Mało jest na świecie miast, które pięknem i znakomitym położeniem geograficznym mogą konkurować ze stolicą Węgier. Budapeszt leży w jednakowej odległości od Moskwy, Londynu, Kijowa, Paryża, Stambułu i Sztokholmu.

Na turyście największe wrażenie wywiera znana na całym świecie panorama, piękno urbanistyki, osobliwości architektoniczne i muzealne, bogata kultura oraz kwitnące życie metropolii.

Budynek Parlamentu, Budapeszt

Węgry | Budynek Parlamentu, Budapeszt (by okmarian na licencji Pixabay

Natrafiamy tu na szereg zabytków i pamiątek historycznych, począwszy od amfiteatru z epoki rzymskiej, poprzez zabytki średniowieczne, z czasów tureckich, a skończywszy na dziełach baroku i renesansu, aż po sztukę współczesną.

 

Historia Budapesztu

Historia miasta jako stolicy kraju sięga XIII wieku, kiedy Tatarzy zmietli z powierzchni ziemi istniejącą tu osadę Obuda. Wówczas na wzgórzach wyniesionych ponad dzisiejszym miastem król Wojciech IV Bela polecił zbudować warowną osadę, której nadano nazwę Buda. Ówczesny Peszt stanowił odrębne miasto położone na naprzeciwległym brzegu Dunaju, z czasem jednak oba połączyły się w jeden organizm tworząc miasto Budapeszt.

Buda i Peszt

Dzisiejsza Buda to stołeczna starówka, malownicza dzielnica okolona wzgórzami, podczas gdy Peszt pod względem urbanistycznym przypomina amfiteatr; z dookólnym układem arterii stopniowo pnącym się na wzniesienia poza miastem. Oba brzegi Dunaju spina siedem charakterystycznych mostów, które nie tylko pełnią funkcje użytkowe, ale także stanowią swoisty symbol miasta.

Serce Węgier

Budapeszt jest centrum administracyjnym, przemysłowym , handlowym i kulturalno - politycznym kraju. Wszystkie większe i ważniejsze arterie komunikacyjne przechodzą przez stolicę. Znajduje sie tu siedziba parlamentu węgierskiego, gdzie urzęduje prezydent oraz wszystkie ważniejsze uniwersytety (szacuje się, ze 2/3 Węgrów studiuje właśnie tutaj) oraz liczne muzea i galerie sztuki. Dokąd warto zawitać, zwiedzając to wspaniałe miasto, uznawane niejednokrotnie za niepisana stolicę Europy?

Widok na piękny Budapeszt

Węgry | Panorama Budapesztu (by peter89ba na licencji Pixabay

Atrakcje Budapesztu:

Gmach Parlamentu – to największy budynek, jaki kiedykolwiek wzniesiono w stylu neogotyckim. Ma 268 m długości i 118 m szerokości. Zbudowany pod koniec ubiegłego stulecia, jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli stolicy. Osadzony nad brzegiem Dunaju, sprawia wrażenie powstającego wprost z rzecznych wód. Naprzeciw Parlamentu znajduje się Galeria Narodowa z ekspozycją najznakomitszych malarzy i rzeźbiarzy XIX i XX wieku.

Zamek Królewski – wznosi sie na wzgórzu Varhegy, w najstarszej części miasta. W budynku mieści się galeria sztuki oraz zbiór książek. Do zachodniego skrzydła zamku przylega Pałac Sandor miejsce zamieszkania prezydenta i jego rodziny.

Kościół Macieja – nieopodal zamku wznosi sie gotycki kościół ze strzelistą mozaikową wieżą. Jest to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych budowli stolicy, a niegdyś kościół koronacyjny węgierskich królów. Obecna forma architektoniczna kościoła ukształtowała się pod koniec ubiegłego stulecia a dzięki staraniom konserwatorów uzyskuje pierwotny wizerunek z XIII wieku.

Baszta Rybacka – to jeden z ulubionych zakątków mieszkańców Budapesztu – zwłaszcza zakochanych, ze względu na bajkową romantyczność budowli. Zespół basztowy rozciąga się pomiędzy zamkiem a kościołem Macieja. Niegdyś stanowił on siedzibę cechu rybackiego, który w średniowieczu bronił tej części miasta przed atakami wroga, u jego podnóży zaś znajdował się targ rybny – stąd nazwa baszty. Z murów budowli rozciąga się wspaniały widok na Dunaj z koronkowym gmachem Parlamentu na pierwszym planie.

Most Łańcuchowy – najstarszy most Budapesztu, łączący Budę z Pesztem, uznawany za symbol miasta. Wznoszonej przez 10 lat budowli o długości 380 m strzegą posągi niemych lwów. Za mostem wychodzimy na Plac Adama Clarka, twórcy projektu. Tam znajduje się zerowy kamień kilometrowy, od którego liczy się odległości na drogach całego kraju.

Wielka Synagoga i Muzeum Żydowskie – największa w Europie czynna synagoga. Wzniesiona w stylu bizantyjsko-mauretańskim, trzynawowa budowla zyskała miano żydowskiej katedry. Nietypowa architektura budynku z cebulowatymi hełmami wież oraz bogata ornamentyka upodabniają go do kościołów chrześcijańskich. (Karoly Korut – Plac Herzla)

Aquincum – tu zaczerpniemy głęboki łyk historii prezentującej ekspozycję wykopalisk archeologicznych z czasów osadnictwa rzymskiego. Znajdziemy tutaj mnóstwo zabytkowych posągów, naczyń i misternie wykonanych drogocennych przedmiotów użytku codziennego, biżuterii i ozdób oraz rzeźby z bursztynu, kości słoniowej i brązu. Zachowały się również ruiny dawnego teatru wojskowego. (Keled Utca)

Bazylika Św. Stefana – imponująca świątynia wzniesiona w XIX wieku. To monumentalne dzieło architektury jest jednym z najpiękniejszych budynków Budapesztu. Wnętrze zachwyca bogatymi zdobieniami i wspaniałymi mozaikami, tu też spoczywa cenna dla Węgrów relikwia – prawica św. Stefana, pierwszego króla Madziarów, przechowywana w podziemnym relikwiarzu. Na wieży kościelnej o wysokości 96 m zawieszono olbrzymi, 9-tonowy dzwon, w skarbcu kościelnym natomiast spoczywają cenne szaty liturgiczne i kolekcja naczyń mszalnych. (Plac Św. Stefana)

Kościół św. Anny – wspaniała barokowa budowla, jedna z najpiękniejszych w kraju, charakterystyczna dzięki wieńczącym dwie wieże hełmom i wspaniałym płaskorzeźbom zdobiącym fasadę. Wnętrz, nieco ciemne i niedoświetlone, przez to nastrojowe i sprzyjające przystankowi na modlitwę prezentuje ciekawy i oryginalny wystrój. (Plac Batthany ter)

Opera – neorenesansowy gmach zachwycający bogatą architekturą; arkadowym podjazdem, kolumnami i mnóstwem rzeźb zdobiących fasady. We wszystkich salach podziwiać można wspaniałe dekoracje malarskie oraz rzeźbiarskie o tematyce muzycznej i antycznej. (Aleja Andrassy’ego 22)

Budapesztańskie Muzeum Historyczne – wspaniały gmach, którego główna część wsparta jest na kolumnach korynckich. Ekspozycja muzealna przedstawia historię Węgier i Karpat od prehistorii do nowożytności, cenne eksponaty z czasów scytyjskich oraz płaszcz koronacyjny. (Szent Gyorgi 2)

Góra Gellerta – niegdyś turecka warownia przekształcona w kamienna cytadelę. Dziś dzielnica spacerowa i doskonały punkt widokowy na miasto, Dunaj i okoliczne wzgórza.

Wyspa Małgorzaty – wspaniałe miejsce popołudniowego odpoczynku, znajduje się tu park, ogród różany i ogród japoński. Wzdłuż wałów obronnych mieszczą się przystanie wioślarskie, wewnątrz wyspy ruiny kościoła i średniowiecznego klasztoru.

Pomnik Pamięci Ofiar Holokaustu

Węgry - Budapeszt | Buty na brzegu Dunaju w Budapeszcie(by alessandra1barbieri na licencji Pixabay

Zainteresują Cię również

Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie
Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą...
Góry Atlas w Tunezji Góry Atlas w Tunezji
Był w starożytności niejaki Atlas vel Atlant, syn tytana i okeanidy. Z jakichś nieznanych nam powodów wystąpił...
Krzywa Wieża w Pizie symbolem Włoch? Krzywa Wieża w Pizie symbolem Włoch?
Słynna włoska budowla, znana powszechnie jako „wieża”, tak naprawdę nie jest wieżą w swej istocie. Ten...
Zamek w Kyrenii Zamek w Kyrenii
Na północnym brzegu wyspy, w tureckiej części Cypru, położony jest zamek w Kyrenii. Z antycznego miasta, które...

Gorące Źródła

Budapeszt jest miastem-kurortem, jednym z największych na Węgrzech rejonem występowania wód mineralnych o ważnych właściwościach leczniczych. Biją tu gorące źródła, które spowodowały, że do miasta przez cały rok tłumnie ściągają rzesze amatorów kąpieli zdrowotnych. W tutejszych łaźniach będących prawdziwymi dziełami architektury wspaniale wypoczywa się po całodniowym zwiedzaniu miasta. Budapeszt oferuje swoim gościom ponad 40.000 miejsc noclegowych oraz kilka tysięcy restauracji, kawiarni, winiarni i klubów.

Inne ciekawe miejsca:

  • Muzeum Etnograficzne (Kossuth Lajos 12),
  • Muzeum Historii Medycyny (Aprod Utca 1-3),
  • Muzeum Historii Muzyki (Mihalya Tancsicsa 7),
  • Muzeum Historii Wojen (Toth Arpad sethany 40),
  • Cerkiew Prawosławna (Petofi ter),
  • Jaskinie Budzińskie – podziemny labirynt pod Wzgórzem Zamkowym, gdzie podziwiać można wspaniałe formacje krasowe w jaskiniach stalaktytowych. (Pusztaszeri Utca 35),
  • Pałace barokowe w średniowiecznym centrum handlowym Budy, starówka budzińska z neoklasycystycznymi kamienicami i uliczkami brukowanymi kocimi łbami,
  • Wesołe Miasteczko, Ogród Zoologiczny i Wielki Cyrk (bulwar Allkerti),
  • Wieża Marii Magdaleny (Plac św. Jana Kapistrana),
  • Wieża Świętego Mikołaja (Plac Andrassa Hessa).
Dunaj, Budapeszt
 
Węgry - Budapeszt | Rejs po Dunaju (by DanaTentis na licencji Pixabay)