Rzym to kopalnia wspaniałych zabytków. Oprócz znanego nam wszystkim Koloseum, zobaczymy tu również Kaplicę Sykstyńską czy Plac Navona.

Każde z 80 zabytków stolicy Włoch warte jest zwiedzenia, ale przy ograniczonym czasie nie sposób wszystkie zobaczyć. Poniżej przedstawiamy listę top 10 miejsc, które warto zobaczyć w Rzymie.

Rzym | Koloseum nocą
Rzym | Koloseum nocą (by gabdurakhmanov )

Koloseum

Z Rzymem bez wątpienia kojarzy się amfiteatr Flawiuszów, czyli Koloseum. Ta starożytna, imponująca budowla ma kształt elipsy. W najdłuższym miejscu ma 188 m, w najkrótszym – 156. Odbywały się tam walki gladiatorów czy polowania na dzikie zwierzęta. Koloseum mogło pomieścić nawet 73 tys. widzów.

Panteon

Panteon, czyli miejsce poświęcone bogom to okrągła świątynia na starożytnym Polu Marsowym. Powstał on na miejscu dwóch świątyń. Jest to jedna z najlepiej zachowanych starożytnych budowli w Europie. Wejście do Panteonu jest bezpłatne, w niedzielę najczęściej jest nieczynny.

Rzym | Panteon
Rzym | Panteon (by cloudsoup )

Forum Romanum

Kolejnym niesamowitym miejscem jest Forum Romanum, nazywane też Forum Magnum. Jest to najstarszy plac miejski w Rzymie. Dawniej odbywały się tu najważniejsze uroczystości publiczne. Forum Romanum obejmuje takie budowle jak m.in.: Świątynię Westy, Świątynię Cezara, Świątynię Saturna, Bazylikę Emiliusza, Łuk Tytusa, Łuk Augusta czy kolumnę Fokasa.

Rzym | Forum Romanum
Rzym | Forum Romanum (by rmlowe )

Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie znajdują się przy najsłynniejszym placu w Rzymie – Placu Hiszpańskim. Projektowali je architekci: Francesco de Sanctis i Alessandro Specchi. Są to jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie (138 stopni). Na ich szczycie znajduje się XVI-wieczny kościół Trinita dei Monti natomiast u podnóża – fontanna Barcaccia.

Rzym | Schody Hiszpańskie
Rzym | Schody Hiszpańskie (by andyhay )

Plac Navona

Plac Navona powstał na ruinach starożytnego stadionu Domicjana. W centralnej części zobaczymy przepiękną fontannę Czterech Rzek, w południowej – fontanna del Moro, natomiast w północnej – fontannę Neptuna. Każda z nich jest inna, wyjątkowa.

Rzym | Plac Navona
Rzym | Plac Navona (by andyhay )

Muzea Watykańskie

Znajdują się tu najwspanialsze dzieła sztuki z całego świata. W skład Muzeów Watykańskich wchodzą m.in.: Pinakoteka (zobaczymy tu wspaniałe obrazy od epoki renesansu do XIX wieku), Muzeum Pio-Clementino (znajduje się tu kolekcja rzeźb antycznych), Muzeum Chiaramont (zawiera kolekcję rzeźb antycznych od I w. p.n.e. do II w.) czy Muzeum Etruskie.

Muzea zostały udostępnione zwiedzającym w 1787 roku.

Rzym | Schody w Muzeum Watykańskim
Rzym | Schody w Muzeum Watykańskim (by cfwee )

Bazylika św. Piotra

Zwiedzając Rzym nie można pominąć Bazyliki św. Piotra na Watykanie. Zbudowana została w latach 1506-1626. Jest to drugi pod względem wielkości kościół na świecie. Bazylika została zbudowana w miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra – pierwszego papieża. Jego grób znajduje się pod głównym ołtarzem. W bazylice znajduje się wiele kaplic, w jednej z nich – w kaplicy św. Sebastiana znajduje się grób Jana Pawła II.

Rzym | Bazylika św. Piotra
Rzym | Bazylika św. Piotra (by photographerglen )

Kaplica Sykstyńska

Na placu Watykańskim znajduje się Kaplica Sykstyńska. Wybudowana została w latach 1475-1483 z zamierzeniem odprawiania tam najważniejszych uroczystości. Obecnie odbywają się tam konklawe. Z pewnością zachwyci nas też wnętrze. Ściany i sufit pokrywają piękne freski, np. Przejście przez Morze Czerwone czy Ostatnia Wieczerza (Cosimo Rosselli).

Rzym | Kaplica Sykstyńska
Rzym | Kaplica Sykstyńska (by bribri )

Fontanna di Trevi

Jest to najpopularniejsza rzymska fontanna z epoki baroku. Zaprojektowana została przez Leona Battiste Albertiego w 1435 roku na zlecenie Klemensa XII. Fontanna di Trevi ma 20 m szerokości, 26 m wysokości i przedstawia Neptuna wraz z dwoma trytonami. Legenda głosi, że osoba, która wrzuci: jedną monetę – wróci do Rzymu, dwie – będzie miała romans, a trzy – ślub. Zebrane pieniądze przeznaczone są na utrzymanie zabytków.

Rzym | Fontanna di Trevi
Rzym | Fontanna di Trevi (by sebastian_bergmann )

Usta prawdy

W przedsionku bazyliki Santa Maria w Cosmedin znajduje się okrągły medalion o twarzy boga – Usta Prawdy. Wykonany jest z marmuru i ma około 175 cm średnicy. Szacuje się, że powstał około 2000 lat temu. Nie wiadomo dokładnie do czego służył. Według ekspertów było to miejsce składania przysięgi, fragment fontanny albo przykrywa studni.

Zainteresują Cię również

10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii 10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii
Portugalia słynie z wyśmienitej, bardzo różnorodnej kuchni. Będąc tam, chciałoby się spróbować wszystkiego, ale...
Wenecja – miasto na wodzie Wenecja – miasto na wodzie
Wenecja – perła Włoch, jest miastem położonym na ponad stu wysepkach. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, mostami oraz...
22 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Dubaju 22 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Dubaju
Dubaj to rajski zakątek świata o magicznej atmosferze. Z roku na rok przybywa tu coraz większa liczba turystów....
Top 20 rzeczy, które koniecznie trzeba zrobić na Maderze Top 20 rzeczy, które koniecznie trzeba zrobić na Maderze
Madera to wsypa pełna atrakcji, niezwykłych miejsc do zobaczenia i ciekawych rzeczy do zrobienia. Oto lista 20...
Portugalia - strzał w 10! Portugalia - strzał w 10!
Jeśli marzymy o niezapomnianych wakacjach w krainie słońca, wina i oceanu, powinniśmy za swój cel podróży wybrać...
Cypr – strzał w 10! Cypr – strzał w 10!
Urlop już zaklepany, kierunek podróży wybrany – w tym roku będzie to Cypr – pomału kalkulujemy wydatki i pakujemy...

Rzym | Usta Prawdy
Rzym | Usta Prawdy (by amarga )