Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się pięć ukraińskich obiektów. Są to zarówno wspaniałe budynki sakralne, lasy, a także starówka. Bez wątpienia warto odwiedzić każde z tych miejsc.
Ukraina | Ławra Pieczerska, Kijów (Kyiv: Pechersk Lavra by Jean & Nathalie na licencji CC BY 2.0)
Ławra Pieczerska i Sobór Mądrości Bożej (Sofijski) w Kijowie
Jako pierwsze na liście UNESCO pojawiły się: Ławra Pieczerska oraz Sobór Mądrości Bożej.
Ławra Pieczerska to prawosławny klasztor w Kijowie wybudowany w XI wieku. Obiekt składa się z Ławry Górnej, w której znajdują się głównie muzea i sale wystawowe oraz Ławry Dolnej, w której znajdują się Bliskie oraz Dalekie Pieczary.
Sobór Mądrości Bożej, nazywany również Sofią Kijowską jest jednym z najwspanialszych zabytków Europy Wschodniej. Znajduje się nie tylko na liście UNESCO, ale jest też jednym z siedmiu cudów Ukrainy.
Stare Miasto we Lwowie
W 1998 na liście światowego dziedzictwa UNESCO wpisane zostało Stare Miasto we Lwowie. Zobaczymy tu niezwykle piękne i cenne zabytki: Katedrę Łacińską, XIV-wieczną Katedrę Ormiańską, Basztę Prochową, Rynek, Kopiec Unii Lubelskiej czy Kościoły Dominikanów i Jezuitów. Warto również swoje kroki skierować na Cmentarz Orląt Lwowskich.
Południk Struvego
Południk Struvego na liście UNESCO znalazł się w 2005 roku. Jest to sieć triangulacyjnych punktów pomiarowych zaczynająca się od Fuglenes (Hammerfest, Norwegia) i kończąca na Starej Nekrasiwki nieopodal Izmaiłu nad Morzem Czarnym.
Ukraina | W 2007 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO znalazły się karpackie lasy bukowe (Primeval (7) by Nicholas A. Tonelli na licencji CC BY 2.0)
Karpackie lasy bukowe
W 2007 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO zagościły karpackie lasy bukowe. Ciągną się one aż 185km, od Gór Rachowskich do Bukowskich Wierchów. Wpis obejmuje lasy bukowe na Ukrainie (Czarnohora, Uholka - Shyrikyi Luh, Świdowiec, Stużycia, Maramarosh, Kuziy - Trybushany), ale też na Słowacji oraz w Niemczech.
Rezydencja bukowińskich i dalmatyńskich metropolitów w Czerniowcach
W 2011 roku na listę UNESCO wpisano Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza. Uniwersytet powstał w 1875 roku.
Zainteresują Cię również





