Autorzy pracy „Ukraina – przewodnik dla przedsiębiorców” przyznają, iż polityka Unii Europejskiej wobec Ukrainy jest za mało aktywna, a między Brukselą i Kijowem utrzymuje się napięta atmosfera.
Nie ustają dyskusje dotyczące tego, czy w relacji Ukraina - Unia Europejska, lepszym wyjściem będzie partnerstwo czy też pełne członkostwo (by Capri23auto na licencji Pixabay)
Ukraina w drodze do Unii Europejskiej
Choć już w 1998 r. opracowano strategię integracyjną z Unią, trudno zauważyć jakiekolwiek, konsekwentne działania ukraińskiego rządu w praktyce. Przepisy prawne Ukrainy wciąż odbiegają od standardów unijnych. Dotychczas udało się jedynie nawiązać porozumienie w sprawie Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i jest to na razie jedyna konkretna propozycja przedłożona Ukrainie ze strony Unii Europejskiej (2004 r.). Program ten ma na celu integrację i kooperację ze wschodnimi sąsiadami UE, zarówno w sprawach bezpieczeństwa i obronności jak i w kwestiach ekonomicznych, handlowych i prawnych.
W 1991 Ukraina podpisała porozumienie o utworzeniu Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), do której należy większość krajów byłego ZSRR. Jej stosunki z Rosją nie układały się jednak najlepiej, a to ze względy na odmienne dążenia obu tych państw: Rosji zależało na jak największej integracji, zaś Ukrainie na całkowitej niepodległości. Dopiero za kadencji prezydenta Władimira Putina (2000-2008) znacznie poprawiły się stosunki pomiędzy obydwoma sąsiadami, Rosja przestała dążyć do reintegracji i zaczęła traktować Ukrainę jako partnera i sojusznika. Od tej pory polityka ukraińska skoncentrowała się na współpracy z Rosją i USA.
Członkowstwo w Unii Europejskiej czy dalsza integracja z Rosją? – z takim dylematem już od kilku dobrych lat boryka się Ukraina.
Źródło: Ukraina: przewodnik dla przedsiębiorców, red. Julita Urbanowska, Wojciech Oniszczuk, Henryk Borko, Warszawa 2005.
Zainteresują Cię również