Forteca w Dubnie to jeden z najstarszych zamków na Ukrainie, zbudowany pod koniec XV wieku przez księcia Konstantego Ostrogskiego. Zamek, jako świadek wielu historycznych wydarzeń, przechowuje pamięć o sławnych osobistościach.

W 1648 r. przebywał tutaj Maksym Krzywonos z kozackim wojskiem, zaś w czasach Wojny Północnej w twierdzy bywali Karol XII i Piotr I. Literackie sceny i wydarzenia powieści Mikołaja Gogola „Taras Bulba” również związane są z zamkiem w Dubnie, położonym w obwodzie rówieńskim na Ukrainie.

Ukraina | Bastion zamku w Dubnie
Ukraina | Bastion zamku w Dubnie (by boyko )

Pamiątka architektury obronnej na ziemiach wołyńskich

Dubieński zamek należy do fortyfikacji bastionowych. Korzystny pod względem strategicznym teren, chroniony rzeką Ikwą i błotnistą doliną, określił plan zamku. Dwa bastiony z kazamatami i kurtyną między nimi zostały rozmieszczone od strony miasta i oddzielone od niego głęboką fosą. Umocniony front liczy ok. 330 metrów. Na zamkowym dworcu znajduje się dwukondygnacyjny pałac książąt Lubomirskich, zbudowany pod koniec XVIII wieku z wykorzystaniem fundamentów i ścian północno-wschodniego skrzydła z XVI w.

Częste przebudowy i upadek zamku w XIX wieku doprowadziły do znacznego zniszczenia jego wyposażenia, utraty pierwotnego wyglądu. Tylko portal bramy wjazdowej z białego kamienia potwierdza jego renesansową przeszłość. Zamek stanowi pamiątkę architektury obronnej na ziemiach wołyńskich.

Trochę historii...

Aż do początku XX wieku zamek dubieński nigdy nie został zdobyty szturmem. Dopiero podczas I wojny światowej wojska austro-węgierskie przy użyciu ciężkiej artylerii częściowo zburzyły twierdzę. Ostateczny cios zadała zamkowi Armia Czerwona. Po wyjściu stacjonujących w zamku oddziałów, pozostała po nim prawdziwa ruina. Ruiny zamku przetrwały do 1934 roku, kiedy to polskie władze odbudowały go na nowo. Do 1939 r. w zamkowych pomieszczeniach mieściły się różne urzędy: starostwo, sąd, sejmik. Po wojnie znów stacjonowało w zamku wojsko i dopiero w 1986 roku budynek znalazł się w dyspozycji ministerstwa kultury. Od 1993 roku zamek wszedł w skład państwowego historyczno-kulturalnego rezerwatu miasta Dubno.

Obecnie zamek dubieński jest stopniowo odbudowywany i odnawiany. Na jego terenie działa muzeum i wystawy. Ta niezwykłej urody budowla fortyfikacyjna w pełni zasługuje na miano pomnika nie tylko ziemi rówieńskiej, ale i całej Ukrainy.

Ukraina | Bastion zamku zimą
Ukraina | Dubieński zamek zimą (by alxpn )

Zamkowe legendy

Legendą owiana jest jedna z dwóch baszt dubieńskiego zamku (od strony rzeki), która otrzymała imię „Beatka”. Jest ona jednym z symboli miasta. Legenda wyjaśnia, dlaczego tak właśnie tę basztę nazwano:

Wiosną 1577 roku na zamku trwały przygotowania do ślubu księcia Sołomereckiego i niejakiej Beaty. Panna była krewną księcia Ostrogskiego.

W tym czasie do Dubna dotarła straszna wiadomość, że przez dolinę pod miasto niepostrzeżenie podeszli Tatarzy i tylko patrzeć, jak zaczną szturmować zamek. Zapanowała panika. Ludzie nie wiedzieli jak blisko jest wróg i co właściwie należy robić.

Oczywiście wieść o rychłym napadzie Tatarów doszła i do wspomnianej wyżej Beaty. „Tatarzy? Nigdy o nich nie słyszałam. Co to za jedni? Jacy oni są?” – dopytywała się księżniczka. Służąca odpowiedziała jej prosto: "Tatarzy są gorsi od samego diabła". Beaty nie usatysfakcjonowała taka odpowiedź i postanowiła zobaczyć żywego Tatarzyna na własne oczy.

Księżniczka postanowiła wejść na bastion dubieńskiego zamku i musiała ubłagać strażników, aby jej na to pozwolili. Weszła na basztę i zobaczyła wojenny obóz Tatarów oraz ich przygotowania do ataku. Kiedy uświadomiła sobie, że Tatarzy, to nie żadne diabły tylko zwykli ludzie, postanowiła stawić im opór. Wzięła do ręki broń i zaczęła wzywać ludzi do walki. Niestety, jak głosi legenda, poparł ją tylko nadworny błazen.

Mimo to Beata nie zrezygnowała. Weszła na bastion, pomodliła się, podeszła do armaty i kazała sługom wycelować ją w tatarski obóz. Potem własnoręcznie podpaliła lont. Bóg wysłuchał jej modlitwy i kula armatnia trafiła prosto w namiot chana. Wszyscy milcząc patrzyli na to, co się stało. Na zamku panika jeszcze się nasiliła. Obrońcy doszli do wniosku, że teraz Tatarzy z pewnością wymordują wszystkich mieszkańców i to ze szczególnym okrucieństwem.

Nagle zdarzył się cud! Tatarzy uznali celny strzał za przestrogę z nieba i zarządzili odwrót. Zobaczywszy to, Beata nakazała kontynuować przygotowania do ślubu (dalej możecie sami puścić wodze fantazji…).

Od tej pory basztę położoną od strony rzeki Ikwy nazywają Beatką.

Lokalizacja

Osoby planujące zwiedzanie tego zamku mogą zastanawiać się, w jakiej odległości od innych ukraińskich miast znajduje się Dubno?
Tak więc od Łucka dzieli je ok. 60 km, od Tarnopola – ok. 117 km, od miejscowości Chmielnicki – ok. 143 km, zaś od Lwowa – ok. 170 km.

Zainteresują Cię również

Stare miasto w Porto Stare miasto w Porto
Porto jest drugim pod względem wielkości miastem w Portugalii. Położone jest w północnej części kraju nad rzeką...
Portugalskie obiekty na liście UNESCO Portugalskie obiekty na liście UNESCO
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się aż 15 pozycji pochodzących z Portugalii. Są to zarówno miasta...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Architektura Chorwacji - style i epoki Architektura Chorwacji - style i epoki
Zwiedzanie chorwackich miast to szansa na prawdziwą podróż w czasie poprzez style i epoki. Świetnie zachowane...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...
Chorwackie obiekty na liście UNESCO Chorwackie obiekty na liście UNESCO
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się siedem chorwackich obiektów. Są na niej wspaniałe budynki...

 

Przeczytaj również

Festiwal Malanka-Fest

Festiwal „Malanka-Fest” już po raz drugi zgromadzi wszystkich miłośników Malanki w Czerniowcach nad Prutem, w północnej Bukowinie.

Zamek Niewicki

Ruiny Niewickiego Zamku położone są na malowniczej górze nad doliną rzeki Uż. Kamienny zamek na miejscu drewnianych umocnień wzniesiono jeszcze…

Archeologia i historia starożytna Chorwacji

Chorwacja to klimatyczne miasta, piękne plaże i cała gama turystycznych atrakcji, nic więc dziwnego, ze jest to idealny cel letnich…

Kuchnia chorwacka

Osobnym rozdziałem chorwackich wojaży są podróże kulinarne. Wiedzeni przez słowiańskie i śródziemnomorskie aromaty po lokalnych restauracjach, gospodach i karczmach z…

10 miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Lizbonie

Lizbona kryje wiele urokliwych ulic i wspaniałych zabytków. Które z nich warto zobaczyć? Poniżej przedstawimy listę miejsc, które szczególnie warto…

Tradycyjne sery z Cypru – Halloumi, Anari i Kefalotyri

Jedną z kulinarnych specjalności Cypru są sery wyrabiane z owczego i koziego mleka. Do tradycyjnych i najpopularniejszych wyrobów należą ser…

Sudak – klimat

Sudak leży w specyficznej strefie klimatycznej, która kształtuje się poprzez wzajemne wpływy klimatu morskiego i górskiego. Klimat Sudaku, jak i…

Waluta Niemiec (Euro)

Wielu z nas pamięta jeszcze niemiecką markę – walutę obowiązującą w Niemczech do końca 2001 r. Marki były symbolem dobrobytu,…