Położenie geograficzne Ukrainy, jej szczególne ukształtowanie geologiczne, klimat i liczne rzeki są czynnikami sprzyjającymi istnieniu ogromnej różnorodności świata zwierząt.

Ukraina (okolice Lwowa) | Król owczego stada
Ukraina (okolice Lwowa) | Król owczego stada (by Olduser / Jurij Skoblenko)

Fauna Ukrainy

Fauna Ukrainy jest bardzo bogata i liczy prawie 45 tysięcy gatunków. Znajdziemy tu wiele jedynych w swoim rodzaju miejsc, gdzie można spotkać rzadko występujące zwierzęta. Ponad czterysta z nich znajduje się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Naturalna pokrywa roślinna obejmuje ponad 19 mln hektarów, czyli prawie trzecią część powierzchni kraju.

Większość gatunków endemicznych, rzadkich albo ginących znajduje się na Krymie i w Karpatach. Co drugi gatunek endemiczny i prawie co trzeci rzadki ma tutaj swoje miejsce do życia.

Na skutek ludzkiej działalności gospodarczej, fauna Ukrainy przeszła znaczące przemiany: od XVI do XIX wieku strefa lasów zmniejszyła się pięciokrotnie. Obecnie tylko 14% terytorium Ukrainy pokrywają lasy. Do naturalnych warunków życia w różnych regionach przystosowały się różne gatunki zwierząt.

Mieszkańcami strefy lasów są m.in.: łosie, jelenie, dziki, sarny, licznie występują lisy i wilki, można też napotkać niedźwiedzia brunatnego i rysia. Spośród licznych gatunków ptaków można wymienić: głuszce, jarząbki, bociany czarne, słonki, bekasy, dzięcioły, jastrzębie.

Na stepach żyją: świstaki, muflony, nutrie, łasice, susły, chomiki, świstaki, kuropatwy, żurawie, orły stepowe, skowronki, węże Eskulapa i żaby zielone.

Ukraina | Jeż sfotografowany w okolicach Kijowa
Ukraina | Jeż sfotografowany w okolicach Kijowa (by ponafotkas)

W Karpatach występują rzadkie gatunki zwierząt, takie jak: traszka alpejska i karpacka, salamandra plamista, a także dzięcioł czarny, orzeł przedni, wiewiórka, dzik, wydra, jeleń, wilk, ryś, żbik, lis, niedźwiedź brunatny, żubr.

W Krymskich górach spotyka się: jaszczurkę skalną, węża lamparciego, mewę, skalnego gołębia, słowika południowego, sępa, jelenia, muflona i inne.

Liczne zbiorniki wodne Ukrainy – rzeki i jeziora – również mają mnóstwo mieszkańców, spośród których wyróżnia się: śledzia dunajskiego, leszcza, certę, suma i szczupaka. Spotykany jest tu także żółw błotny, łabędź niemy, czapla biała, kormoran, pelikan, gęś, kaczka, wydra, bóbr oraz różnego rodzaju mięczaki, skorupiaki i zooplankton.

W Morzu Azowskim żyje śledź kerczeński, puzanek, sardela, flądra, szproty i byczki, zaś w Morzu Czarnym: jesiotr, bieługa, makrela, ostrobok, kiełb, łosoś czarnomorski, śledź dnieprowski i dunajski, konik morski, trzy gatunki delfinów i foka białobrzucha.

Ostoje rzadkich gatunków zwierząt, a także fragmenty naturalnego krajobrazu oraz pomniki przyrody chronione są na Ukrainie w 18 parkach narodowych, 4 rezerwatach biosfery, licznych rezerwatach przyrody i parkach dendrologicznych.

Zainteresują Cię również

Akwarium w Puli – atrakcja dla całej rodziny Akwarium w Puli – atrakcja dla całej rodziny
Jedną z atrakcji Puli jest miejskie aquarium, otwarte w 2002 roku wewnątrz zabytkowego fortu Verudela, wzniesionego...
Akwaria i delfinaria Akwaria i delfinaria
Oprócz zadziwiania usypywaniem sztucznych wysp i wznoszeniem niesamowitych budynków władze Dubaju starają się...
Saki Saki
Pośród turystów odwiedzających Ukrainę od dawna istnieje spór o to, czy najlepszym kurortem Półwyspu Krymskiego...
Klimat Ukrainy Klimat Ukrainy
Większa część państwa położona jest w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Tylko południowe regiony, w...
Ust-Putiła – bogaczka przemieniona w skałę Ust-Putiła – bogaczka przemieniona w skałę
Wioska Ust-Putiła znajduje się w Putilskim rejonie obwodu Czernowieckiego w pobliżu granicy z Rumunią. Tam rzeka...
Chorwacja – świat zwierzęcy Chorwacja – świat zwierzęcy
Świat zwierząt Chorwacji nie różni się wiele od typowo europejskiego. Powszechnie spotyka się tu wiewiórki, zające...

 

Przeczytaj również

Uzdrowiska na Ukrainie

Całe rzesze turystów przybywają na Ukrainę w poszukiwaniu relaksu i zdrowego wypoczynku. Kraj ten słynie bowiem ze wspaniałych źródeł leczniczych…

Parki narodowe Chorwacji

O wyjątkowości chorwackiego krajobrazu świadczy duża ilość, zakładanych już od 1949 r., parków narodowych i rezerwatów przyrody. Poza funkcją ochrony…

Zakupy i ceny w Holandii 2013

W porównaniu z innymi krajami europejskimi Holandia jest stosunkowo droga, chociaż, trzeba przyznać, że ceny żywności i alkoholu nie są…

Kiedy jechać do Wilna?

Stolica Litwy, a zarazem jej największe miasto, leży na południowym wschodzie kraju. Ze względu na bardzo dużą ilość kościołów Wilno…

Plac Owidiusza

Niewiele osób wie, że to właśnie w Konstancy zmarł Owidiusz, twórca słynnych elegii rzymskich. Na jego cześć jeden z placów…

Pamiątki z Berlina

Któż z nas nie lubi kupowania pamiątek? To naprawdę urocza tradycja praktykowana właściwie w każdym zakątku świata. Każdy bowiem pragnie…

Język maltański – rozmówki

Język maltański jest oficjalnym językiem Malty. Maltańczycy mogą pochwalić się również doskonałą znajomością języka angielskiego (jest to również język urzędowy).

10 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Madrycie

Wielu z nas zadaje sobie przed podróżą kluczowe pytanie: „co warto robić w danym zakątku świata?”. Madryt obfituje w przeróżne…