Węgry - pogoda, klimat, waluta. Na odkrycie czeka Eger, Budapeszt i Siófok i inne informacje.

Węgry – wakacje w rytmie czardasza

in Węgry

Któż z nas nie zna słynnych placków po węgiersku, które zamówić można niemal w każdej restauracji? Z Węgier przywędrowało do nas także leczo.

Waluta Węgier (forint)

in Węgry

Oficjalną walutą Węgier jest forint. Jej międzynarodowy kod ISO to HUF. 1 forint dzieli się na 100 filler, a jej symbol to: Ft. Forint po raz pierwszy stał się walutą Węgier w XIII wieku.

Kuchnia Węgierska

in Węgry

Niezwykle popularna w środkowej części Europy kuchnia węgierska zrobiła furorę głównie dzięki swojemu specyficznemu smakowi i ostrym przyprawom, wśród których najmocniej wyróżnia się papryka czerwona o słodkawym smaku.

Kiedy jechać na Węgry?

in Węgry

Węgry są doskonałym celem wypraw turystycznych przez cały rok. Na klimat Węgier wpływa nieco odizolowane położenie kraju w Kotlinie Panońskiej, otoczonej przez Alpy i Karpaty.

Kiedy jechać do Budapesztu?

in Węgry

Węgierska stolica, ze względu na centralne położenie w Europie i brak dostępu do morza, posiada umiarkowany klimat kontynentalny. Oznacza to, że lata mogą być tu bardzo gorące, a zimy bardzo mroźne.

Jezioro Balaton

in Węgry

Największe jezioro w Europie Środkowej położone jest właśnie na terenie Węgier i stanowi prawdziwą dumę mieszkańców tego kraju.

Budapeszt, jako kurort uzdrowiskowy

in Węgry

Budapeszt to nie tylko stolica Węgier, siedziba najwyższych władz państwowych, centrum kulturalne i naukowe, to także ważne centrum turystyczne i uzdrowiskowe.

Budapeszt – 7 mostów nad Dunajem

in Węgry

Mało jest na świecie miast, które pięknem i znakomitym położeniem geograficznym mogą konkurować ze stolicą Węgier. Budapeszt leży w jednakowej odległości od Moskwy, Londynu, Kijowa, Paryża, Stambułu i Sztokholmu.

Przeczytaj również

Portugalia nie zgadza się z oceną Moody’s

Portugalia mocno skrytykowała obniżenie jej zdolności kredytowej przez agencję ratingową Moody’s. Prezydent Portugalii Anibal Cavaco Siva wezwał kraje strefy euro…

Wysoki Zamek

Kto chce popatrzeć na Lwów całkiem z góry, powinien udać się na Wysoki Zamek. Jest to zielone wzgórze na północ…

Monachium – stolica Bawarii

Monachium (München), w dialekcie bawarskim nazywane „Minga”, jest stolicą Bawarii – kraju związkowego położonego na południu Republiki Federalnej.

Ulica Artioma i Plac Lenina

Znajdująca się w sercu Doniecka ulica Artioma to najdłuższa i najważniejsza arteria miasta. Przyciąga uwagę ciekawą mieszanką architektoniczną. W centralnej…

Sopa de Pedra, czyli zupa z... kamienia

Sztuka kulinarna Portugalii jest w dużym stopniu oparta na zupach. Stanowią one ważny i lubiany element portugalskiej kuchni.

Souvla

Souvla (σούβλα) to popularne cypryjskie danie sporządzane z dużych kawałków mięsa, pieczonych na długim szpikulcu nad węglem. Tradycyjnie do souvla…

Vilarinho da Furna – miasto-widmo

Zapewne wielu z nas słyszało o zatopionym Heraklejonie (Thonis) w pobliżu Aleksandrii, wyspie Kekova w Turcji czy mieście Wineta na…

Odeszła Cesaria Evora

17 grudnia zmarła Cesaria Evora – piosenkarka z Wysp Zielonego Przylądka, nazywana przez wielu „Królową Fado”. Od 2008 roku, kiedy…