Połyskujące w słońcu kopuły cerkwi, niebieskie ściany domów, haftowane soroczki, złociste bliny i ognisty kozak – z tym najczęściej kojarzy się nam Ukraina, jeden z naszych wschodnich sąsiadów, oblany wodami Morza Czarnego i Azowskiego.

Stare miasto we Lwowie
Ukraina - Kijów | Cerkiew św. Michała Archaniola ze Złotymi Kopułami (by Yevhen1971 na licencji Pixabay

Kultura i sztuka na Ukrainie

To tu zawędrował polski wieszcz narodowy Adam Mickiewicz w poszukiwaniu inspiracji, co zaowocowało zachwycającym do dziś cyklem sonetów, może warto ruszyć w jego ślady?

Wielu Polaków może przyrównać Ukrainę do bliskiego, a jednocześnie słabo znanego sąsiada, takiego, z którym wymienia się uprzejme dzień dobry, jednak nigdy nie gościło się w jego domu. Polskę i Ukrainę łączą słowiańskie tradycje, dawna historia i wspólne przedsięwzięcia współczesności (jak chociażby organizacja Euro 2012), jest ona nam jednak równie bliska, co daleka. Majestatyczne cerkwie, rozległe stepy i egzotyczne morskie wybrzeża z pewnością będą dla polskiego turysty nie lada atrakcją. A zatem, marząc o urlopie pełnym wrażeń, wcale nie musimy daleko szukać, czasem wystarczy zapukać do najbliższych drzwi.

Ukraińska chata
Ukraina | Ukraińska chata (by Yevhen1971 na licencji Pixabay

Na Ukrainę warto wybrać się z kilku powodów. Na pewno zachwyci nas dziewiczość tutejszej przyrody, zieleń stepów, gęste buczyny i dąbrowy, krajobrazy Karpat oraz wybrzeży­­­ Morza Czarnego. Choć katastrofa w Czarnobylu przyczyniła się do znacznego zniszczenia środowiska naturalnego kraju, wciąż „zieloną” Ukrainę z pewnością znajdziemy na obszarach tutejszych parków narodowych. Zdrowy wypoczynek na łonie natury zapewnią nam także nadczarnomorskie kurorty.

Poza walorami przyrodniczymi, Ukraina to także wspaniałe miasta i zabytki architektury. Stolica kraju – Kijów przywita nas imponującymi budowlami z czasów Rusi Kijowskiej, we Lwowie udamy się na spacer uliczkami pełnymi przepięknych kościołów, cerkwi i kamienic, zaś Odessa zachwyci nas swoją świeżością i nowoczesnością. W licznych muzeach i skansenach poznamy dawne dzieje kraju i jego wciąż żywy folklor.

Jeśli trafmy na Ukrainę w czasie świąt, będziemy mieli okazję bliżej zapoznać się z prawosławną obrzędowością. Z pewnością znajdziemy wiele elementów zbieżnych z naszą rodzimą tradycją, a drobne różnice (nie wspominając o samej dacie poszczególnych świąt) będą dla nas ciekawą odmianą.

Osobnym rozdziałem naszej przygody na ukraińskiej ziemi będzie kontakt z tutejszą kuchnią. Wszystko, od czerwonego barszczu zakwaszonego śmietaną po wypiek zakupiony na straganie u tzw. babuszki, z pewnością zachwyci nasze słowiańskie podniebienia. Poznawanie kuchni najbliższych sąsiadów jest zwykle bardzo ciekawym doświadczeniem kulinarnym – możemy przebierać wśród potraw dobrze znanych, ale występujących w nieco innej odmianie, a także inspirować się różnicami.

Zainteresują Cię również

Klimat Ukrainy Klimat Ukrainy
Większa część państwa położona jest w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Tylko południowe regiony, w...
Narty w Karpatach ukraińskich Narty w Karpatach ukraińskich
Ukraińska część Karpat Wschodnich była popularna (chociaż nigdy tak bardzo jak Tatry) wśród narciarzy w...
Saki - idealne miejsce na wypoczynek Saki - idealne miejsce na wypoczynek
Pośród turystów odwiedzających Ukrainę od dawna istnieje spór o to, czy najlepszym kurortem Półwyspu Krymskiego...
Misiu, nie pij więcej Misiu, nie pij więcej
Choć trudno w to uwierzyć, powyższy tytuł odczytać należy dosłownie. Rzecz dotyczy prawdziwych niedźwiedzi i...
Festiwal – Bal Chryzantem Festiwal – Bal Chryzantem
W Nikitskim Ogrodzie Botanicznym na Krymie, w dniach 24 października – 30 listopada 2011 r., odbędzie się coroczne...
Ośrodek Rehabilitacji Niedźwiedzi Brunatnych Ośrodek Rehabilitacji Niedźwiedzi Brunatnych
Pod koniec 2011 roku Ministerstwo Ekologii i Zasobów Naturalnych Ukrainy otworzyło Centrum Rehabilitacji...