Budapeszt to nie tylko stolica Węgier, siedziba najwyższych władz państwowych, centrum kulturalne i naukowe, to także ważne centrum turystyczne i uzdrowiskowe.
Budapeszt jest jedyną europejską stolicą, będącą jednocześnie ogromnym uzdrowiskiem termalnym, posiadającym oficjalny status ośrodka leczniczego, nadany mu przez Międzynarodowy Kongres Uzdrowisk w 1934 r.
Węgry | Budapeszt ma dwa oblicza: stolicy kraju i sławnego kurortu uzdrowiskowego (by Waldo93 na licencji Pixabay)
Lecznicze źródła
Bogactwo wód termalnych w Budapeszcie wynika z jego położenia na terenach powulkanicznych, z których pozostały liczne gorące źródła lecznicze. Szacuje się, że codziennie na powierzchnię wydostaje się w Budapeszcie ok. 70 mln litrów wody o różnym składzie chemicznym i temperaturze od 24 do 77 stopni Celsjusza. Każde ze źródeł ma specyficzne właściwości lecznicze i może być wykorzystywane w terapii niektórych chorób i urazów.
Rzymskie łaźnie
Zbawienne, zwłaszcza w połączeniu z panującym w Budapeszcie klimatem, właściwości tutejszych wód odkryli już Rzymianie, zakładając w pobliży bijących w jednym miejscu pięciu źródeł kolonię o nazwie Aquincum („Pięć źródeł” – aquae quinque). Pozostałości po tej kolonii można oglądać w Muzeum Aquincum, znajdującym się na Óbudzie.
Po odejściu Rzymian łaźnie popadły w ruinę i zapomnienie. Pewna zmiana nastąpiła w XII, kiedy sprowadzeni zakonnicy założyli szpitale i zbudowali łaźnie. W gorących źródłach na Wyspie Małgorzaty leczono nawet trędowatych.
Łaźnie tureckie
Prawdziwy rozkwit kąpielisk nastąpił za panowania tureckiego, kiedy to każdy kolejny rządca (bej) Budy budował dla siebie łaźnię. Jednym z takich bejów był znany nam skądinąd Kara Mustafa, który kazał zbudować łaźnię przy obecnym moście Erzsébet. Łaźnia ta, pod nazwą Rudas, istnieje do dziś a jej charakterystyczne kopuły zwracają uwagę każdego, kto przejeżdża z Pesztu na Budę.
Łaźnia królewska
Cennym zabytkiem a jednocześnie nadal czynnym kąpieliskiem jest Kiralyfürdö, czyli łaźnia królewska. Została ona zbudowana na polecenie króla Macieja Korvina i była połączona specjalnym korytarzem z komnatami królewskimi.
Podziw budzi fakt, że w tych zabytkowych łaźniach do tej pory działają niektóre oryginalne urządzenia, założone jeszcze przez Turków, np. kamienne rury doprowadzające wodę.
Zainteresują Cię również





