Watykan – najmniejsze państwo świata, enklawa znajdująca się na terenie Rzymu. To właśnie tu mieści się siedziba najważniejszych władz Kościoła katolickiego.

Watykan, Bazylika Świętego Piotra

Watykan | Bazylika św. Piotra  (by SteenJepsen na licencji Pixabay

 

Geografia

Państwo-Miasto Watykańskie obejmuje zaledwie 0,44km² powierzchni Rzymu i położone jest na Wzgórzu Watykańskim (łac. Mons Vaticanus). Watykan nie posiada bogactw naturalnych. Terytorium państwa z trzech stron otoczone jest murami. Znajduje się tu letnia siedziba papieży - Castel Gandolfo.

Watykan w zdecydowanej większości jest zabudowany. Brak jest tutaj naturalnej flory oraz fauny. Na wolnej przestrzeni stworzono Ogrody Watykańskie, w których zobaczymy wiele gatunków drzew i roślin (np. palmy, cedry, storczyki).

Klimat

Jadąc do Watykanu musimy być przygotowani na wysokie temperatury. Lata we Włoszech są słoneczne i suche, natomiast zimy – ciepłe i wilgotne. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, w którym w ciągu dnia temperatury oscylują w granicach 28 stopni Celsjusza. Przeciętne temperatury zimą wynoszą około 13 stopni Celsjusza.

Opady deszczu najczęściej skupiają się w miesiącach zimowych, od listopada do kwietnia. Średnia roczna ilość opadów wynosi około 700 mm.

Ogrody watykańskie, Rzym

Watykan | Widok na Ogrody Watykańskie (by Frank_P_AJJ74 na licencji Pixabay

 

Atrakcje Watykanu

Pomimo tak małej powierzchni, Watykan jest miejscem o ogromnej liczbie zabytków. Każdego roku rzesze turystów odwiedzających Rzym, stolicę Włoch, pragną również zwiedzić to miniaturowe państwo.

Na terenie Watykanu znajduje się jedna z największych świątyń katolickich na świecie – Bazylika św. Piotra. Zobaczymy tu: olbrzymią kopułę, skarbiec, wspaniałe dzieła Michała Anioła czy Groty Watykańskie, w których znajduje się grób papieża Jana Pawła II.

Inne miejsca, które warto zobaczyć to słynne Muzea Watykańskie. Jest to największy kompleks muzealny na świecie, w którym znajdują się wspaniałe dzieła sztuki antycznej, etruskiej, egipskiej oraz włoskiego renesansu.

Pinakoteka to z kolei niezwykle bogata galeria obrazów wybitnych artystów, takich jak: Leonardo Da Vinci, Caravaggia czy Nicolasa Poussina.

Inne, niezwykle piękne i warte uwagi miejsca to: Ogrody Watykańskie, Obserwatorium Watykańskie, Plac św. Piotra, Kaplica Sykstyńska.

Do Watykanu należą także zabytki mieszczące się poza granicami państwa, np.: 5 Uniwersytetów papieskich czy Bazylika Laterańska.

Pomnik w Watykanie

Watykan | Jeden z pomników na Moście św. Anioła (by 2102033 na licencji Pixabay

Zainteresują Cię również

Góry Troodos Góry Troodos
Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra...
Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Geografia Hiszpanii Geografia Hiszpanii
Hiszpania leży w zachodniej części Europy i zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego, a także dwa archipelagi:...
Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Klimat Francji Klimat Francji
Francja położona jest w strefie klimatu umiarkowanego, który charakteryzuje się dość łagodnymi zimami. Wyjątkiem od...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...