Budapeszt to nie tylko stolica Węgier, siedziba najwyższych władz państwowych, centrum kulturalne i naukowe, to także ważne centrum turystyczne i uzdrowiskowe.

Budapeszt jest jedyną europejską stolicą, będącą jednocześnie ogromnym uzdrowiskiem termalnym, posiadającym oficjalny status ośrodka leczniczego, nadany mu przez Międzynarodowy Kongres Uzdrowisk w 1934 r.

Kąpielisko w centrum Budapesztu

Węgry | Budapeszt ma dwa oblicza: stolicy kraju i sławnego kurortu uzdrowiskowego (by Waldo93 na licencji Pixabay

Lecznicze źródła

Bogactwo wód termalnych w Budapeszcie wynika z jego położenia na terenach powulkanicznych, z których pozostały liczne gorące źródła lecznicze. Szacuje się, że codziennie na powierzchnię wydostaje się w Budapeszcie ok. 70 mln litrów wody o różnym składzie chemicznym i temperaturze od 24 do 77 stopni Celsjusza. Każde ze źródeł ma specyficzne właściwości lecznicze i może być wykorzystywane w terapii niektórych chorób i urazów.

Rzymskie łaźnie

Zbawienne, zwłaszcza w połączeniu z panującym w Budapeszcie klimatem, właściwości tutejszych wód odkryli już Rzymianie, zakładając w pobliży bijących w jednym miejscu pięciu źródeł kolonię o nazwie Aquincum („Pięć źródeł” – aquae quinque). Pozostałości po tej kolonii można oglądać w Muzeum Aquincum, znajdującym się na Óbudzie.

Po odejściu Rzymian łaźnie popadły w ruinę i zapomnienie. Pewna zmiana nastąpiła w XII, kiedy sprowadzeni zakonnicy założyli szpitale i zbudowali łaźnie. W gorących źródłach na Wyspie Małgorzaty leczono nawet trędowatych.

Łaźnie tureckie

Prawdziwy rozkwit kąpielisk nastąpił za panowania tureckiego, kiedy to każdy kolejny rządca (bej) Budy budował dla siebie łaźnię. Jednym z takich bejów był znany nam skądinąd Kara Mustafa, który kazał zbudować łaźnię przy obecnym moście Erzsébet. Łaźnia ta, pod nazwą Rudas, istnieje do dziś a jej charakterystyczne kopuły zwracają uwagę każdego, kto przejeżdża z Pesztu na Budę.

Łaźnia królewska

Cennym zabytkiem a jednocześnie nadal czynnym kąpieliskiem jest Kiralyfürdö, czyli łaźnia królewska. Została ona zbudowana na polecenie króla Macieja Korvina i była połączona specjalnym korytarzem z komnatami królewskimi.

Podziw budzi fakt, że w tych zabytkowych łaźniach do tej pory działają niektóre oryginalne urządzenia, założone jeszcze przez Turków, np. kamienne rury doprowadzające wodę.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Miasto Meksyk Miasto Meksyk
O stolicy Meksyku krążą legendy. Jedni widzą w niej metropolię pełną niebezpieczeństw, inni – fascynujące i barwne...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...