Twierdza w Chocimiu położona jest na północ od miasta, dwa kilometry od jego centrum. Swój początek bierze od chocimskiego fortu, który zbudował w IX wieku kniaź Władimir Światosławicz jako jedno z nadgranicznych umocnień południowego zachodu Rusi.

Twierdza w Chocimiu jest jedną z najlepiej zachowanych budowli tego typu w Europie.

Ukraina | Zamek w Chocimiu od frontu
Ukraina | Zamek w Chocimiu od frontu (by Tanya.K )

Historia twierdzy

Kiedy tylko przekroczy się fosę i wejdzie na ziemny wał, umocnienia twierdzy widoczne są jak na dłoni. Ponad kilometr ciągną się wzdłuż urwistego brzegu Dniestru.

Kamienna twierdza pochodzi z XIII-XVI w. Wał ziemny z bastionami, który otacza prostokątny w zarysie plac o wymiarach 1200 x 250 metrów, został zbudowany później, w połowie XVIII wieku. Chłopi pańszczyźniani Chocimszczyzny wykopali głębokie i szerokie fosy, usypali wysokie wały, wybudowali kamienną ścianę… Na terenie nowej twierdzy zostały rozmieszczone koszary, pałac komendanta, warsztaty, stajnie, łaźnia, pomieszczenia magazynowe i inne. Ale z nich prawie nic się nie zachowało. Została zaledwie kamienna cerkiew, zbudowana w 1835 roku dla garnizonu rosyjskiego, która odrestaurowana funkcjonuje również w dzisiejszych czasach.

Chocimska twierdza stanowi bardzo ciekawy przykład architektury obronnej. Aby poczuć jej piękno w wielkości, radzimy zejść wyłożoną kamieniami drogą, obejść twierdzę dookoła i obejrzeć ozdobne ornamenty na tylnej ścianie.

Opis twierdzy z zewnątrz

Surowy i groźny widok przedstawiają obronne ściany twierdzy-zamku. Z zewnątrz są ozdobione czterema pasami ułożonymi z czerwonej cegły. Każdy pas składa się z kwadratów wpisanych jeden w drugi i położonych nad nimi czterech rzędów schodkowych piramid zakończonych krzyżami. Takie motywy są często spotykane w ukraińskiej sztuce ludowej, zwłaszcza na Podolu. Dzięki ornamentowi ściany, których wysokość sięga 40 metrów, robią wrażenie monolitycznych i nadzwyczaj potężnych.

Na wewnętrzny dziedziniec zamku przechodzi się po drewnianym moście, odbudowanym w 1969 roku. Wcześniej dziedziniec twierdzy składał się z dwóch, rozdzielonych kamienną ścianą, części. Większa powierzchniowo część z mieszkalnymi domami i studnią pośrodku była przeznaczona dla garnizonu twierdzy. Ze studni wybitej w skale na głębokość 65 m czerpano wodę przy pomocy ogromnego drewnianego koła.

Ukraina | Twierdza Chocimska
Ukraina | Twierdza Chocimska (by Tanya.K )

Co znajduje się wewnątrz?

Mniejsza część dziedzińca między basztą północną i pałacem komendanta była przeznaczona dla dostojników cywilnych i wojskowych. Wcześniej wokół niej znajdowała się odkryta galeria arkadowa, dzięki czemu ta część podwórza miała przyjemny i ładny wygląd.

Ściana pałacu komendanta jest pokryta szachownicą z czerwonej cegły i białych bloków kamienia. Zwracają również uwagę portale w stylu gotyckim i ramy okien z rzeźbionego kamienia. Pałac zbudowano w drugiej połowie XV wieku. Pod nim ulokowane są dwie ogromne piwnice, w których gromadzono niegdyś broń i żywność.

Dziedziniec twierdzy był gęsto zabudowany, jednak do naszych czasów zachowała się, oprócz pałacu, ledwie ściana piętrowego budynku, który przylegał do wschodniej ściany obronnej. W jego podziemiach znajdowało się gdzieś więzienie, gdzie zamęczono wielu ludzi. Tutaj umierał, skazany na śmierć Andriej Borula – jeden z przywódców chłopskiego powstania w latach 1490-1492. W średniowiecznej kronice zapisano, że „(…) odwieziono go do Chocimia do naczelnika miasta”, który kazał go ściąć, a wszystkich jego stronników strącić żywcem ze ściany chocimskiego zamku. Na piętrze tego budynku znajdowała się niewielka zamkowa cerkiew. Jej okna były jednocześnie strzelnicami. Na wewnętrznej ścianie zachował się fragment fresków z końca XV i początku XVI wieku. Ich czerwono-żółto-czarne ornamenty przypominają rysunkiem, kompozycją i kolorytem motywy podolskich pisanek.

Ukraina | Dziedziniec zamku
Ukraina | Dziedziniec zamku (by Tanya.K )

Po wejściu na bojową część ściany, można obejść twierdzę dookoła i zapoznać się z architekturą linii obronnej. Największa, północna baszta jest zbudowana na planie prostokąta o bokach 21 na 18 m. W niej znajdują się trzy poziomy stanowisk dla ciężkiej artylerii. Każde stanowisko jest wykute w kamiennym bloku. Na szczycie baszty umieszczono otoczoną kamiennymi zębami platformę obronną. Baszta była przygotowana do samodzielnej obrony jako ostatni punkt oporu.

Cztery baszty

Powyżej ściany twierdzy, oprócz północnej, wznoszą się jeszcze cztery baszty: nad bramą, wschodnia, komendancka i południowo-zachodnia. W nich też znajdowała się ciężka broń artyleryjska. Od frontu broniły zamku kamienne zęby metrowej wysokości. Podczas nieprzyjacielskiego szturmu na platformie zajmowali stanowiska obrońcy i przez szczeliny między kamiennymi osłonami strzelali, miotali kamienie, lali wrzątek i roztopioną smołę.

Twierdza chocimska była trudna do zdobycia, a dzisiaj cieszy się wielką popularnością wśród turystów. Znalazła się na liście „Siedmiu Cudów Ukrainy”.

Zainteresują Cię również

Zamek św. Jerzego – korona Lizbony Zamek św. Jerzego – korona Lizbony
Jednym z miejsc wartych uwagi jest Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge). Znajduje się on na wzgórzu nad Tagiem...
Zamek w Kyrenii Zamek w Kyrenii
Na północnym brzegu wyspy, w tureckiej części Cypru, położony jest zamek w Kyrenii. Z antycznego miasta, które...
Architektura Chorwacji - style i epoki Architektura Chorwacji - style i epoki
Zwiedzanie chorwackich miast to szansa na prawdziwą podróż w czasie poprzez style i epoki. Świetnie zachowane...
Legenda o księżniczce Libuszy Legenda o księżniczce Libuszy
Legendarna Libusza jest dla Czechów postacią niezwykle ważną, niczym Matka-założycielka. To, według niektórych...
Stare Miasto Stare Miasto
Jednym z najpiękniejszych zabytków nie tylko w Varazdin, ale i całej Chorwacji jest Stari Grad, czyli Stare Miasto...
Flaga, herb i hymn Tunezji Flaga, herb i hymn Tunezji
Flaga Tunezji jest dwubarwna. Na środku czerwonego tła znajduje się białe koło, a w nim czerwony półksiężyc i...

 

Przeczytaj również

Sofia – transport miejski

Szybki i komfortowy przewóz pasażerów Sofii jest niemal bezkonkurencyjny. Z jednego końca miasta na drugi dostaniemy się: metrem, autobusem, tramwajem,…

Kiedy jechać do Berlina?

Stolica Niemiec jest doskonałym celem podroży przez cały rok i zawsze spotkamy tu rzesze turystów z całego świata. Kto jednak…

Kiedy jechać do Chorwacji?

Klimat Chorwacji dzieli się na dwie główne strefy: śródziemnomorską (nad brzegiem Morza Adriatyckiego) i umiarkowaną kontynentalną (w głębi chorwackiego lądu).

Wesele na Ukrainie

Czas jak bystry potok płynie szybko do przodu, zostawiając za sobą wieki i tysiąclecia, ale ukraińskie obrzędy weselne nie obawiają…

Kibbeling – holenderski przysmak

Polska słynie z bigosu, Czechy mogą poszczycić się jedynymi w swoim rodzaju knedlami, Holandia natomiast ma kibbelingi – panierowane kawałki…

Chorwaci są za wejściem do Unii Europejskiej

Chorwaci są na tak! A mowa tu oczywiście o przeprowadzonym w ostatnią niedzielę (22 stycznia 2012 r.) referendum w sprawie…

Włochy – słoneczna Italia

Jeśli ktoś nie czytał "Ojca chrzestnego" autorstwa Mario Puzo, na pewno widział kultowy film Francisa Forda Coppoli z Marlonem Brando…

Kawa po cypryjsku

Jak wygląda, a co najważniejsze: jak smakuje kawa po cypryjsku? Jeśli jesteście za pan brat z kawą po turecku, cypryjska…