Węgierska stolica, ze względu na centralne położenie w Europie i brak dostępu do morza, posiada umiarkowany klimat kontynentalny. Oznacza to, że lata mogą być tu bardzo gorące, a zimy bardzo mroźne.

Pogoda w Budapeszcie jest przeważnie przyjemna i zachęcająca do wizyty.

Lato w Budapeszcie

Budapeszt | Budapeszt w sierpniowych promieniach słońca (by Ymon na licencji Pixabay)

Roczna ilość godzin słonecznych w Budapeszcie znajduje się powyżej średniej w Europie Środkowej. Z kolei ilość opadów, wynosząca ok. 600 mm w ciągu roku, nie spędza turystom snu z powiek.

Latem w Budapeszcie odnotowuje się średnio 8 godzin słonecznych w ciągu dnia, więc prawdopodobieństwo dobrej pogody podczas urlopu jest naprawdę wysokie.

Dni deszczowe w stolicy Węgier są stosunkowo równomiernie rozłożone w ciągu całego roku, tak więc nie ma miesiąca, w którym należałoby się spodziewać szczególnie intensywnych opadów. Statystyki nie wykazują także żadnego okresu w roku całkowicie wolnego od deszczu, na wycieczkę warto więc zabrać ze sobą parasol.

Najlepszy czas na podróż

Najlepsza pora na podróż do Budapesztu zaczyna się w kwietniu, kiedy temperatury szybko rosną, a drzewa i krzewy zaczynają się zielenić. W lipcu może być już zbyt gorąco i duszno. Od sierpnia aż do jesieni można znowu liczyć na sprzyjające temperatury i warunki pogodowe. Ponieważ Budapeszt leży stosunkowo daleko na południu, podróż do miasta może być udana również w pod koniec października.

Nawet jeśli we wrześniu i październiku panuje jeszcze przyjemna temperatura rzędu 23°C, względnie 17°C, nie powinno się rezygnować z cieplejszego ubrania. W poszczególnych dniach może być całkiem chłodno, a wieczorami temperatura szybko spada. Podobnie może być też wiosną.

Listopad bywa często szary i deszczowy, a więc raczej mało zachęcający do przyjazdu do Budapesztu.

Za to bardzo interesujący może być zimowy pobyt w naddunajskiej stolicy. W styczniu i lutym możliwe są opady śniegu i zimne dni, co może być urocze, zwłaszcza, kiedy świeci słońce. Wprawdzie dane statystyczne nie dają dużej nadziei na widok zaśnieżonego Budapesztu, ale nie jest to też wykluczone. Przy przeciętnych 6-7 dniach z opadami i ewentualną temperaturą poniżej średniej, istnieją realne szanse na biały krajobraz miasta. Tak, czy inaczej, zimowe ubranie i parasol są o tej porze roku niezbędne.

Mówimy naturalnie o danych statystycznych, a czy pogoda się do nich dostosuje, nie jest to już takie pewne. Odrobina szczęścia zawsze się przyda – a Budapeszt jest właściwie zawsze piękny i interesujący, bez względu na to, czy pada deszcz czy śnieg, chociaż najpiękniej wygląda w promieniach słońca.

Budapeszt zimą

Budapeszt | Zimowa aura w Budapeszcie (by skaramelka na licencji Pixabay

 

 

 

Zainteresują Cię również

Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Pekin Pekin
Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi,...
Kiedy jechać na Ukrainę? Kiedy jechać na Ukrainę?
Ukraina jest wciąż mało popularnym kierunkiem turystycznym, mimo że charakteryzuje się licznymi walorami i jest...
Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Berlin - zielona metropolia Berlin - zielona metropolia
Berlin, największe miasto i dzisiejsza stolica Niemiec na prawach kraju związkowego (odrębnego landu), jeszcze...
Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...