Połyskujące w słońcu kopuły cerkwi, niebieskie ściany domów, haftowane soroczki, złociste bliny i ognisty kozak – z tym najczęściej kojarzy się nam Ukraina, jeden z naszych wschodnich sąsiadów, oblany wodami Morza Czarnego i Azowskiego.

Stare miasto we Lwowie

Ukraina - Kijów | Cerkiew św. Michała Archaniola ze Złotymi Kopułami (by Yevhen1971 na licencji Pixabay

Kultura i sztuka na Ukrainie

To tu zawędrował polski wieszcz narodowy Adam Mickiewicz w poszukiwaniu inspiracji, co zaowocowało zachwycającym do dziś cyklem sonetów, może warto ruszyć w jego ślady?

Wielu Polaków może przyrównać Ukrainę do bliskiego, a jednocześnie słabo znanego sąsiada, takiego, z którym wymienia się uprzejme dzień dobry, jednak nigdy nie gościło się w jego domu. Polskę i Ukrainę łączą słowiańskie tradycje, dawna historia i wspólne przedsięwzięcia współczesności (jak chociażby organizacja Euro 2012), jest ona nam jednak równie bliska, co daleka. Majestatyczne cerkwie, rozległe stepy i egzotyczne morskie wybrzeża z pewnością będą dla polskiego turysty nie lada atrakcją. A zatem, marząc o urlopie pełnym wrażeń, wcale nie musimy daleko szukać, czasem wystarczy zapukać do najbliższych drzwi.

Ukraińska chata

Ukraina | Ukraińska chata (by Yevhen1971 na licencji Pixabay

Na Ukrainę warto wybrać się z kilku powodów. Na pewno zachwyci nas dziewiczość tutejszej przyrody, zieleń stepów, gęste buczyny i dąbrowy, krajobrazy Karpat oraz wybrzeży­­­ Morza Czarnego. Choć katastrofa w Czarnobylu przyczyniła się do znacznego zniszczenia środowiska naturalnego kraju, wciąż „zieloną” Ukrainę z pewnością znajdziemy na obszarach tutejszych parków narodowych. Zdrowy wypoczynek na łonie natury zapewnią nam także nadczarnomorskie kurorty.

Poza walorami przyrodniczymi, Ukraina to także wspaniałe miasta i zabytki architektury. Stolica kraju – Kijów przywita nas imponującymi budowlami z czasów Rusi Kijowskiej, we Lwowie udamy się na spacer uliczkami pełnymi przepięknych kościołów, cerkwi i kamienic, zaś Odessa zachwyci nas swoją świeżością i nowoczesnością. W licznych muzeach i skansenach poznamy dawne dzieje kraju i jego wciąż żywy folklor.

Jeśli trafmy na Ukrainę w czasie świąt, będziemy mieli okazję bliżej zapoznać się z prawosławną obrzędowością. Z pewnością znajdziemy wiele elementów zbieżnych z naszą rodzimą tradycją, a drobne różnice (nie wspominając o samej dacie poszczególnych świąt) będą dla nas ciekawą odmianą.

Osobnym rozdziałem naszej przygody na ukraińskiej ziemi będzie kontakt z tutejszą kuchnią. Wszystko, od czerwonego barszczu zakwaszonego śmietaną po wypiek zakupiony na straganie u tzw. babuszki, z pewnością zachwyci nasze słowiańskie podniebienia. Poznawanie kuchni najbliższych sąsiadów jest zwykle bardzo ciekawym doświadczeniem kulinarnym – możemy przebierać wśród potraw dobrze znanych, ale występujących w nieco innej odmianie, a także inspirować się różnicami.

Zainteresują Cię również

Klimat Ukrainy Klimat Ukrainy
Większa część państwa położona jest w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Tylko południowe regiony, w...
Narty w Karpatach ukraińskich Narty w Karpatach ukraińskich
Ukraińska część Karpat Wschodnich była popularna (chociaż nigdy tak bardzo jak Tatry) wśród narciarzy w...
Kanion w Bukach – czy to na pewno jest Ukraina? Kanion w Bukach – czy to na pewno jest Ukraina?
Większość turystów widząc zdjęcia kanionu w Bukach zadaje sobie pytanie: „Czy to naprawdę jest na Ukrainie?”...
Parki narodowe Ukrainy Parki narodowe Ukrainy
Ukraina poszczycić się może imponującym bogactwem malowniczych krajobrazów. Nic zaś nie zapewnia bezpiecznego...
Nowy Świat na Krymie Nowy Świat na Krymie
Można śmiało zaryzykować stwierdzeniem, że Nowy Świat jest najbardziej malowniczym miejscem na Krymie. Nie bez...
Askania Nowa – step, który nie zna pługa Askania Nowa – step, który nie zna pługa
Rezerwat biosfery Askania Nowa, to unikatowy zakątek przyrody: tutaj znajduje się jedyny w Europie kawałek stepu,...