Jak podkreślają organizatorzy festiwalu Ukraińska Wiosna, jednym z głównych ich celów jest integracja mieszkańców Wielkopolski z mieszkańcami różnych regionów Ukrainy.

Majowy festiwal to także okazja do postawienia sobie pytania, jaką rolę w budowie relacji dobrosąsiedzkich odgrywają historia, kultura i sport – będzie to motyw przewodni tegorocznej imprezy.

Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna 13 – 23 maja 2013
Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna 13 – 23 maja 2013 (by Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Polska-Ukraina” )

Program Festiwalu Ukraińska Wiosna

Organizatorem festiwalu jest poznańskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Polska-Ukraina”. Wydarzenia związane z Ukraińską Wiosną odbywać się będą na terenie kilku wielkopolskich miast, m. in. w Poznaniu, Lesznie, Pile, Gnieźnie i Kórniku (tu znajdziesz szczegółowy program).

W ramach festiwalu będzie miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń, takich jak: warsztaty i debaty historyczne, wernisaże ikon i zdjęć, Jarmark Ukraiński, koncerty muzyczne, projekcje filmów, a nawet mecz piłkarski i wiele innych.

Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję do głębszego zastanowienia się, jak bardzo łączy nas z Ukrainą wspólna historia i na jakich innych płaszczyznach możliwa jest integracja. Ukraińska Wiosna to okazja do poznania sąsiada na drodze indywidualnych ocen, poszukiwań i obserwacji, bez obciążenia stereotypami. A wszystko to odbędzie się naturalnie w atmosferze dobrej zabawy.

Gościom festiwalu towarzyszyć będzie między innymi zespół muzyczny Zapaska i Orkiestra Akademii Lwowskiej.

Filmem prezentowanych w ramach festiwalu będzie „Ukraina – czas start” – dokument Serhija Bukowskiego poświęcony jest początkowi lat 90., kiedy to Ukraina po raz kolejny odzyskiwała swoją niepodległość.

Jarmark Ukraiński odbędzie się w czterech miastach: Lesznie (16 maja), Zbąszynie (17 maja), Poznaniu (18 maja) i Gnieźnie (19 maja). Można się tu spodziewać nie tylko barwnych straganów z rękodziełem i specjałami ukraińskiej kuchni – to także szansa na własnoręczne wykonanie lalki-motanki i wzięcie udziału w Maratonie Krzyżykowym (oczywiście chodzi o wyszywanie).

Podczas wydarzeń Ukraińskiej Wiosny odbędzie się także Mały festiwal pomagania – akcja charytatywna pod hasłem Oddychaj. Żyj! Środki, które uda się zebrać podczas festiwalu zostaną przekazane lwowskiej Fundacji „Skrzydła nadziei”. Stowarzyszenie wspiera w ten sposób zbiórkę na zakup aparatu do sztucznego oddychania dla dzieci walczących z chorobami nowotworowymi.

I jeszcze jedna ważna informacja: na większość wydarzeń wstęp jest wolny!

Wydarzenia związane z Ukraińską Wiosną odbywać się będą na terenie kilku wielkopolskich miast, m. in. w Poznaniu, Lesznie, Pile, Gnieźnie i Kórniku
Wydarzenia związane z Ukraińską Wiosną odbywać się będą na terenie kilku wielkopolskich miast, m. in. w Poznaniu, Lesznie, Pile, Gnieźnie i Kórniku (by Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Polska-Ukraina” )

Co?

VI Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna 2013

Gdzie?

Poznań-Leszno-Gniezno-Kórnik-Piła-Baranowo-Tarnowo Podgórne-Głogów-Bojanowo-Zbąszyń

Kiedy?

13 – 26 maja

Więcej informacji na stronie organizatora:
www.poznajsasiada.org

i na Facebooku:
www.facebook.com/ukrainska.wiosna

Zainteresują Cię również

Tunezja Tunezja
Tunezja to przede wszystkim czar orientu, słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, wspaniałe nadmorskie kurorty,...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Język arabski w Tunezji Język arabski w Tunezji
W Tunezji oficjalnym językiem jest język arabski. Nie jest to jednak klasyczny arabski, od którego język używany w...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...
Ludność Chorwacji Ludność Chorwacji
Chorwacja liczy niespełna 4,5 miliona mieszkańców, z czego 89,63 % stanowią Chorwaci, 4,54% Serbowie, a pozostały...

 

Przeczytaj również

Waluta Monako

Jaka waluta obowiązuje w Monako? To miasto-państwo niewątpliwie kojarzy nam się bardzo europejsko, jednocześnie jednak nie jest członkiem Unii.

Ceny we Włoszech w 2013 roku

Włochy, gdzie sezon turystyczny trwa właściwie przez okrągły rok, jest dość drogo, szczególnie dla podróżnych z Polski. Na szczęście ceny…

Zabytki Lizbony w pigułce

Lizbona to cudowne miasto o bogatej historii pełne jest wspaniałych zabytków i licznych muzeów. Urok stolicy każdego roku przyciąga rzesze…

Waluta Węgier (forint)

Oficjalną walutą Węgier jest forint. Jej międzynarodowy kod ISO to HUF. 1 forint dzieli się na 100 filler, a jej…

Muzeum Morskie w Lizbonie

Muzeum Morskie (port: Museu de Marinha), nazywane też Muzeum Żeglugi albo Muzeum Marynistycznym jest jednym z ważniejszych w Lizbonie.

Klepetan i Malena – chorwackie bociany

Co roku, około połowy marca, Chorwaci zaczynają wypatrywać Klepetana. Przyleci czy nie? Eee, na pewno przyleci, zawsze przecież przylatuje do…

Zagrzeb jednym z najtańszych miast Europy!

Internetowy portal Price of Travel opublikował ranking 40 najtańszych europejskich miast, w których turyści odbędą jednodniową wizytę. Dziewiąte miejsce udało…

Wiza do Rosji

Umowy międzynarodowe z lat 2007 oraz 2008 regulują prawo dotyczące przekraczania granicy Federacji Rosyjskiej przez obywateli Unii Europejskiej, w tym…