Całe rzesze turystów przybywają na Ukrainę w poszukiwaniu relaksu i zdrowego wypoczynku. Kraj ten słynie bowiem ze wspaniałych źródeł leczniczych wód, wokół których założono wiele kurortów i uzdrowisk.

Ukraina | Sanatroium w Ałuszcie
Ukraina | Sanatroium w Ałuszcie (by Sanatorium "Ałuszta" na Krymie)

Truskawiec

Do najpopularniejszych i najstarszych zarazem należy podkarpackie uzdrowisko w Truskawcu. Znajduje się ono w odległości ok. 90 km od Lwowa. W tej malowniczej okolicy skorzystamy z dobroczynnego wpływu kilkunastu źródeł wód mineralnych.

Tutejsi turyści chwalą sobie dobrze rozbudowaną infrastrukturę kurortu: nie brak tu zakładów sanatoryjnych wysokiej klasy, pijalni wód i kawiarni. Zdrowieniu z pewnością sprzyja piękno okolic Truskawca oraz panujący tu łagodny klimat.

Drogocenne źródła Truskawca odkryto przypadkiem, podczas poszukiwań ropy naftowej (stąd nazwa najpopularniejszej w wód – „Naftusia”). Pierwsze uzdrowiska pojawiły się tu już na początku XIX w.

Sanatorium w Truskawcu specjalizuje się w leczeniu: układu pokarmowego, układu krążenia, serca, kręgosłupa, skóry, płuc, reumatyzmu i tzw. chorób kobiecych.

Ukraina | Najwspanialsze uzdrowiska znajdziemy na Krymie
Ukraina | Najwspanialsze uzdrowiska znajdziemy na Krymie (by Sanatorium "Ałuszta" na Krymie)

Ałuszta

Równie popularnym kierunkiem turystyki zdrowotnej jest Ałuszta. Sanatorium w Ałuszcie jest niezwykle malowniczo ulokowane na Półwyspie Krymskim. Kuracjusze, poza tradycyjnym programem leczenia, mogą skorzystać z wielu atrakcji, jakie oferuje ta przepiękna okolica. Sanatorium organizuje dla swych gości różne ciekawe wycieczki.

Już sama lokalizacja zabudowań uzdrowiska, na terenie parku pełnego zieleni i piękna śródziemnomorskich roślin, jest jego ogromnym atutem. Malownicza sceneria dobrze wpływa na poprawę nastroju chorych, a częste spacery sprzyjają poprawie ich kondycji fizycznej. Do sanatorium należy także przepiękna plaża, na której kuracjusze także mają zapewnioną opiekę medyczną. Goście, których problemy zdrowotne pozwalają na pewną dozę ruchu i szaleństwa, chętnie korzystają ze zlokalizowanej przy plazy wypożyczalni sprzętów wodnych.

Sanatorium w Ałuszcie specjalizuje się w leczeniu chorób układów: oddechowego, krwionośnego, moczowego, rozrodczego, nerwowego i ruchowego.

Ukraina - Krym | Kurort na wybrzeżu
Ukraina - Krym | Kurort na wybrzeżu (by Sanatorium "Ałuszta" na Krymie)

Biała Cerkiew

Źródła zdrowotnych wód znaleźć można także nad rzeką Roś, w miejscowości Biała Cerkiew, położonej ok. 80 km od Kijowa.

Jest to bardzo atrakcyjne turystycznie miasto, głównie z uwagi na znajdujące się tu ciekawe zabytki, a także za sprawą uzdrowiska, w którym znajdziemy wytchnienie dla zmęczonych ciał i dusz.

W leczeniu wykorzystuje się tu głównie tzw. wody radoczynne, które są naturalnym bogactwem tego regionu. Są to wody podziemne o właściwościach leczniczych, w których składzie zawierają się rozpuszczone pierwiastki promieniotwórcze, przede wszystkim radon. Pierwiastek ten korzystnie wpływa na układ nerwowy, naczynia krwionośne i procesy enzymatyczne.

Tę wyjątkową odmianę wód stosuje się do zdrowotnych kąpieli (w leczeniu nadciśnienia i miażdżycy) i inhalacji, jest ona także zdatna do picia. Ciekawe, aczkolwiek nikogo nie martwiące, są skutki uboczne radonowej kuracji, czyli wzrost libido.

Ukraina | Ukraina jest bodaj najbogatszym krajem Europy, jeśli chodzi o ilość znajdujących się tu uzdrowisk
Ukraina | Ukraina jest bodaj najbogatszym krajem Europy, jeśli chodzi o ilość znajdujących się tu uzdrowisk (by Sanatorium "Ałuszta" na Krymie)

Zainteresują Cię również

Susa – popularny kurort o bogatej historii Susa – popularny kurort o bogatej historii
Susa (سوسة ) to trzecie pod względem wielkości, po Tunisie i Safax, miasto w Tunezji. Jest to także jeden z...
Miasteczko Brela – popularny kurort w Chorwacji Miasteczko Brela – popularny kurort w Chorwacji
Brela to niewielka miejscowość turystyczna położona między górami Biokovo a Morzem Adriatyckim na Riwierze...
Hakone Hakone
Hakone to bardzo popularne, choć niewielkie, turystyczne i wypoczynkowe miasto  na wyspie Honsiu. Od Tokio...
Wyspa Hajnan Wyspa Hajnan
Sanya uważana jest za najbardziej znany w świecie chiński kurort. Właśnie tu, w latach 2003, 2004 i 2005, odbyły...
Zamek w Dubnie Zamek w Dubnie
Forteca w Dubnie to jeden z najstarszych zamków na Ukrainie, zbudowany pod koniec XV wieku przez księcia...
Noclegi w Charkowie Noclegi w Charkowie
Położony we wschodniej Ukrainie Charków jest ważnym ośrodkiem przemysłowym regionu i drugim co do wielkości miastem...

 

Przeczytaj również

Donieck – transport miejski

Po Doniecku możemy wygodnie poruszać się tramwajami (szczególnie w kierunku stadionu Donbas Arena), autobusami i trolejbusami, a także marszrutkami i…

13 maja – rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Fatima jest jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego, do którego pielgrzymują wierni z całego świata. Przed laty w pobliżu tego…

Dwujęzyczna Ukraina

Na początku lipca, wbrew sprzeciwom, Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę językową umożliwiającą wprowadzenie języka rosyjskiego w niektórych regionach Ukrainy.

10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii

Portugalia słynie z wyśmienitej, bardzo różnorodnej kuchni. Będąc tam, chciałoby się spróbować wszystkiego, ale czasem i budżet, i czas nie…

Niż demograficzny w Chorwacji

Demograficzny obraz ludności chorwackiej jest od ponad dwóch dekad mało optymistyczny. Od roku 1991 roku wskaźnik urodzeń znacznie spadł. Średnia…

Yoomloo – chorwacki portal społecznościowy dla konsumentów

1 lipca br. został otwarty pierwszy chorwacki portal społecznościowy dla konsumentów. Celem Yoomloo jest promowanie, opisywanie oraz sprawne wyszukiwanie krajowych…

Coraz więcej turystów wybiera Chorwację

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2012 roku do Chorwacji przyjechało o 13% więcej turystów zagranicznych niż w roku poprzednim.

Ciekawostki z Cypru

Planując zagraniczny wyjazd zawsze staramy się dowiedzieć o danym kraju jak najwięcej. Nie wszystkie jednak informacje dostępne są w książkach…