Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Symferopol jest najważniejszym miastem na Krymie. Dla wielu turystów jest to doskonała baza wypadowa do zwiedzania całego regionu i ważny węzeł komunikacyjny, zaś dla mieszkańców Krymu – kluczowe centrum polityczne i gospodarcze, Symferopol jest bowiem stolicą Autonomicznej Republiki Krym.
Ukraina | Widok na Symferopol (Simferopol, Cathedral of Peter and Paul by Vahe Martirosyan Follow na licencji CC BY-SA 2.0)
Nazwa miasta
Za autora nazwy miasta uważa się uczonego duchownego – Jewgienija Bułgarysa. Wywodzące się z greki określenie, dosłownie oznacza „miasto skupiające” lub tłumaczone mniej dosłownie – „pożyteczne miasto” (co znalazło późniejsze odzwierciedlenie w starym herbie miejskim ukazującym ul z pszczołami).
W roku 1784 feldmarszałek Giorgij Potiomkin oficjalnie nadał tę nazwę rozbudowującemu się miastu.
Lokalizacja i klimat
Symferopol znajduje się w południowo-środkowej części Półwyspu Krymskiego nad brzegiem rzeki Sałgir.
Na obszarze miasta przenikają się dwie strefy klimatyczne: strefa klimatu wilgotnego subtropikalnego i wilgotnego kontynentalnego. Ma to oczywiście wpływ na panującą w tym regionie pogodę: w trakcie zimy pada sporo deszczu i śniegu, natomiast w lecie jest bardzo ciepło i wilgotno.
Najlepsze miesiące na zwiedzanie Symferopola to maj i czerwiec oraz wrzesień. Jest wówczas bardzo słonecznie, ale nie za gorąco.
Ukraina | Symferopol – kadry z życia miasta (Simferopol by Steve Haslam na licencji CC BY-SA 2.0)
Historia Symferopola
Historia Symferopola jest bardzo burzliwa i sięga zamierzchłych czasów.
Obszar miasta zamieszkany był już tysiące lat temu w paleolicie, czego dowodzą m. in. znaleziska archeologiczne z jaskini Czokurcza. Odkryto tam ślady ludzi pierwotnych, pochodzące sprzed 40-50 tys. lat.
Inne ślady archeologiczne i informacje historyczne świadczą o istnieniu w tym miejscu na przełomie III i IV wieku n.e. Neapolu Scytyjskiego.
Na przestrzeni dziejów Symferopol należał także do tatarów (osada Akmescit), a później do Rosjan, którzy założyli obecne miasto w roku 1784.
Komunikacja – jak dotrzeć do Symferopola?
Do miasta można się dostać samochodem, autobusem, pociągiem, samolotem (są tutaj dwa lotniska), a nawet – prosto z Jałty – trolejbusem (jest to najdłuższa na świecie linia trolejbusowa, licząca 86 km długości).
Ukraina | Podczas przechadzek po Symferopolu możemy odkryć wiele ciekawych miejsc (IMG_9325.CR2 by alexeyklyukin na licencji CC BY-SA 2.0)
Zwiedzanie miasta
Choć Symferopol jest uroczym miastem, nie posiada zbyt wielu interesujących zabytków. Większość budynków jest ciekawa ze względów historycznych, a nie dzięki walorom artystycznym.
Symferopol to miasto idealne dla miłośników spacerów, do których zachęcają przede wszystkim wąskie, kręte uliczki z ładnymi kamienicami, czyli tzw. „Staryj Gorod”.
Podczas przechadzek po Symferopolu z pewnością natkniemy się na któryś z licznie tu występujących pomników, np.: Ofiar Faszyzmu, II Wojny Światowej, Nieznanych Żołnierzy, Partyzantów, Bojowników Podziemia Krymu itp.
Warto odwiedzić także miejscowe muzea, których jest aż siedem:
- Muzeum Historii Miasta,
- Muzeum Regionalne,
- Muzeum Sztuki Krymskiej,
- Muzeum Etnograficzne (ze stałą wystawą „Mozaika kultur Krymu” ukazującą różnorodność ludów półwyspu),
- Muzeum Sztuki,
- Muzeum Archeologiczne,
- Muzeum Eliasza Selwińskiego (słynny poeta z pierwszej połowy XX wieku).
Ponadto w Symferopolu jest sześć teatrów. W lipcu niektóre z nich organizują przedstawienia na wolnym powietrzu, z kolei w sierpniu większość jest zwykle zamknięta.
W południowo-wschodniej części miasta znajduje się obecnie Rezerwat Historyczno-Archeologiczny „Neapol Scytyjski”. Wznoszą się tutaj ruiny dawnej stolicy państwa scytyjskiego, m. in. pozostałości murów obronnych i centralnej bramy miejskiej. Najlepiej zachowany jest grobowiec-mauzoleum z przełomu I i II w.
Z pobliskiego wzniesienia rozciąga się wspaniała panorama miasta.
Ukraina | Park Gagarina, Symferopol (Gagarin Park, by Dmitry Karyshev na licencji CC BY 2.0)
Architektura sakralna
Jednym z najciekawszych budynków Symferopola jest meczet Kebir-Dżami z 1508 r., wzniesiony na cześć chana Mengli Gireja – strzelisty biały minaret zwieńczony czarnym daszkiem widoczny jest już z daleka. Niestety z pierwotnej budowli pozostało niewiele – meczet był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Obecne skromne wnętrze meczetu zdobią pokaźne kryształowe żyrandole. Z minaretu muezin kilka razy dziennie nawołuje wiernych do wspólnej modlitwy.
Równie ciekawa jest najstarsza cerkiew Symferopola, czyli Sobór św. Piotra i Pawła z 1787 roku. Wnętrze budowli zachwyca przepychem: na ścianach i barwnie pomalowanych łukach wiszą złote ikony, na sklepieniu zaś podziwiać można wspaniałe malowidła aniołów.
Miłośników architektury sakralnej zainteresują także dwa zlokalizowane na teranie miasta sobory datowane na 2. połowę XIX w.: Sobór katedralny Trójcy Świętej (1868 r.) z ciekawym ikonostasem oraz Sobór Świętych Apostołów Piotra i Pawła (1859-70 r.).
Ciekawostką jest znajdująca się na ul. Karaimskaja Kenesa (lub Kienesa). Jest to karaimski dom modlitewny. W całej Europie jest obecnie zaledwie pięć czynnych Kenes.
Jeśli zmęczyło nas zwiedzanie i szukamy odpoczynku, warto wybrać się do XVIII-wiecznego Parku Sałgirka, gdzie znajduje się zachwycający Dom Woroncowa, nazywany także Dworem Pallasa. Budynek utrzymany jest w stylu neogotyckim, a jego architekt – F. Elson wzorował się najprawdopodobniej na pałacu chanów z Bakczysaraju.
Podczas podróży po Krymie praktycznie nie sposób ominąć Symferopola. Choć pierwszym wrażeniem jakie wielu turystów odnosi tuż po przyjeździe do tego miasta nie jest wcale zachwyt, a raczej zwrócenie uwagi na imponująca liczbę dworców, warto spędzić tu trochę czasu, pospacerować po ulicach starówki i spróbować odkryć wszelkie czarujące detale.
Zainteresują Cię również