Jak podkreślają organizatorzy festiwalu Ukraińska Wiosna, jednym z głównych ich celów jest integracja mieszkańców Wielkopolski z mieszkańcami różnych regionów Ukrainy.

Majowy festiwal to także okazja do postawienia sobie pytania, jaką rolę w budowie relacji dobrosąsiedzkich odgrywają historia, kultura i sport – będzie to motyw przewodni tegorocznej imprezy.

Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna 13 – 23 maja 2013

Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna 13 – 23 maja 2013 (by Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Polska-Ukraina”)

Program Festiwalu Ukraińska Wiosna

Organizatorem festiwalu jest poznańskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Polska-Ukraina”. Wydarzenia związane z Ukraińską Wiosną odbywać się będą na terenie kilku wielkopolskich miast, m. in. w Poznaniu, Lesznie, Pile, Gnieźnie i Kórniku (tu znajdziesz szczegółowy program).

W ramach festiwalu będzie miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń, takich jak: warsztaty i debaty historyczne, wernisaże ikon i zdjęć, Jarmark Ukraiński, koncerty muzyczne, projekcje filmów, a nawet mecz piłkarski i wiele innych.

Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję do głębszego zastanowienia się, jak bardzo łączy nas z Ukrainą wspólna historia i na jakich innych płaszczyznach możliwa jest integracja. Ukraińska Wiosna to okazja do poznania sąsiada na drodze indywidualnych ocen, poszukiwań i obserwacji, bez obciążenia stereotypami. A wszystko to odbędzie się naturalnie w atmosferze dobrej zabawy.

Gościom festiwalu towarzyszyć będzie między innymi zespół muzyczny Zapaska i Orkiestra Akademii Lwowskiej.

Filmem prezentowanych w ramach festiwalu będzie „Ukraina – czas start” – dokument Serhija Bukowskiego poświęcony jest początkowi lat 90., kiedy to Ukraina po raz kolejny odzyskiwała swoją niepodległość.

Jarmark Ukraiński odbędzie się w czterech miastach: Lesznie (16 maja), Zbąszynie (17 maja), Poznaniu (18 maja) i Gnieźnie (19 maja). Można się tu spodziewać nie tylko barwnych straganów z rękodziełem i specjałami ukraińskiej kuchni – to także szansa na własnoręczne wykonanie lalki-motanki i wzięcie udziału w Maratonie Krzyżykowym (oczywiście chodzi o wyszywanie).

Podczas wydarzeń Ukraińskiej Wiosny odbędzie się także Mały festiwal pomagania – akcja charytatywna pod hasłem Oddychaj. Żyj! Środki, które uda się zebrać podczas festiwalu zostaną przekazane lwowskiej Fundacji „Skrzydła nadziei”. Stowarzyszenie wspiera w ten sposób zbiórkę na zakup aparatu do sztucznego oddychania dla dzieci walczących z chorobami nowotworowymi.

I jeszcze jedna ważna informacja: na większość wydarzeń wstęp jest wolny!

Wydarzenia związane z Ukraińską Wiosną odbywać się będą na terenie kilku wielkopolskich miast, m. in. w Poznaniu, Lesznie, Pile, Gnieźnie i Kórniku

Wydarzenia związane z Ukraińską Wiosną odbywać się będą na terenie kilku wielkopolskich miast, m. in. w Poznaniu, Lesznie, Pile, Gnieźnie i Kórniku (by Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Polska-Ukraina”)

Co?

VI Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna 2013

Gdzie?

Poznań-Leszno-Gniezno-Kórnik-Piła-Baranowo-Tarnowo Podgórne-Głogów-Bojanowo-Zbąszyń

Kiedy?

13 – 26 maja

Więcej informacji na stronie organizatora:
www.poznajsasiada.org

i na Facebooku:
www.facebook.com/ukrainska.wiosna

Zainteresują Cię również

Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Jacy są mieszkańcy Cypru? Jacy są mieszkańcy Cypru?
Cypryjczycy są bardzo dumni ze swego kulturowego dziedzictwa, którego początki sięgają ponad 9000 lat wstecz...
Ludność Portugalii Ludność Portugalii
Portugalczycy określają swój kraj mianem "brandos costumes", co oznacza ziemię „łagodnych obyczajów”. Jest to...