Czas jak bystry potok płynie szybko do przodu, zostawiając za sobą wieki i tysiąclecia, ale ukraińskie obrzędy weselne nie obawiają się jego upływu i trwają w swojej niezmienności.

Wesele na Ukrainie | Niektóre ukraińskie obrzędy weselne nie zmieniają się od stuleci

Wesele na Ukrainie | Niektóre ukraińskie obrzędy weselne nie zmieniają się od stuleci (by Jerry Proudlock na licencji FreeImages)

Tylko niektórzy młodożeńcy wnoszą pewne nowinki, albo całkiem odchodzą od uznanych reguł. Jednak większość z nich nie unika tradycyjnego błogosławieństwa chlebem i solą czy obsypania ziarnem lub monetami „na szczęście”. Wszak wszystkie te utrwalone w tradycji elementy tworzą wyjątkowy klimat dnia ślubu.

Rusznik

Od dawna jednym z najważniejszych weselnych atrybutów jest tzw. „rusznik”, czyli ręcznie haftowany duży kawałek lnianego płótna z wyszytym ornamentem, przedstawiającym gołębie, kwiaty itp. W dzień wesela, przed wyjściem z domu, rodzice narzeczonej błogosławią parę młodą ikonami ozdobionymi „rusznikiem” – „na szczęście i na pomyślność”. Przy ołtarzu państwo młodzi zajmują miejsce na śnieżnobiałym, haftowanym ślubnym ruszniku. Podczas obrzędu ślubnego kapłan wiąże im ręce, i wtedy ten sam rusznik nazywa się „związkowym”, gdyż związał ze sobą ich losy.

Korowaj

Ślubny rusznik konkuruje pod względem ważności z wielkim i apetycznym korowajem, czyli tradycyjnym weselnym wypiekiem, przypominającym kołacz. Rodzice i goście witają nim młodą parę po ślubie. Kto ugryzie większy kawałek bez pomocy rąk, ten będzie rządzić w rodzinie. Na uroczystości korowaj stawia się na weselny stół i wieczorem, zanim wszyscy się rozejdą, kroi się go na kawałki i rozdaje uczestnikom wesela: środek – młodym, „przylepkę” – muzykantom, resztę – gościom. Dziewczęta, które chcą jak najszybciej wyjść za mąż, od razu zjadają swój kawałek ciasta.

Wesele na Ukrainie | Pięknie zdobiony rusznik

Wesele na Ukrainie | Pięknie zdobiony rusznik (DSCN2126 by Bo&Ko na licencji CC BY-SA 2.0)

Czoboty

„Czoboty” (czyli: buty) to zabawny ukraiński obrzęd weselny. Krewni smarują błotem nogi teściowej i w takich „butach” przedstawiają ją nowo upieczonemu zięciowi. Uklęknąwszy przed matką żony zięć ma obowiązek umyć jej nogi (trafiają się bohaterowie, co i masaż stóp zdążą zrobić), a potem nałożyć nowe pantofle, specjalnie przeznaczone na ten dzień. Ostatni akord tej czynności to szybki taniec pod melodię „czoboty wy moje”.

Ten obrzęd weselny wypełniany jest nie tylko dla rozrywki. Podczas tego przedstawienia zięć symbolicznie wyraża swoje uznanie i szacunek dla matki dziewczyny.

Bukiet narzeczonej

Ten obyczaj weselny jest popularny w wielu zakątkach świata i przybył na Ukrainę prawdopodobnie z Zachodu. Panna młoda rzuca bukiet, przekazując w taki sposób „sztafetę” jednej z koleżanek, która powinna go schwytać. Przy czym ważne jest, aby wszystko odbywało się uczciwie i sprawiedliwie, bez uprzedniego dogadywania się między dziewczynami i uciekania przed przeznaczeniem. Wszak ostatnimi czasy dziewczęta coraz mniej spieszą się z wyjściem za mąż.

Wesele na Ukrainie | Jednym z niezwykle ciekawych i zabawnych obyczajów weselnych są tzw. „czoboty”

Wesele na Ukrainie | Jednym z niezwykle ciekawych i zabawnych obyczajów weselnych są tzw. „czoboty” (Mud Fest 2008 by Hypnotica Studios Infinite na licencji CC BY 2.0)

Wiązanie chusty

Wiązanie pannie młodej chusty na głowie można zaliczyć do najbardziej sentymentalnych obrzędów weselnych. Ta tradycja, to symbol przechodzenia od dziewictwa do dorosłego zamężnego życia. Od dawien dawna zdejmowano wianek z głowy panny młodej i po rozpleceniu dziewczęcego warkocza, zawiązywano jej chustkę.

Chociaż przebieg weselnego obrzędu nieco się zmienił, to jego podstawa pozostała taka, jak przed wiekami. Pod wolne melodie, przy zapalonych świecach, świekra (matka męża) albo i sam pan młody (w niektórych regionach) zdejmuje welon z głowy panny młodej i kładzie na niej czerwoną chustę. Młoda kręci się, obraca głowę, niby próbuje wyrwać się i nie poddawać – daje w ten sposób znać, że nigdy w pełni i bez reszty nikomu się nie podporządkuje. Ale „oprawcy”, nie patrząc na jej starania, zakrywają jej głowę. Po tym dziewczyna już nie jako narzeczona, ale jako żona żegna się ze swymi niezamężnymi przyjaciółkami w symbolicznym tańcu, okrywając każdą z nich po kolei welonem.

Niegdyś tradycyjne ukraińskie wesele mogło trwać nawet tydzień.

To oczywiście tylko niektóre z tradycyjnych obrzędów, istniejących na terytorium Ukrainy. Każdy region ma poza tym swoje osobliwości. Coś, co nadaje weselnej uroczystości specyficzny koloryt i pewną tajemniczość.

Wesele na Ukrainie | Złocisty korowaj
Wesele na Ukrainie | Złocisty korowaj (by Rocio Garza)

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy? Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy?
Zwyczaje na Cyprze zwykle nie odbiegają od tych panujących w całej Europie. Jest jednak kilka aspektów, na które...