Włochy, znana w świecie Italia, to kraj o wspaniałym klimacie, umożliwiającym rozwój szeroko rozumianej turystyki i rekreacji. Zarówno zima, jak i lato zapewniają idealne warunki dla miłośników zwiedzania, sportu i relaksu.

Włochy | Słoneczna Italia
Włochy | Słoneczna Italia (by gnuckx)

Warunki Naturalne we Włoszech

Włochy położone są w strefie klimatu typowo śródziemnomorskiego, który charakteryzuje się znacznymi różnicami pomiędzy północą a południem kraju. Być może spowodowane jest to zmiennym ukształtowaniem terenu: nizinami na południu a wysokimi górami na północy.

Włochy znane są z wspaniałych, ciepłych i bezdeszczowych okresów letnich oraz łagodnych, ale śnieżnych zim. Alpejskie okresy zimowe są mroźne i stosunkowo długie. Zdarza się, że śnieg zaczyna padać już w połowie września. Cieszy to narciarzy, którzy zjeżdżają w Alpy, aby posmakować białego szaleństwa. W Alpach miesiące letnie bywają znacznie chłodniejsze w porównaniu z pozostałą częścią Włoch.

W rejonach północnych zimy są dosyć chłodne, a lata gorące. Im dalej na południe klimat staje się coraz bardziej łagodny.

W okolicach Rzymu dają się odczuć gorące i wilgotne wiatry z Afryki, nazywane sicorro. Każdego lata przynoszą one przynajmniej klika naprawdę gorących tygodni do tych rejonów Włoch.

We włoskich górach wyraźnie zaznacza się subklimat górski. Występuje piętrowość klimatu i środowiska. Zróżnicowanie klimatyczne zaznacza się po obydwu stronach Apeninów. Ich wschodnie stoki są o wiele suchsze niż zachodnie.

Z uwagi na występowanie we Włoszech wielu rzek i dużych jezior, klimat jest tam nieco łagodniejszy, czego przykładem są okolice jezior alpejskich.

Średnie temperatury powierza w lipcu na południu Włoch przekracza 25 °C, podczas gdy średnie temperatury stycznia oscylują pomiędzy 13 °C na południu do 3 °C na północnym wschodzie.

Wiosną i jesienią notowana jest we Włoszech największa ilość opadów. Wyjątek stanowi Sycylia, gdzie najwięcej opadów przypada na zimę. Średnio w ciągu roku na terytorium kraju spada od 500 mm opadów na Sardynii i Sycylii do 3000 mm w Alpach.

Zainteresują Cię również

Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...
Region Larnaka Region Larnaka
Larnaka – gr Επαρχία Λάρνακας, tur. Larnaka Bölgesi – to region Cypru położony w południowo wschodniej części wyspy...
Świat roślin Tunezji Świat roślin Tunezji
Dzięki atrakcyjnemu położeniu geograficznemu świat roślinny Tunezji jest niezwykle bogaty i dość zróżnicowany. O...
Tokio – „Wschodnia Stolica” Tokio – „Wschodnia Stolica”
Tokio to największe miasto na świecie, położone nad Oceanem Spokojnym na wyspie Honsiu oraz ważne centrum polityki...