Każdy naród posiada swoje charakterystyczne tradycje i obyczaje, ukształtowane na przestrzeni wieków. Obyczaje to „twarz narodu” – spojrzawszy na nie, od razu możemy dowiedzieć się, z kim mamy do czynienia.

Obyczaje to niepisane reguły, którymi kierują się ludzie zarówno w swoich najdrobniejszych domowych troskach, jak i w najważniejszych działaniach społecznych.

Ukraina | Festiwal muzyki folkowej w Kijowie

Ukraina | Festiwal muzyki folkowej w Kijowie (DSCN0110 by Bo&Ko na licencji CC BY-SA 2.0)

Od niepamiętnych czasów odnoszono się do tradycji z należnym szacunkiem. Nawet po przyjęciu chrześcijaństwa, Ukraińcy zachowali wiele swoich starodawnych obyczajów, mieszając je z religijnymi. Także dzisiaj, po tysiącu lat, w ukraińskich zwyczajach niełatwo odkryć granicę, gdzie kończy się stara kultura, a zaczyna nowa – chrześcijańska.

Boże Narodzenie

Jednym z podstawowych ukraińskich obyczajów jest obchodzenie Bożego Narodzenia. W przeddzień świąt – 6 stycznia – obchodzi się tzw. Święty Wieczór. Głównymi potrawami tego dnia są: kutia – ryżowa albo pszenna kasza z miodem, rodzynkami i makiem oraz uzwar – kompot z suszonych owoców. Według obyczaju, w Święty Wieczór podaje się 12 postnych potraw. 7 stycznia, czyli w dniu prawosławnego Bożego Narodzenia, przygotowuje się prawdziwą ucztę. Post się zakończył, więc na stole królują różnorakie potrawy mięsne.

Według dawnej tradycji, pod wieczór Bożego Narodze,nia grupa kolędników chodziła po domach z torbami do zbierania prezentów. Kolędnicy wybierali spośród swojej grupy głównego – „Brzozę”, „Łatkowego” – który zbierał słoninę i kiełbasy, „Skarbnika”, „Chlebowego”, „Gwiazdowego” (nosił gwiazdę), a także tancerzy, skrzypków i innych.

Kolędowanie jest jeszcze praktykowane w niektórych regionach Ukrainy (głównie na wsiach) i trwa czasami przez kilka wieczorów (ale nie dłużej niż do dnia Chrztu Pańskiego – 19 stycznia), dopóki nie zostanie odwiedzony każdy dom we wsi.

Maslenica | Po zjedzeniu złocistych blinów udzieli się nam część drzemiącego w nich ciepła i energii

Maslenica | Po zjedzeniu złocistych blinów udzieli się nam część drzemiącego w nich ciepła i energii (PICT1381 by Serene Vannoy na licencji CC BY 2.0)

Maslenica – ostatni tydzień karnawału

Innym popularnym ukraińskim obyczajem jest tzw. tydzień Maslenicy. To święto istniało na Rusi jeszcze w czasach przedchrześcijańskich. Obyczaj wiąże się symbolicznym wyprowadzaniem zimy i spotkaniem wiosny. Po pojawieniu się na Rusi chrześcijaństwa, Maslenicę zaczęto obchodzić w ostatnim tygodniu przed Wielkim Postem. Podstawowe elementy tego święta to naleśniki (bliny) i tańce ludowe.

W dawnej Rusi blin był symbolem słońca – skojarzono je na zasadzie podobieństwa, wszak naleśnik jest równie złoty, okrągły i gorący. Wierzono, że zjadając blina, ludzie otrzymują cząstkę słonecznego jego ciepła i siły. Każdy dzień tygodnia Maslenicy miał swoją nazwę i przypisane zwyczaje. Dzisiaj bliny można doprawiać sobie śmietaną, konfiturami, miodem, kawiorem i czym kto sobie życzy.

Ukraina | W Zielony Poniedziałek święci się pola, by Pan chronił je od gradu i pożaru

Ukraina | W Zielony Poniedziałek święci się pola, by Pan chronił je od gradu i pożaru (by Dmytro Samsonov na licencji FreeImages)

Trójca

Zgodnie z Biblią w ten dzień na apostołów zstąpiła łaska Ducha Świętego. Na Ukrainie to święto obchodzone jest przez trzy dni: Zieloną Niedzielę, Zielony Poniedziałek i Dzień Ducha Świętego. W Zieloną Niedzielę, zgodnie z wierzeniami, trzeba być ostrożnym, ponieważ jest to dzień największej agresywności rusałek, strzyg, topielic i innych sił nieczystych.

W Zieloną Niedzielę, według ukraińskich obyczajów, dziewczęta wróżą sobie przy pomocy wianków. W tym celu muszą udać się nad strumień (pamiętając cały czas o zachowaniu ostrożności!) i puścić wianki na wodę – jeśli dwa wianki się spotkają, oznaczało to, że dziewczyna w tym roku wyjdzie za mąż.

W Zieloną Niedzielę należy także pójść na cmentarz i wspomnieć zmarłych przodków, obowiązkowo stawiając im na grobach ulubione potrawy. Po tym odbywają się spacery, tańce i zabawy.

W Zielony Poniedziałek, po nabożeństwie w cerkwi, święci się pola, aby Pan chronił je od gradu i pożaru.

Trzeci dzień świąteczny, Dzień Ducha Bożego, świętują przede wszystkim dziewczęta. Organizują różne zabawy, np.: „wodzenie topoli”. Polega to na tym, że z grupy dziewcząt wybierają najładniejszą, która będzie grała rolę „topoli”. Później tę dziewczynę, aby nikt jej nie rozpoznał, przystrajają wiankami. Razem z wesołą gromadą „topola” chodzi od domu do domu, a gospodarz każdego domu, do którego ona zajdzie, powinien ją szczodrze obdarować prezentami. W tym dni święci się także studnie.

Zainteresują Cię również

Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Jacy są mieszkańcy Singapuru? Jacy są mieszkańcy Singapuru?
Singapur jest krajem wielokulturowym. Mieszkańcy są otwarci i przyjaźni. Państwo jest nowoczesne i bezpieczne, a...
Ludność Chorwacji Ludność Chorwacji
Chorwacja liczy niespełna 4,5 miliona mieszkańców, z czego 89,63 % stanowią Chorwaci, 4,54% Serbowie, a pozostały...
Ludność Cypru Ludność Cypru
Już od wielu setek lat ludność Cypru składa się z dwóch dużych grup etnicznych: Greków i Turków. Przed podziałem...
Ludność Ukrainy Ludność Ukrainy
Spośród ponad 47 milionów mieszkańców Ukrainy, ponad połowę stanowią mieszkańcy miast (67,6 %), wsie zaś...
Wesele na Ukrainie Wesele na Ukrainie
Czas jak bystry potok płynie szybko do przodu, zostawiając za sobą wieki i tysiąclecia, ale ukraińskie obrzędy...