Amfiteatr Flawiuszów, znany lepiej jako rzymskie Koloseum, powstał w drugiej połowie I w. n.e. Jak nazwa wskazuje – budowla ta powstała z inicjatywy cesarzy z dynastii Flawiuszów, a konkretnie Wespazjana.
Nazwa „Koloseum” wywodzi się od kolosalnej statui Nerona, która za czasów tego cesarza stanęła w pobliżu Amfiteatru.
Koloseum nocą (by enriquelopezgarre na licencji Pixabay)
„Centrum rozrywki”
Rozmiary budowli po dziś dzień robią wrażenie. Obwód Koloseum wynosi 524 m, a jego widownia mogła pomieścić nawet 73 tysiące widzów. Nic dziwnego, w końcu było to główne „centrum rozrywki” w całym Imperium Rzymskim. Odbywały się tu między innymi walki gladiatorów, polowania i naumachie, czyli widowiska przedstawiające walki morskie.
Gladiatorami byli zwykle skazańcy, w większości mężczyźni, ale zdarzały się też gladiatorki. Widowiska te miały demokratyczny charakter – przyciągały zarówno biednych, jak i bogatych, często pojawiali się na widowni sami cesarze. W przeciągu jednego dnia odbywało się wiele walk, plamy z krwi zasypywano więc w przerwach kolejnymi warstwami piasku.
Ciekawostki
Na przestrzeni ponad czterech wieków w Koloseum regularnie odbywały się igrzyska. Ostatnie miały miejsce w 523 roku. Co ciekawe, po oblężeniu Rzymu przez Gotów Koloseum zaczęło służyć jako miejsce grzebania zmarłych i tą rolę pełniło dwukrotnie dłużej, niż areny olimpijskiej.
Koloseum było wielokrotnie uszkadzane przez trzęsienia ziemi, najsilniejsze miały miejsce w 445 i 1349, obecnie na szczęście rzadkie są tu silne wstrząsy tektoniczne.
W drugiej połowie XVIII wieku na terenie Koloseum zaczęły się odbywać drogi krzyżowe prowadzone przez papieża.
W 2007 roku w wyniku głosowania Koloseum trafiło na listę Siedmiu Nowych Cudów Świata.
Widok na Koloseum (by Trimlack na licencji Pixabay)
Renowacja
W 2011 roku rozpoczęły się tu prace renowacyjne, których koszty oceniane są na 25 mln euro. Pod wpływem zanieczyszczenia środowiska budowla uległa bardzo dużym zniszczeniom.
Źródło inspiracji
Koloseum stanowi bardzo ważną inspirację architektoniczną. Posłużyło ono jako wzór między innymi dla Hali Kongresowej, której budowę rozpoczęło w 1935 NSDAP, biblioteki miejskiej w Vancouver, stadionu Los Angeles Memorial Coliseum i wielu innych.
Ważną rolę w kulturze popularnej Koloseum zawdzięcza między innymi swoim licznym występom filmowym. Pierwsza ważna rola drugoplanowa to film „Rzymskie wakacje”. W filmie „Droga smoka” na jego arenach rozgrywa się walka pomiędzy Brucem Lee a Chuckiem Norissem.
Zaskakujące, ale ze względu na zły stan oryginalnego Koloseum jego rolę w filmach najczęściej odgrywa Amfiteatr w Al-Dżam w Tunezji. Koloseum w „Gladiatorze” było w głównej mierze owocem rekonstrukcji komputerowej.
Zwiedzanie Koloseum (by Severinson na licencji Pixabay)
Informacje praktyczne
Koloseum jest otwarte dla zwiedzających od 9 rano do 16-19 (w zależności od pory roku). Cena całego biletu wynosi 15.50 EUR, osoby między 18 a 25 rokiem życia płacą 10.50 EUR, a Ci, którzy nie mają jeszcze 18, lub przekroczyli 65 rok zapłacą za wstęp 4.50 EUR.
Zwiedzanie należy rozpocząć co najmniej na godzinę przed zamknięciem, warto też zaopatrzyć się w coś do picia, zwłaszcza jeśli zwiedzamy Koloseum w upalny dzień.
Planując wycieczkę do stolicy Włoch warto zarezerwować jeden z hoteli w Rzymie pod tym adresem.
Zainteresują Cię również





