Znajdująca się w sercu Doniecka ulica Artioma to najdłuższa i najważniejsza arteria miasta. Przyciąga uwagę ciekawą mieszanką architektoniczną. W centralnej części ulicy znajduje się równie słynny Plac Lenina.
Ukraina | Wizerunek Lenina (by Romario99 na licencji Pixabay)
Ulica Artioma
Główna ulica Doniecka została nazwana na cześć przywódcy Doniecko-Krzyworoskiej Republiki Radzieckiej (1918-19 r.), Fiodora Sergiejewa, zwanego Artiomem.
Ulica ta jest zwykle punktem startowym każdej wycieczki po Doniecku. Jest jedynym w swoim rodzaju kolażem architektury współczesnej i budynków z czasów sowieckich, ekskluzywnych butików, supermarketów, przytulnych kawiarenek, drogich restauracji i niewielkich, urodziwych parków.
Niektóre obiekty i budynki położone przy ulicy Artioma warte są szczególnej uwagi. Należy do nich m.in. pomnik Tarasa Szewczenki – XIX-wiecznego ukraińskiego poety narodowego. Zobaczymy też budynek donieckiej opery, Bibliotekę Krupskaja, Teatr Dramatyczny oraz Katedrę Przemienienia Pańskiego.
Oryginalna katedra została wzniesiona w 1883 r., ale zniszczono ją podczas sowieckich ruchów antyreligijnych w 1933 r. Dopiero w latach 1997-2006 przeprowadzono rekonstrukcję świątyni. Należy ona do najpiękniejszych budynków w mieście.
Plac Lenina
Plac Lenina, miejsce spotkań mieszkańców Doniecka, znajduje się w środkowej części ulicy Artioma. Plac ten został zaprojektowany w latach 50. jako serce miasta (również w sensie geograficznym).
Plac otoczony jest budynkami Filharmonii, Teatru Dramatycznego oraz Ministerstwa Przemysłu Górniczego. Najbardziej rozpoznawalnym i znanym obiektem jest jednak oczywiście pomnik Lenina.
Na placu odbywają się wszystkie uroczystości publiczne, zawody sportowe, a także wiele wydarzeń kulturalnych.
Od późnej wiosny do wczesnej jesieni czynna jest ponadto Fontanna Muzyczna, podobna do fontanny w Koszycach na Słowacji. Woda wytryskująca z otworów fontanny „tańczy” w takt muzyki puszczanej z głośników.
Zainteresują Cię również