Węgierska stolica, ze względu na centralne położenie w Europie i brak dostępu do morza, posiada umiarkowany klimat kontynentalny. Oznacza to, że lata mogą być tu bardzo gorące, a zimy bardzo mroźne.

Pogoda w Budapeszcie jest przeważnie przyjemna i zachęcająca do wizyty.

Lato w Budapeszcie

Budapeszt | Budapeszt w sierpniowych promieniach słońca (by Ymon na licencji Pixabay)

Roczna ilość godzin słonecznych w Budapeszcie znajduje się powyżej średniej w Europie Środkowej. Z kolei ilość opadów, wynosząca ok. 600 mm w ciągu roku, nie spędza turystom snu z powiek.

Latem w Budapeszcie odnotowuje się średnio 8 godzin słonecznych w ciągu dnia, więc prawdopodobieństwo dobrej pogody podczas urlopu jest naprawdę wysokie.

Dni deszczowe w stolicy Węgier są stosunkowo równomiernie rozłożone w ciągu całego roku, tak więc nie ma miesiąca, w którym należałoby się spodziewać szczególnie intensywnych opadów. Statystyki nie wykazują także żadnego okresu w roku całkowicie wolnego od deszczu, na wycieczkę warto więc zabrać ze sobą parasol.

Najlepszy czas na podróż

Najlepsza pora na podróż do Budapesztu zaczyna się w kwietniu, kiedy temperatury szybko rosną, a drzewa i krzewy zaczynają się zielenić. W lipcu może być już zbyt gorąco i duszno. Od sierpnia aż do jesieni można znowu liczyć na sprzyjające temperatury i warunki pogodowe. Ponieważ Budapeszt leży stosunkowo daleko na południu, podróż do miasta może być udana również w pod koniec października.

Nawet jeśli we wrześniu i październiku panuje jeszcze przyjemna temperatura rzędu 23°C, względnie 17°C, nie powinno się rezygnować z cieplejszego ubrania. W poszczególnych dniach może być całkiem chłodno, a wieczorami temperatura szybko spada. Podobnie może być też wiosną.

Listopad bywa często szary i deszczowy, a więc raczej mało zachęcający do przyjazdu do Budapesztu.

Za to bardzo interesujący może być zimowy pobyt w naddunajskiej stolicy. W styczniu i lutym możliwe są opady śniegu i zimne dni, co może być urocze, zwłaszcza, kiedy świeci słońce. Wprawdzie dane statystyczne nie dają dużej nadziei na widok zaśnieżonego Budapesztu, ale nie jest to też wykluczone. Przy przeciętnych 6-7 dniach z opadami i ewentualną temperaturą poniżej średniej, istnieją realne szanse na biały krajobraz miasta. Tak, czy inaczej, zimowe ubranie i parasol są o tej porze roku niezbędne.

Mówimy naturalnie o danych statystycznych, a czy pogoda się do nich dostosuje, nie jest to już takie pewne. Odrobina szczęścia zawsze się przyda – a Budapeszt jest właściwie zawsze piękny i interesujący, bez względu na to, czy pada deszcz czy śnieg, chociaż najpiękniej wygląda w promieniach słońca.

Budapeszt zimą

Budapeszt | Zimowa aura w Budapeszcie (by skaramelka na licencji Pixabay

 

 

 

Zainteresują Cię również

Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Berlin - zielona metropolia Berlin - zielona metropolia
Berlin, największe miasto i dzisiejsza stolica Niemiec na prawach kraju związkowego (odrębnego landu), jeszcze...
Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Tunis Tunis
Tunis to tętniące życiem miasto – stolica Tunezji. To centrum życia politycznego, kulturalnego i społecznego kraju...
Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...