Całe rzesze turystów przybywają na Ukrainę w poszukiwaniu relaksu i zdrowego wypoczynku. Kraj ten słynie bowiem ze wspaniałych źródeł leczniczych wód, wokół których założono wiele kurortów i uzdrowisk.

Ukraina | Sanatroium w Ałuszcie

Ukraina | Sanatroium w Ałuszcie (by Sanatorium "Ałuszta" na Krymie)

Truskawiec

Do najpopularniejszych i najstarszych zarazem należy podkarpackie uzdrowisko w Truskawcu. Znajduje się ono w odległości ok. 90 km od Lwowa. W tej malowniczej okolicy skorzystamy z dobroczynnego wpływu kilkunastu źródeł wód mineralnych.

Tutejsi turyści chwalą sobie dobrze rozbudowaną infrastrukturę kurortu: nie brak tu zakładów sanatoryjnych wysokiej klasy, pijalni wód i kawiarni. Zdrowieniu z pewnością sprzyja piękno okolic Truskawca oraz panujący tu łagodny klimat.

Drogocenne źródła Truskawca odkryto przypadkiem, podczas poszukiwań ropy naftowej (stąd nazwa najpopularniejszej w wód – „Naftusia”). Pierwsze uzdrowiska pojawiły się tu już na początku XIX w.

Sanatorium w Truskawcu specjalizuje się w leczeniu: układu pokarmowego, układu krążenia, serca, kręgosłupa, skóry, płuc, reumatyzmu i tzw. chorób kobiecych.

Ukraina | Najwspanialsze uzdrowiska znajdziemy na Krymie

Ukraina | Najwspanialsze uzdrowiska znajdziemy na Krymie (by Sanatorium "Ałuszta" na Krymie)

Ałuszta

Równie popularnym kierunkiem turystyki zdrowotnej jest Ałuszta. Sanatorium w Ałuszcie jest niezwykle malowniczo ulokowane na Półwyspie Krymskim. Kuracjusze, poza tradycyjnym programem leczenia, mogą skorzystać z wielu atrakcji, jakie oferuje ta przepiękna okolica. Sanatorium organizuje dla swych gości różne ciekawe wycieczki.

Już sama lokalizacja zabudowań uzdrowiska, na terenie parku pełnego zieleni i piękna śródziemnomorskich roślin, jest jego ogromnym atutem. Malownicza sceneria dobrze wpływa na poprawę nastroju chorych, a częste spacery sprzyjają poprawie ich kondycji fizycznej. Do sanatorium należy także przepiękna plaża, na której kuracjusze także mają zapewnioną opiekę medyczną. Goście, których problemy zdrowotne pozwalają na pewną dozę ruchu i szaleństwa, chętnie korzystają ze zlokalizowanej przy plazy wypożyczalni sprzętów wodnych.

Sanatorium w Ałuszcie specjalizuje się w leczeniu chorób układów: oddechowego, krwionośnego, moczowego, rozrodczego, nerwowego i ruchowego.

Ukraina - Krym | Kurort na wybrzeżu

Ukraina - Krym | Kurort na wybrzeżu (by Sanatorium "Ałuszta" na Krymie)

Biała Cerkiew

Źródła zdrowotnych wód znaleźć można także nad rzeką Roś, w miejscowości Biała Cerkiew, położonej ok. 80 km od Kijowa.

Jest to bardzo atrakcyjne turystycznie miasto, głównie z uwagi na znajdujące się tu ciekawe zabytki, a także za sprawą uzdrowiska, w którym znajdziemy wytchnienie dla zmęczonych ciał i dusz.

W leczeniu wykorzystuje się tu głównie tzw. wody radoczynne, które są naturalnym bogactwem tego regionu. Są to wody podziemne o właściwościach leczniczych, w których składzie zawierają się rozpuszczone pierwiastki promieniotwórcze, przede wszystkim radon. Pierwiastek ten korzystnie wpływa na układ nerwowy, naczynia krwionośne i procesy enzymatyczne.

Tę wyjątkową odmianę wód stosuje się do zdrowotnych kąpieli (w leczeniu nadciśnienia i miażdżycy) i inhalacji, jest ona także zdatna do picia. Ciekawe, aczkolwiek nikogo nie martwiące, są skutki uboczne radonowej kuracji, czyli wzrost libido.

Ukraina | Ukraina jest bodaj najbogatszym krajem Europy, jeśli chodzi o ilość znajdujących się tu uzdrowisk

Ukraina | Ukraina jest bodaj najbogatszym krajem Europy, jeśli chodzi o ilość znajdujących się tu uzdrowisk (by Sanatorium "Ałuszta" na Krymie)

Zainteresują Cię również

Noclegi w Kijowie Noclegi w Kijowie
Stolica Ukrainy liczy ok. 3 miliony mieszkańców i jest jednym z największych miast Europy. Urodą Kijowa zachwycali...
Susa – popularny kurort o bogatej historii Susa – popularny kurort o bogatej historii
Susa (سوسة ) to trzecie pod względem wielkości, po Tunisie i Safax, miasto w Tunezji. Jest to także jeden z...
Noclegi w Doniecku Noclegi w Doniecku
Donieck niczym serdeczny gospodarz podejmuje licznych gości i zapewnia im nie tylko moc interesujących wrażeń i...
Noclegi we Lwowie Noclegi we Lwowie
Lwów jest miastem szczególnie chętnie odwiedzanym przez turystów. Z pewnością wpływa na to bogactwo zabytków,...
Noclegi w Charkowie Noclegi w Charkowie
Położony we wschodniej Ukrainie Charków jest ważnym ośrodkiem przemysłowym regionu i drugim co do wielkości miastem...
Donbas Arena (Donieck) Donbas Arena (Donieck)
Supernowoczesny stadion piłkarski w Doniecku, obliczony na 51 504 widzów, zbudowano w 2009 roku. Donbas Arena jest...