Któż z nas nie zna słynnych placków po węgiersku, które zamówić można niemal w każdej restauracji? Z Węgier przywędrowało do nas także leczo.

Ten wyjątkowy kraj to jednak nie tylko wyśmienita kuchnia i smak papryki dostrzegalny niemal w każdej potrawie, to także serdeczni mieszkańcy porozumiewający się trudnym, a zarazem intrygującym językiem, wyśmienite wina, w tym powszechnie znany tokaj, bogata kultura, m. in. ognisty taniec czardasz, malownicze miasta, zielone wzgórza i chłodne fale Balatonu.

Węgry | Budynek parlamentu w Budapeszcie
Węgry | Budynek parlamentu w Budapeszcie (by sorinetzu )

Położenie

Węgry to państwo lezące w Europie Środkowej, na Nizinie Środkowodunajskiej, graniczące ze Słowacją i Ukrainą (od północy), z Rumunią (od wschodu), z Serbią i Chorwacją (od południa) oraz ze Słowenią i Austrią (od zachodu).

Krajobraz

Węgry są malowniczo położone w łuku Karpat. Góry zamykają je od strony północnej i wschodniej, chroniąc kraj przed chłodnymi, polarnymi wpływami. 84% powierzchni kraju zajmują niziny, najwyższym szczytem jest Kékes (1014 m n.p.m.) w górach Mátra.

Na terenie Węgier znajduje się największe środkowoeuropejskie jezioro – Balaton. Zwane jest ono „węgierskim morzem” i w pewien sposób rekompensuje Węgrom brak dostępu do morza. Właśnie u brzegów Balatonu koncentruje się węgierska turystyka. Goście przybywają wypocząć w tutejszych kurortach lub oddać się szaleństwu sportów wodnych.

Niczym dwie błękitne wstęgi, Węgry przecinają rzeki: Dunaj i Cisa. Płynący z północy na południe Dunaj, dzieli państwo na dwie części. Cisa jest prawdziwym skarbem Węgier, jej brzegi są wyjątkowo żyzne, a w wodach zamieszkuje wiele gatunków ryb.

Węgry to kraj bardzo różnorodny krajobrazowo, co bez wątpienia wpływa na jego atrakcyjność turystyczną.

Węgry | Wiejskie krajobrazy północno-wschodnich Węgier
Węgry | Wiejskie krajobrazy północno-wschodnich Węgier (by tibi71 )

Stolica i inne miasta

Stolicą Węgier jest malowniczy Budapeszt, śmiało konkurujący z najpiękniejszymi miastami Europy. Aż ¼ mieszkańców kraju koncentruje się na terenie budapeszteńskiej aglomeracji.

Do największych i najpiękniejszych miast Węgier, poza stolicą oczywiście, należą: Debreczyn, Miszkolc, Segedyn, Pecz i Gyor.

Społeczeństwo

Rdzeń węgierskiego społeczeństwa (89,9 %) stanowią Węgrzy lub tzw. Madziarzy – należący do grupy ludów ugrofińskich. W kraju zamieszkują także liczne mniejszości narodowe, m. in.: Romowie, Słowacy, Rumuni, Niemcy, Żydzi i Serbowie.

Szczególny wpływ na węgierską kulturę i obyczaje mają Romowie, czyli ludność cygańska, słynąca przede wszystkim ze swojej oryginalnej muzyki.

Węgry | Narodowym tańcem węgierskim jest czardasz
Węgry | Narodowym tańcem węgierskim jest czardasz (by benedeki )

Religia

Węgry to w zdecydowanej większości kraj chrześcijański, do dominujących wyznań należą tu: katolicyzm, kalwinizm i luteranizm. Spory procent stanowią na Węgrzech także ateiści.

Kuchnia węgierska

Tym co większości z nas kojarzy się z kuchnią węgierską jest papryka. I rzeczywiście, miejscowe kulinaria stanowią odzwierciedlenie temperamentu mieszkańców, nie szczędząc potrawom obfitości, dużych ilości tłuszczu i ostrych przypraw. Spotkamy tu całe bogactwo warzyw pod różną postacią: smażone, duszone, faszerowane i panierowane oraz mięs często występujących w formie gulaszu.

Węgrzy niemal do każdego posiłku dodają lampkę wina. Do najbardziej znanych lokalnych marek należy Egri Bikaver, czyli „Bycza Krew” i Tokaj Asz. Popularna jest także wódka palinka.

Zainteresują Cię również

Chorwackie desery i słodycze Chorwackie desery i słodycze
Kuchnia chorwacka jest bogata i różnorodna. Tyczy się to również słodkich przysmaków. Wybierać można spośród...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Burek – chorwacka przekąska Burek – chorwacka przekąska
Jeśli odwiedzaliście kiedyś północną Chorwację z pewnością zauważyliście każdego poranka tłumy turystów i...
Kibbeling – holenderski przysmak Kibbeling – holenderski przysmak
Polska słynie z bigosu, Czechy mogą poszczycić się jedynymi w swoim rodzaju knedlami, Holandia natomiast ma...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Sery z wyspy Pag Sery z wyspy Pag
Chorwacja słynie nie tylko z doskonałych win czy oliwy z oliwek. Kraj ten może poszczycić się również produkcją...

Węgry | Najbardziej znanym węgierskim winem jest Tokaj
Węgry | Najbardziej znanym węgierskim winem jest Tokaj (by michalo )