Któż z nas nie zna słynnych placków po węgiersku, które zamówić można niemal w każdej restauracji? Z Węgier przywędrowało do nas także leczo.

Ten wyjątkowy kraj to jednak nie tylko wyśmienita kuchnia i smak papryki dostrzegalny niemal w każdej potrawie, to także serdeczni mieszkańcy porozumiewający się trudnym, a zarazem intrygującym językiem, wyśmienite wina, w tym powszechnie znany tokaj, bogata kultura, m. in. ognisty taniec czardasz, malownicze miasta, zielone wzgórza i chłodne fale Balatonu.

Widok na Budapeszt

Węgry | Budynek parlamentu w Budapeszcie (by JStolp na licencji Pixabay

 

Położenie Węgier

Węgry to państwo lezące w Europie Środkowej, na Nizinie Środkowodunajskiej, graniczące ze Słowacją i Ukrainą (od północy), z Rumunią (od wschodu), z Serbią i Chorwacją (od południa) oraz ze Słowenią i Austrią (od zachodu).

Krajobraz

Węgry są malowniczo położone w łuku Karpat. Góry zamykają je od strony północnej i wschodniej, chroniąc kraj przed chłodnymi, polarnymi wpływami. 84% powierzchni kraju zajmują niziny, najwyższym szczytem jest Kékes (1014 m n.p.m.) w górach Mátra.

Na terenie Węgier znajduje się największe środkowoeuropejskie jezioro – Balaton. Zwane jest ono „węgierskim morzem” i w pewien sposób rekompensuje Węgrom brak dostępu do morza. Właśnie u brzegów Balatonu koncentruje się węgierska turystyka. Goście przybywają wypocząć w tutejszych kurortach lub oddać się szaleństwu sportów wodnych.

Niczym dwie błękitne wstęgi, Węgry przecinają rzeki: Dunaj i Cisa. Płynący z północy na południe Dunaj, dzieli państwo na dwie części. Cisa jest prawdziwym skarbem Węgier, jej brzegi są wyjątkowo żyzne, a w wodach zamieszkuje wiele gatunków ryb.

Węgry to kraj bardzo różnorodny krajobrazowo, co bez wątpienia wpływa na jego atrakcyjność turystyczną.

Wiejski krajobraz

Węgry | Hollókő – wieś w północnych Węgrzech (by zsiga007 na licencji Pixabay

Stolica i inne miasta Węgier

Stolicą Węgier jest malowniczy Budapeszt, śmiało konkurujący z najpiękniejszymi miastami Europy. Aż ¼ mieszkańców kraju koncentruje się na terenie budapeszteńskiej aglomeracji.

Do największych i najpiękniejszych miast Węgier, poza stolicą oczywiście, należą: Debreczyn, Miszkolc, Segedyn, Pecz i Gyor.

Społeczeństwo

Rdzeń węgierskiego społeczeństwa (89,9 %) stanowią Węgrzy lub tzw. Madziarzy – należący do grupy ludów ugrofińskich. W kraju zamieszkują także liczne mniejszości narodowe, m. in.: Romowie, Słowacy, Rumuni, Niemcy, Żydzi i Serbowie.

Szczególny wpływ na węgierską kulturę i obyczaje mają Romowie, czyli ludność cygańska, słynąca przede wszystkim ze swojej oryginalnej muzyki.

Ostrzyhom, Węgry

Węgry | Urokliwy Ostrzyhom (by Walkerssk na licencji Pixabay

Religia na Węgrzech

Węgry to w zdecydowanej większości kraj chrześcijański, do dominujących wyznań należą tu: katolicyzm, kalwinizm i luteranizm. Spory procent stanowią na Węgrzech także ateiści.

Kuchnia węgierska

Tym co większości z nas kojarzy się z kuchnią węgierską jest papryka. I rzeczywiście, miejscowe kulinaria stanowią odzwierciedlenie temperamentu mieszkańców, nie szczędząc potrawom obfitości, dużych ilości tłuszczu i ostrych przypraw. Spotkamy tu całe bogactwo warzyw pod różną postacią: smażone, duszone, faszerowane i panierowane oraz mięs często występujących w formie gulaszu.

Węgrzy niemal do każdego posiłku dodają lampkę wina. Do najbardziej znanych lokalnych marek należy Egri Bikaver, czyli „Bycza Krew” i Tokaj Asz. Popularna jest także wódka palinka.

Budapeszt nocą

Węgry | Budapeszt nocą (by Bergadder na licencji Pixabay

Zainteresują Cię również

Chorwackie desery i słodycze Chorwackie desery i słodycze
Kuchnia chorwacka jest bogata i różnorodna. Tyczy się to również słodkich przysmaków. Wybierać można spośród...
Meze Meze
Podobnie jak w kuchni greckiej, arabskiej czy tureckiej, na cypryjskim stole dużą rolę odgrywa tzw. mezé. Meze to...
Burek – chorwacka przekąska Burek – chorwacka przekąska
Jeśli odwiedzaliście kiedyś północną Chorwację z pewnością zauważyliście każdego poranka tłumy turystów i...
Kibbeling – holenderski przysmak Kibbeling – holenderski przysmak
Polska słynie z bigosu, Czechy mogą poszczycić się jedynymi w swoim rodzaju knedlami, Holandia natomiast ma...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...