Połyskujące w słońcu kopuły cerkwi, niebieskie ściany domów, haftowane soroczki, złociste bliny i ognisty kozak – z tym najczęściej kojarzy się nam Ukraina, jeden z naszych wschodnich sąsiadów, oblany wodami Morza Czarnego i Azowskiego.

Ukraina - Kijów | Cerkiew św. Michała Archaniola ze Złotymi Kopułami
Ukraina - Kijów | Cerkiew św. Michała Archaniola ze Złotymi Kopułami (by bbmexplorer)

Kultura i sztuka na Ukrainie

To tu zawędrował polski wieszcz narodowy Adam Mickiewicz w poszukiwaniu inspiracji, co zaowocowało zachwycającym do dziś cyklem sonetów, może warto ruszyć w jego ślady?

Wielu Polaków może przyrównać Ukrainę do bliskiego, a jednocześnie słabo znanego sąsiada, takiego, z którym wymienia się uprzejme dzień dobry, jednak nigdy nie gościło się w jego domu. Polskę i Ukrainę łączą słowiańskie tradycje, dawna historia i wspólne przedsięwzięcia współczesności (jak chociażby organizacja Euro 2012), jest ona nam jednak równie bliska, co daleka. Majestatyczne cerkwie, rozległe stepy i egzotyczne morskie wybrzeża z pewnością będą dla polskiego turysty nie lada atrakcją. A zatem, marząc o urlopie pełnym wrażeń, wcale nie musimy daleko szukać, czasem wystarczy zapukać do najbliższych drzwi.

Ukraina | Ukraińskie cheerleaderki - niezwykłe połączenie tradycji i nowoczesności
Ukraina | Ukraińskie cheerleaderki - niezwykłe połączenie tradycji i nowoczesności (by naum)

Na Ukrainę warto wybrać się z kilku powodów. Na pewno zachwyci nas dziewiczość tutejszej przyrody, zieleń stepów, gęste buczyny i dąbrowy, krajobrazy Karpat oraz wybrzeży­­­ Morza Czarnego. Choć katastrofa w Czarnobylu przyczyniła się do znacznego zniszczenia środowiska naturalnego kraju, wciąż „zieloną” Ukrainę z pewnością znajdziemy na obszarach tutejszych parków narodowych. Zdrowy wypoczynek na łonie natury zapewnią nam także nadczarnomorskie kurorty.

Poza walorami przyrodniczymi, Ukraina to także wspaniałe miasta i zabytki architektury. Stolica kraju – Kijów przywita nas imponującymi budowlami z czasów Rusi Kijowskiej, we Lwowie udamy się na spacer uliczkami pełnymi przepięknych kościołów, cerkwi i kamienic, zaś Odessa zachwyci nas swoją świeżością i nowoczesnością. W licznych muzeach i skansenach poznamy dawne dzieje kraju i jego wciąż żywy folklor.

Ukraina | Krymskie krajobrazy
Ukraina | Krymskie krajobrazy (by argenberg)

Jeśli trafmy na Ukrainę w czasie świąt, będziemy mieli okazję bliżej zapoznać się z prawosławną obrzędowością. Z pewnością znajdziemy wiele elementów zbieżnych z naszą rodzimą tradycją, a drobne różnice (nie wspominając o samej dacie poszczególnych świąt) będą dla nas ciekawą odmianą.

Osobnym rozdziałem naszej przygody na ukraińskiej ziemi będzie kontakt z tutejszą kuchnią. Wszystko, od czerwonego barszczu zakwaszonego śmietaną po wypiek zakupiony na straganie u tzw. babuszki, z pewnością zachwyci nasze słowiańskie podniebienia. Poznawanie kuchni najbliższych sąsiadów jest zwykle bardzo ciekawym doświadczeniem kulinarnym – możemy przebierać wśród potraw dobrze znanych, ale występujących w nieco innej odmianie, a także inspirować się różnicami.

Ukraina | Ludowe rękodzieła
Ukraina | Ludowe rękodzieła (by boyko)

Zainteresują Cię również

Klimat Ukrainy Klimat Ukrainy
Większa część państwa położona jest w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Tylko południowe regiony, w...
Czọrne Mọre (Morze Czarne) Czọrne Mọre (Morze Czarne)
Niekwestionowanym królem ukraińskich wód jest starożytny Pontus Euxinus, czyli basen Morza Czarnego. Morze...
Narty w Karpatach ukraińskich Narty w Karpatach ukraińskich
Ukraińska część Karpat Wschodnich była popularna (chociaż nigdy tak bardzo jak Tatry) wśród narciarzy w...
Dolina Narcyzów Dolina Narcyzów
Dolina Narcyzów jest położona w uroczysku Kireszi, 4,5 km od miasta Chust i 110 km od Użgorodu na Zakarpaciu. Tutaj...
Nowy Świat Nowy Świat
Można śmiało zaryzykować stwierdzeniem, że Nowy Świat jest najbardziej malowniczym miejscem na Krymie. Nie bez...
Saki Saki
Pośród turystów odwiedzających Ukrainę od dawna istnieje spór o to, czy najlepszym kurortem Półwyspu Krymskiego...