Goryłka, gorzałka albo wódka – tradycyjny ukraiński napój alkoholowy. Jest roztworem alkoholu etylowego w wodzie, zwykle w przedziale 30-50% (objętościowo).

Ukraina | Ukraińcy zaczęli wyrabiać goryłkę na początku XVI wieku

Ukraina | Ukraińcy zaczęli wyrabiać goryłkę na początku XVI wieku (Vodka bottle by espensorvik na licencji CC BY 2.0)

Historia goryłki

Uważa się, że Ukraińcy zaczęli wyrabiać goryłkę w okresie powstawania Siczy Zaporoskiej, to znaczy na początku XVI wieku. Chętnych do przystąpienia do wolnego kozactwa poddawano próbie, każąc im wypić gorzałkę. „Kozak poczuje gorzałkę na wiorstę” – mówiono. Jednak niektóre badania historyczne dowodzą, że ten mocny napój spirytusowy pojawił się na ziemiach ukraińskich znacznie wcześniej.

Wódka z dodatkiem ziół

Istnieją też różne wersje dotyczące samej nazwy „goryłka”. Ma ona związek ze słowem „gorzeć” (palić się) – według tego wzoru powstała też polska nazwa „gorzałka”. Jednym ze sposobów kontroli mocy wódki jest próba podpalenia kontrolnej porcji. Jeśli zawartość alkoholu jest dostatecznie wysoka, płyn pali się niebieskawym płomieniem, a jeśli C2H5OH jest niewiele, zapłon w ogóle nie nastąpi – stąd i palący się, czyli gorejący napój. Według innej wersji "goryłką”, „gorzałką”, nazywano „gorzkie wino” – samogon pędzony z dodatkiem gorzkich ziół.

W początkowym okresie produkcji wódki końcowy efekt posiadał nieprzyjemny zapach i smak niedogonu (produktów ubocznych fermentacji alkoholowej). Aby je zagłuszyć, ktoś wpadł na pomysł, aby dodać aromatycznych ziół – mięty, anyżu, i innych. A z płynu nastawionego z ognistymi strączkami narodziła się z czasem znakomita „goryłka z pieprzem”. Nie wiadomo, kto jest autorem tego wynalazku, ale można z całą pewnością stwierdzić, że Kozacy Siczy Zaporoskiej używali „pieprzówki” w dużych ilościach.

Ukraina | Goryłka to tradycyjny ukraiński napój alkoholowy

Ukraina | Goryłka to tradycyjny ukraiński napój alkoholowy (Nemiroff by wyinoue na licencji CC BY 2.0)

 

Nemiroff

Trzeba przyznać, że jakość ukraińskiej gorzałki przez długi czas pozostawała stosunkowo niska. W Związku Radzieckim produkowano tylko dwa gatunki tej wódki – „Goryłkę” i „Ukraińską goryłkę” o mocy 45%. Odrodzenie narodowego napoju Ukrainy rozpoczęło się dopiero w latach 90-tych, kiedy wymagania rynku zmusiły producentów do podniesienia jakości towarów. Najbardziej jaskrawym tego przykładem jest Nemiroff, która stała się jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się marek na świecie. W Stanach Zjednoczonych duże uznanie zyskała „Ukraińska miodowa z pieprzem” od Nemiroffa właśnie.

Najwyższej jakości gorzałkę produkuje jeszcze jeden z liderów w dziale ukraińskich narodowych napojów – kompania „Sojuz-Wiktan” z Symferopola. Wyroby tego producenta są nagradzane na najbardziej prestiżowych wystawach i degustacjach.

Kilka rad, które mogą okazać się przydatne dla początkujących amatorów ukraińskich goryłek:

    • Nie degustować tego ukraińskiego napoju na pusty żołądek. Zjeść najpierw coś tłustego, albo z olejem, aby spowolnić proces wchłaniania alkoholu przez ścianki żołądka.
    • Nie mieszać mocnych napojów z niskoprocentowymi, na przykład z piwem. Jeśli już nie można tego uniknąć, lepiej zacząć od słabszych, a potem pić mocniejsze.
    • Zjeść coś po każdym kieliszku gorzałki. Ukraińcy mawiali: „Goryłka bez słoniny – jak Moskal bez samowara”. Działanie alkoholu zwartego w wódce (i innych mocnych napojach) jest doskonale neutralizowane przez słoninę, ziemniaki, solone ogórki, kiszoną kapustę, pieczone mięso, chleb, a także przez wiele potraw narodowej kuchni ukraińskiej.

 

Zainteresują Cię również

Festiwal Białe Wino 2012 Festiwal Białe Wino 2012
Przygraniczne miasto Berehowe (ukr. Берегове, węg. Beregszász) nad Werką jest uważane za najbardziej „węgierskie”...
Wino Madera Wino Madera
Madera to wyjątkowa wyspa nie tylko pod względem przepięknych krajobrazów i mnóstwa kwitnących kwiatów. Wyspa...
Celtia Celtia
Celtia (سلتيا) to nazwa tunezyjskiej marki piwa, które produkowane jest od 1925 roku. Obecnie jest to jeden z...
Oktoberfest – niemieckie święto piwa Oktoberfest – niemieckie święto piwa
Oktoberfest to słynne niemieckie święto piwa obchodzone co roku w październiku. Czy znacie genezę tego festynu,...
Festiwal wina w Limassol Festiwal wina w Limassol
Cypryjskie wino było sławne już w starożytności. Niektórzy wierzą, że tutejszych trunków kosztował sam Dionizos...
Muzeum Wina w Limassol Muzeum Wina w Limassol
Tradycja produkcji wina na Cyprze jest silna i sięga kilka tysięcy lat wstecz, nie dziwi więc fakt, że produkcji...