26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu miała miejsce największa katastrofa w dziejach elektrowni jądrowych. Zginęło wówczas około 30 osób (pracowników elektrowni i strażaków), ponad 200 zachorowało na chorobę popromienną, a około 350 tys. ludzi musiało zostać przesiedlonych.

Miejsce to budzi przerażenie, ale jednocześnie staje się jedną z najbardziej pożądanych atrakcji turystycznych na Ukrainie.

Ukraina | Widok na reaktor
Ukraina | Widok na reaktor (by lord_yo )

Czarnobyl to miasto w północnej części Ukrainy położone u ujścia rzeki Usz do Prypeci. Znajduje się tu Cerkiew prawosławna św. Eliasza z 1878 roku, zamek z VI wieku, klasztor dominikanów z 1630 roku oraz pałac rodu Chodkiewiczów z XVIII wieku. Jednak to nie te zabytki przyciągają rzesze turystów z całej Europy.

Wycieczka do Czarnobyla

Jak można odwiedzić Czarnobyl? Wystarczy wykupić wycieczkę. Niemal wszystkie ukraińskie biura podróży mają ją w swojej ofercie. Można też zamówić taką wycieczkę w Polsce. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce „Czarnobyl wycieczka” i wyskoczy nam długa lista.

Ceny za wyjazd z Kijowa do Czarnobyla zaczynają się od 120 USD za osobę. Jeśli zdecydujemy się na wyjazd z Polski, cena za osobę będzie oscylowała w granicach 800 zł. Aby tam jednak pojechać trzeba mieć ukończone 18 lat, a także ważny paszport.
Widok Czarnobyla nas zaskoczy. Podczas katastrofy, niemal 50 tys. mieszkańców miasta musiało opuścić swoje domy, zostawić wszystkie ważne przedmioty i uciekać. Puste blokowiska straszą turystów. Porozrzucane ubrania, zabawki i potłuczone szkło pozwalają sobie wyobrazić, co wówczas przeżywali tamci ludzie.

Ukraina | W każdym mieszkaniu zobaczymy porozrzucane rzeczy – pozosrałości po dawnych mieszkańcach
Ukraina | W każdym mieszkaniu zobaczymy porozrzucane rzeczy – pozostałości po dawnych mieszkańcach (by kyletaylor )

Zwiedzając Czarnobyl zauważymy dziką zwierzynę, począwszy od gryzoni aż po łosie, jelenie czy niedźwiedzie. Krążą plotki, że żyją tam również zwierzęta-mutanty.
Wiele osób zadaje sobie pewnie pytanie, czy pobyt w takim miejscu jest bezpieczny. Według pomiarów wykonanych przez radiologów z Politechniki Warszawskiej w 2001 roku, promieniowanie w Czarnobylu jest mniejsze niż w Warszawie. Co za tym idzie, przebywanie w mieście nie jest szkodliwe dla człowieka.
Czarnobyl zamieszkuje obecnie około 2,5 tysiąca osób. Ukraińskie normy limitują jednak czas jaki można przebywać na terenie miasta. W ciągu roku można tam mieszkać do 3 miesięcy.

Ukraina | 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu, miała miejsce największa katastrofa w dziejach elektrowni jądrowych
Ukraina | 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu miała miejsce największa katastrofa w dziejach elektrowni jądrowych (by zongo )

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Geografia Portugalii Geografia Portugalii
Kraj przypomina kształtem dosyć regularny, długi (względem linii południkowych) i wąski prostokąt o powierzchni 92...
Góry Troodos Góry Troodos
Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra...
Tunezja Tunezja
Tunezja to przede wszystkim czar orientu, słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, wspaniałe nadmorskie kurorty,...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...