Autorzy pracy „Ukraina – przewodnik dla przedsiębiorców” przyznają, iż polityka Unii Europejskiej wobec Ukrainy jest za mało aktywna, a między Brukselą i Kijowem utrzymuje się napięta atmosfera.

Nie ustają dyskusje dotyczące tego, czy w relacji Ukraina - Unia Europejska, lepszym wyjściem będzie partnerstwo czy też pełne członkostwo
Nie ustają dyskusje dotyczące tego, czy w relacji Ukraina - Unia Europejska, lepszym wyjściem będzie partnerstwo czy też pełne członkostwo (by Gastonmag)

Ukraina w drodze do Unii Europejskiej

Choć już w 1998 r. opracowano strategię integracyjną z Unią, trudno zauważyć jakiekolwiek, konsekwentne działania ukraińskiego rządu w praktyce. Przepisy prawne Ukrainy wciąż odbiegają od standardów unijnych. Dotychczas udało się jedynie nawiązać porozumienie w sprawie Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i jest to na razie jedyna konkretna propozycja przedłożona Ukrainie ze strony Unii Europejskiej (2004 r.). Program ten ma na celu integrację i kooperację ze wschodnimi sąsiadami UE, zarówno w sprawach bezpieczeństwa i obronności jak i w kwestiach ekonomicznych, handlowych i prawnych.

W 1991 Ukraina podpisała porozumienie o utworzeniu Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), do której należy większość krajów byłego ZSRR. Jej stosunki z Rosją nie układały się jednak najlepiej, a to ze względy na odmienne dążenia obu tych państw: Rosji zależało na jak największej integracji, zaś Ukrainie na całkowitej niepodległości. Dopiero za kadencji prezydenta Władimira Putina (2000-2008) znacznie poprawiły się stosunki pomiędzy obydwoma sąsiadami, Rosja przestała dążyć do reintegracji i zaczęła traktować Ukrainę jako partnera i sojusznika. Od tej pory polityka ukraińska skoncentrowała się na współpracy z Rosją i USA.

Członkowstwo w Unii Europejskiej czy dalsza integracja z Rosją? – z takim dylematem już od kilku dobrych lat boryka się Ukraina.

Źródło: Ukraina: przewodnik dla przedsiębiorców, red. Julita Urbanowska, Wojciech Oniszczuk, Henryk Borko, Warszawa 2005.

Zainteresują Cię również

Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Dubaj – placówki dyplomatyczne Dubaj – placówki dyplomatyczne
Jeszcze niedawno najbliższa placówka ZEA mieściła się w Berlinie. W Polsce Ambasada Zjednoczonych Emiratów...
Najważniejsze święta religijne i państwowe w Dubaju Najważniejsze święta religijne i państwowe w Dubaju
Większość dni wolnych od pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich związana jest obchodami świąt muzułmańskich...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...
Placówki dyplomatyczne w Portugalii Placówki dyplomatyczne w Portugalii
Polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne w Portugalii posiada swoje placówki w Lizbonie (Ambasada) oraz Albufeira i...
Muzeum Brytyjskie (British Museum) Muzeum Brytyjskie (British Museum)
Gdzie poza Grecją znajdziemy jedną z oryginalnych kariatyd Erechtejonu? W British Museum. Gdzie poza Egiptem...