26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu miała miejsce największa katastrofa w dziejach elektrowni jądrowych. Zginęło wówczas około 30 osób (pracowników elektrowni i strażaków), ponad 200 zachorowało na chorobę popromienną, a około 350 tys. ludzi musiało zostać przesiedlonych.
Miejsce to budzi przerażenie, ale jednocześnie staje się jedną z najbardziej pożądanych atrakcji turystycznych na Ukrainie.
Ukraina | Widok na dawne zamieszkałe budynki (by Amort1939 na licencji Pixabay)
Czarnobyl to miasto w północnej części Ukrainy położone u ujścia rzeki Usz do Prypeci. Znajduje się tu Cerkiew prawosławna św. Eliasza z 1878 roku, zamek z VI wieku, klasztor dominikanów z 1630 roku oraz pałac rodu Chodkiewiczów z XVIII wieku. Jednak to nie te zabytki przyciągają rzesze turystów z całej Europy.
Wycieczka do Czarnobyla
Jak można odwiedzić Czarnobyl? Wystarczy wykupić wycieczkę. Niemal wszystkie ukraińskie biura podróży mają ją w swojej ofercie. Można też zamówić taką wycieczkę w Polsce. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce „Czarnobyl wycieczka” i wyskoczy nam długa lista.
Ceny za wyjazd z Kijowa do Czarnobyla zaczynają się od 120 USD za osobę. Jeśli zdecydujemy się na wyjazd z Polski, cena za osobę będzie oscylowała w granicach 800 zł. Aby tam jednak pojechać trzeba mieć ukończone 18 lat, a także ważny paszport.
Widok Czarnobyla nas zaskoczy. Podczas katastrofy, niemal 50 tys. mieszkańców miasta musiało opuścić swoje domy, zostawić wszystkie ważne przedmioty i uciekać. Puste blokowiska straszą turystów. Porozrzucane ubrania, zabawki i potłuczone szkło pozwalają sobie wyobrazić, co wówczas przeżywali tamci ludzie.
Ukraina | W każdym mieszkaniu zobaczymy porozrzucane rzeczy – pozostałości po dawnych mieszkańcach (by Amort1939 na licencji Pixabay)
Zwiedzając Czarnobyl zauważymy dziką zwierzynę, począwszy od gryzoni aż po łosie, jelenie czy niedźwiedzie. Krążą plotki, że żyją tam również zwierzęta-mutanty.
Wiele osób zadaje sobie pewnie pytanie, czy pobyt w takim miejscu jest bezpieczny. Według pomiarów wykonanych przez radiologów z Politechniki Warszawskiej w 2001 roku, promieniowanie w Czarnobylu jest mniejsze niż w Warszawie. Co za tym idzie, przebywanie w mieście nie jest szkodliwe dla człowieka.
Czarnobyl zamieszkuje obecnie około 2,5 tysiąca osób. Ukraińskie normy limitują jednak czas jaki można przebywać na terenie miasta. W ciągu roku można tam mieszkać do 3 miesięcy.
Ukraina | 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu miała miejsce największa katastrofa w dziejach elektrowni jądrowych (by Amort1939 na licencji Pixabay)
Zainteresują Cię również





