przy twierdzy w Sudaku

Ukraina – Sudak | W Sudaku słońce świeci przez około 2550 godzin w roku (by skorchanov na licencji Pixabay

Czego spodziewać się w Sudaku?

Dolina Sudacka o wydłużonym kształcie – szeroka na 0,2-2,5 km i długa na 13 km – jest otoczona od wschodu, północy i zachodu lesistymi górami i odkryta jedynie na południe.

Letnie upały znosi się tutaj znacznie łatwiej dzięki dobowym wahaniom temperatury. Rankiem lekka bryza przynosi rześkie powietrze ze schłodzonego nocą morza. Po południu wiatr nasila się, a wieczorem cichnie. Wraz z zachodem słońca morską bryzę zmienia ciepły, suchy, górski wiatr, który stopniowo nasila się, napełniając powietrze świeżymi zapachami lasu.

Klimat Sudaku jest dosyć suchy, średnio wypada tutaj ok. 300 mm opadów w ciągu roku (dla porównania: w Jałcie – 560 mm). Za to słońce świeci przez 2550 godzin w roku (w Jałcie – 2220 godzin). Przeciętna temperatura roczna wynosi +11,9°C.

Latem w Sudaku panuje ciepła, słoneczna pogoda, jest dużo gorących i suchych, a nawet upalnych dni z temperaturą do 39°C (w lipcu i sierpniu).

Zimy w Sudaku są bardziej surowe niż na Południowym Wybrzeżu. Temperatury w lutym, najchłodniejszym miesiącu, spadają czasem do -23°C. Pokrywa śnieżna jest nietrwała, a w Nowym Świecie śnieg w ogóle rzadko pada.

Jesień w Sudaku jest ciepła (cieplejsza od wiosny) i mało pochmurna.

Morze w Zatoce Sudackiej wcześnie się nagrzewa i długo zachowuje ciepło. Średnia temperatura morskiej wody wynosi w czerwcu 18,7°C, w lipcu 22,7°C, w sierpniu 22,2°C i 20,2°C we wrześniu. Sezon kąpielowy trwa ok. 138 dni i zaczyna się w początkach czerwca.

Plaża w Sudaku ciągnie się dwa kilometry – od przylądka Ałczak do góry fortecznej. Dno morza jest miękkie, stopniowo obniża się. Kiedyś plaża była szeroka na 40 do 60 metrów; obecnie, niestety, znacznie się zwęziła i jej szerokość wynosi tylko 6 do 30 m. Na plaży może się pomieścić 12-15 tysięcy ludzi. Sudacka plaża nie ustępuje swoimi warunkami plaży w Eupatorii, albo w Teodozji. W pasie przypływu plaża jest usłana drobnym żwirem, a dalej od brzegu – drobniejszym żwirowym piaskiem.

Twierdza w Sudaku na Ukrainie

Ukraina – Sudak | Średnia temperatura morskiej wody wynosi tu, od czerwca do sierpnia, 18-22°C (by skorchanov na licencji Pixabay

 

Zainteresują Cię również

Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Wenezuela - kraj różnorodności Wenezuela - kraj różnorodności
Mężczyznom Wenezuela kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi na świecie kobietami, wyśmienitym rumem i...
Pekin Pekin
Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi,...
Praga – geograficzne abc Praga – geograficzne abc
Stolica Republiki Czeskiej leży dokładnie w centrum kraju. Rozciąga się na obszarze niemal pół tysiąca kilometrów...
Kiedy jechać do Austrii? Kiedy jechać do Austrii?
Termin wyjazdu zależy niewątpliwie od klimatu i pogody w danym kraju, a w przypadku Austrii proste...
 Położenie i warunki naturalne Egiptu Położenie i warunki naturalne Egiptu
Egipt jest państwem ulokowanym dość nietypowo, po części w Afryce, po części w Azji, graniczącym z Izraelem, Libią...