Słynna włoska budowla, znana powszechnie jako „wieża”, tak naprawdę nie jest wieżą w swej istocie. Ten architektoniczny cud świata ujrzymy mniej więcej osiemdziesiąt kilometrów od Florencji.

To najsłynniejsze 56 metrów wysokości na świecie, które jest odchylone od pionu aż o cztery i pół metra! Czy już wiecie o czym mowa? Oczywiście o Krzywej Wieży w Pizie.

piza1

Włochy | Co roku Krzywą Wieżę w Pizie odwiedza 10 milionów turystów (by baswallet )

Słynna wieża z Pizy to w rzeczywistości dzwonnica, zbudowana na planie okręgu i znajdująca się niegdyś przy katedrze.

Przykościelna dzwonnica stanęła na toskańskiej ziemi w 1350 roku, chociaż budowano ją niemal dwieście lat. Jest częścią budowlanego kompleksu Campo dei Miracoli. Ma osiem kondygnacji a jej środkowa część jest bogato zdobiona – w modnym stylu kojarzącym się z bizantyjskim, aczkolwiek styl architektoniczny kamiennego cudaka określa się jako pizański styl romański. Wieżę zaprojektowało dwóch mężczyzn: Bonnano Pizano, Wilhelm z Innsbrucku.

W jej odchyleniu od pionu nie ma działania żadnych sił nadprzyrodzonych. Po prostu grunt, na którym stoi słynna budowla regularnie się osuwa. Ziemia w tym miejscu zawsze była gliniasta i podmokła. To było przyczyną licznych eksperymentów Galileusza, a dziś jest przyczyną licznych wizyt spragnionych niezwykłości turystów.

Obliczono, że rocznie wieżę w Pizie podziwia jakieś dziesięć milionów osób. Nie przeszkadzają im nawet 294 schodki dzwonnicy.

Kosztowna konserwacja Wieży

Niedawno zakończono trwającą blisko dwadzieścia lat konserwację wieży. W końcu nikt nie chce, by się ostatecznie zawaliła. To także nie lada atrakcja dla turystów, którzy po dwóch dekadach mogą ponownie zwiedzać budowlę od środka.

Konserwacja budowli kosztowała aż dwadzieścia siedem milionów euro! Czy było warto? Zmniejszono odchylenie kamiennego budynku o pół metra. Metoda zastosowana przez specjalistów polegała na wzmocnieniu fundamentów dzięki "zastrzykom" z cementu wewnątrz gruntu. Dzięki temu pizańska atrakcja ma przetrwać kolejne trzysta lat we w miarę możliwości niezmiennym stanie.

Włochy | Słynna wieża z Pizy to w rzeczywistości dzwonnica
Włochy | Słynna wieża z Pizy to w rzeczywistości dzwonnica (by maiapi )

Polskie "cuda"

Co zatem dalej z krzywą wieżą nad Morzem Liguryjskim? Czy faktycznie przetrwa kolejne trzy stulecia ciesząc oko turystów i kieszenie miejscowych handlarzy pamiątkami?

Na pewno jej legenda ją prześcignęła. Dziś profesjonalne biura podróży oferują wyjazdy do Włoch z koniecznym programem wycieczek po toskańskiej Pizie i podziwianiem otwartej na nowo dla zwiedzających wieży.

Kampanila – bo i tak określa się kamienny kolos w Pizie, nie jest jednak jedynym budynkiem, którego ustawienie kłóci się z prawami grawitacji. My, Polacy, także mamy swoje budowlane cuda. Jednym z nich jest średniowieczna baszta, odchylona na półtora metra od pionu, znajdująca się w Toruniu, zaś kolejnym – odchylona już na ponad dwa metry wieża w Ząbkowicach Śląskich.

Zainteresują Cię również

Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
10 powodów, dla których warto odwiedzić Tunezję 10 powodów, dla których warto odwiedzić Tunezję
Tunezję każdego roku odwiedzają rzesze turystów, w tym również Polacy. Kraj ten zachwyca gorącym słońcem,...
10 powodów, dla których warto jechać do Chorwacji 10 powodów, dla których warto jechać do Chorwacji
Chorwacja to niezwykły kraj, który każdego roku odwiedzają rzesze turystów. Jest to również jedno z ulubionych...
Oceanarium w Lizbonie Oceanarium w Lizbonie
Oceanarium w Lizbonie jest największym obiektem tego typu w Europie. Żyje tu blisko 25 tysięcy morskich stworzeń z...
Zamek w Kyrenii Zamek w Kyrenii
Na północnym brzegu wyspy, w tureckiej części Cypru, położony jest zamek w Kyrenii. Z antycznego miasta, które...
Zamek św. Jerzego – korona Lizbony Zamek św. Jerzego – korona Lizbony
Jednym z miejsc wartych uwagi jest Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge). Znajduje się on na wzgórzu nad Tagiem...

 

Przeczytaj również

Najważniejsze święta i wydarzenia kulturalne

Najpowszedniejszym, codziennym „świętem” jest w Portugalii sjesta, czyli czas relaksu i odpoczynku w godzinach 12:30-14:30. Warto pamiętać, iż o tej…

Last minute Portugalia

Portugalia z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Odwiedzających zachwyca słoneczną pogodą, pięknymi krajobrazami, ciekawymi zabytkami i wyśmienitą…

Odeszła Cesaria Evora

17 grudnia zmarła Cesaria Evora – piosenkarka z Wysp Zielonego Przylądka, nazywana przez wielu „Królową Fado”. Od 2008 roku, kiedy…

Plaża Bellevue – piaszczysta plaża Dubrownika

Gdzie najlepiej wybrać się w upalny dzień? Oczywiście na plażę! W jednej z najpiękniejszych zatok Dubrownika, Gorica, znajduje się malownicza…

Wakacje na Krymie

Wakacje tuż, tuż a my nie mamy jeszcze planów na wakacje? A może tak słoneczny Krym? Zachwyci nas ciepłym morzem,…

„Co czytasz?” – Pierwszy Festiwal Książek w Chorwacji!

18 maja w czterech miastach Chorwacji rozpoczął się pierwszy Festiwal Książek o nazwie „Co czytasz?”. Potrwa on do 27 maja.

System Odyseusz

Coraz większa liczba polskich turystów postanawia dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo za granicą i zgłasza swój wyjazd w internetowym systemie…

Nowe połączenie promowe

Kto miałby ochotę połączyć uroki spaceru po jednym z portugalskich, malowniczych miast z chłodną kąpielą w Atlantyku, od niedawna ma…