Połyskujące w słońcu kopuły cerkwi, niebieskie ściany domów, haftowane soroczki, złociste bliny i ognisty kozak – z tym najczęściej kojarzy się nam Ukraina, jeden z naszych wschodnich sąsiadów, oblany wodami Morza Czarnego i Azowskiego.
Ukraina - Kijów | Cerkiew św. Michała Archaniola ze Złotymi Kopułami (by Yevhen1971 na licencji Pixabay)
Kultura i sztuka na Ukrainie
To tu zawędrował polski wieszcz narodowy Adam Mickiewicz w poszukiwaniu inspiracji, co zaowocowało zachwycającym do dziś cyklem sonetów, może warto ruszyć w jego ślady?
Wielu Polaków może przyrównać Ukrainę do bliskiego, a jednocześnie słabo znanego sąsiada, takiego, z którym wymienia się uprzejme dzień dobry, jednak nigdy nie gościło się w jego domu. Polskę i Ukrainę łączą słowiańskie tradycje, dawna historia i wspólne przedsięwzięcia współczesności (jak chociażby organizacja Euro 2012), jest ona nam jednak równie bliska, co daleka. Majestatyczne cerkwie, rozległe stepy i egzotyczne morskie wybrzeża z pewnością będą dla polskiego turysty nie lada atrakcją. A zatem, marząc o urlopie pełnym wrażeń, wcale nie musimy daleko szukać, czasem wystarczy zapukać do najbliższych drzwi.
Ukraina | Ukraińska chata (by Yevhen1971 na licencji Pixabay)
Na Ukrainę warto wybrać się z kilku powodów. Na pewno zachwyci nas dziewiczość tutejszej przyrody, zieleń stepów, gęste buczyny i dąbrowy, krajobrazy Karpat oraz wybrzeży Morza Czarnego. Choć katastrofa w Czarnobylu przyczyniła się do znacznego zniszczenia środowiska naturalnego kraju, wciąż „zieloną” Ukrainę z pewnością znajdziemy na obszarach tutejszych parków narodowych. Zdrowy wypoczynek na łonie natury zapewnią nam także nadczarnomorskie kurorty.
Poza walorami przyrodniczymi, Ukraina to także wspaniałe miasta i zabytki architektury. Stolica kraju – Kijów przywita nas imponującymi budowlami z czasów Rusi Kijowskiej, we Lwowie udamy się na spacer uliczkami pełnymi przepięknych kościołów, cerkwi i kamienic, zaś Odessa zachwyci nas swoją świeżością i nowoczesnością. W licznych muzeach i skansenach poznamy dawne dzieje kraju i jego wciąż żywy folklor.
Jeśli trafmy na Ukrainę w czasie świąt, będziemy mieli okazję bliżej zapoznać się z prawosławną obrzędowością. Z pewnością znajdziemy wiele elementów zbieżnych z naszą rodzimą tradycją, a drobne różnice (nie wspominając o samej dacie poszczególnych świąt) będą dla nas ciekawą odmianą.
Osobnym rozdziałem naszej przygody na ukraińskiej ziemi będzie kontakt z tutejszą kuchnią. Wszystko, od czerwonego barszczu zakwaszonego śmietaną po wypiek zakupiony na straganie u tzw. babuszki, z pewnością zachwyci nasze słowiańskie podniebienia. Poznawanie kuchni najbliższych sąsiadów jest zwykle bardzo ciekawym doświadczeniem kulinarnym – możemy przebierać wśród potraw dobrze znanych, ale występujących w nieco innej odmianie, a także inspirować się różnicami.
Zainteresują Cię również





