Stolica Włoch, Rzym zwany "wiecznym miastem", położona jest w środkowej części kraju nad rzeką Tyber. W Rzymie ma swoją siedzibę prezydent, znajdują się tu również najważniejsze urzędy państwowe.

Stolica Włoch jest jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych i politycznych kraju ze sprawnie funkcjonującym centrum turystycznym (liczne zabytki).

Widok na kolorowy Rzym

Kolorowy Rzym (by Kookay na licencji Pixabay

Historia Rzymu

Starożytność

Powstanie Rzymu datuje się na ok. 800 rok p.n.e., kiedy to jego tereny zamieszkiwały ludy pasterskie, które z czasem ewoluowały, a pasterze zaczęli się trudnić handlem oraz rękodzielnictwem.

 

Oficjalnym założycielem Rzymu był jeden ze słynnych wychowanych przez wilczycę bliźniaków – Romulus, a miało to miejsce 21 kwietnia 753 p.n.e. Romulus został także pierwszym w historii królem Rzymu, a po jego śmierci miastem tym władało sześciu kolejnych możnowładców: Numa Pompiliusz, Tuliusz Hostiliusz, Ankus Marcjusz, Tarkwiniusz Stary, Serwiusz Tuliusz i Tarkwiniusz Pyszny.

Trzysta lat później niezadowoleni nieudolnymi rządami panujących królów mieszkańcy wprowadzili ustrój republikański, a w niedługim czasie oficjalnie ogłoszono „Prawa XII tablic”.

W 264 roku p.n.e. odbyły się w Rzymie pierwsze osławione walki gladiatorów, które zyskały ogromne zainteresowanie i praktycznie z dnia na dzień stały się najpopularniejszą rozrywką wśród zamożnych rzymian. Gladiatorami przeważnie byli niewolnicy lub jeńcy wojenni, którzy aby przeżyć musieli stoczyć walkę na rzymskiej arenie. Walki te toczyły się na śmierć i życie, a zwycięzca miał przysłowiowy cień szansy na uzyskanie łaski, a w niektórych przypadkach nawet na odzyskanie wolności.

W I w. p.n.e. do władzy dochodzą kolejno: Juliusz Cezar, Pompejusz i Gajusz Mariusz, którzy podbijając coraz większe terytorium, pną się po szczeblach władzy oraz zyskują szacunek i respekt poddanych. W tym samym czasie Rzym jest stale rozbudowywany, powstają drogi, świątynie, słynne targowiska, a liczba ludności zwiększa się kilkunastokrotnie. Niestety nowa zabudowa miasta nie cieszy zbyt długo, bowiem w 64 roku n.e. wybucha pożar, który sieje spustoszenie w całym mieście. Kiedy mieszkańcy otrząsają się z tragedii, próbują odbudować stolicę.

Fontanna Di Trevi w Rzymie

Fontanna Di Trevi (by WikiImages na licencji Pixabay

W 72 roku rozpoczyna się budowa Koloseum, w 125 roku – Panteonu, a w 216 roku zostają ukończone Termy Karakalli. Imperium rzymskie z roku na rok rośnie w siłę, zyskuje trwałe i obronne budowle a przyrost naturalny mieszkańców jest niewyobrażalnie wysoki.

 

III wiek to przede wszystkim okres panowania cesarza Konstantyna Wielkiego, a co za tym idzie – przeniesienie stolicy do Konstantynopola. W 395 roku następuje wielki podział Rzymu na dwa odrębne cesarstwa: Wschodniorzymskie i Zachodniorzymskie. Potężne imperium upada w 476 roku i od tej pory Włochy przechodzą z przysłowiowych rąk do rąk.

Historia nowożytna

W VIII wieku wyniszczony i nękany zarazami Rzym zostaje stolicą Państwa Kościelnego i oficjalną siedzibą papieży, którzy swoje rządy sprawują niczym świeccy monarchowie. Sytuacja ta trwa przez kolejne 1000 lat, gdyż dopiero w 1870 roku, kiedy to Włochy zostają zjednoczone, Państwo Kościelne przestaje istnieć, a Rzym z powrotem staje się oficjalną stolicą.

Niestety sielanka nie trwa długo, ponieważ w roku 1922 do władzy dochodzi włoski dyktator Benito Mussolini, który siedem lat później podpisuje traktat luterański z papieżem Piusem XI. Tym samym we Włoszech tworzy się odrębne, suwerenne Państwo Watykańskie.

Po II Wojnie Światowej następuje wielki rozkwit Rzymu, który z roku na rok staje się jednym z najpiękniejszych i najbardziej osławionych miast świata.

Most Aniołów, Rzym

Most Aniołów w Rzymie (by Mike_68 na licencji Pixabay

Najważniejsze zabytki

Usta prawdy - Bocca della Verita

 

Usta prawdy mają postać maski wykonanej z marmuru, a według starożytnych wierzeń każdy, kto wsunął swoją dłoń do otwartych ust maski i kłamał, nie mógł już nigdy wyjąć swojej ręki. Ta kamienna maska znajduje się w kościele Cosmedin.

Schody Hiszpańskie

Znajdują się na słynnym Placu Hiszpańskim, a na ich szczycie położony jest XVI-wieczny kościół św. Trójcy (Trinita dei Monti). Na schodach tych odbywają się słynne pokazy mody, ekspozycje azalii, wystawy szopek noworocznych, a wiosną na wszystkich 138 stopniach sprzedawane są kwiaty.

Koloseum

Koloseum śmiało nazwać można oficjalnym symbolem Rzymu. Rzymska nazwa Colosseum powstała za sprawą znajdującego się w pobliżu pozłacanego monumentu z brązu, który przedstawiał sylwetkę Nerona, jednak prawdziwa nazwa tego obiektu brzmi Amfiteatr Flawiuszów, lecz jest ona niezwykle rzadko używana.

Na słynnej arenie znajdującej się wewnątrz budowli odbywały się osławione walki gladiatorów, które podziwiała siedząca na trybunach widownia. Miejsce to stało się święte dzięki papieżowi Benedyktowi XIV, który pragnął uczcić pamięć wszystkich poległych tu chrześcijańskich męczenników.

Koloseum w Rzymie

Koloseum w Rzymie (by BanJo_89 na licencji Pixabay

 Villa Borghese

Park ten wraz z budowlą został zbudowany w XVII wieku za sprawą kardynała Scipione Borghese. W środku budowli – dworu znajdują się cenne kolekcje sztuki kardynała Borghese, a należą do nich m.in.: obrazy Rubensa, Tycjana czy Giorgione.

 

Panteon

Jest to jedyny starożytny obiekt znajdujący się na Polu Marsowym, który nie został zmieniony do dnia dzisiejszego. Budowla w starożytności była poświęcona wielu bogom, a jej fundatorem był cesarz Hadrian.

Panteon w chwili obecnej pełni rolę kościoła katolickiego Najświętszej Marii Panny od Męczenników (Santa Maria ad Martyres) a w jego wnętrzu znajdują się grobowce m.in. królowej Małgorzaty, Rafaela czy też Wiktora Emmanuela II.

Forum Romanum

W starożytnym Rzymie Froum Romanum było miejscem, w którym zbierali się wszyscy mieszkańcy celem omówienia tudzież podjęcia ważnych decyzji dotyczących zarówno miasta, jak i prywatnych spraw jego mieszkańców. Na placu tym odbywały się również egzekucje, na nim pracowali starożytni adwokaci broniąc niewinne osoby przed karą śmierci, a w późniejszym czasie Forum Romanum pełniło również rolę bazaru, na którym sprzedawali i dobijali targu uliczni handlarze.

W tym słynnym miejscu znajdują się liczne budowle, m.in.:

  • Świątynie (Romulusa, Cezara, Wenus i Romy etc.)
  • Bazyliki (Emiliusza, Julia, Maksencjusza i Konstantyna)
  • Łuki triumfalne (Tytusa, Augusta)

Tętniący życiem Rzym

Tętniący życiem Rzym (by The_Double_A na licencji Pixabay

Łuk Konstantyna Wielkiego

 

Budowla, która została zbudowana, aby upamiętnić wspaniałe zwycięstwo Konstantyna nad Maksencjuszem. Jej wymiary wynoszą 25,7m szerokości i 21m wysokości a jest on położony nieopodal Koloseum.

Plac Wenecki

Plac ten jest ośrodkiem życia religijnego i społecznego rzymian, a dla turystów stanowi istny rarytas, gdyż jest jednym z głównych punktów orientacyjnych a także zbiegają się na nim jedne z czołowych arterii Rzymu (Pałac Wenecki, Kościół św. Marka, Budynek towarzystwa ubezpieczeniowego, Pałac Bonapartego oraz Ołtarz Ojczyzny).

Kapitol

Niegdyś religijne centrum w obecnych czasach mieści Muzeum Historyczne. Kapitol jest również jednym z siedmiu wzgórz otaczających Rzym (najmniejszym).

W Pałacu Konserwatorów na Kapitolu przechowywana jest najsłynniejsza rzeźba Włoch przedstawiająca Wilczycę kapitolińską będącą jednocześnie symbolem Rzymu. Rzeźba oprócz wilczycy przedstawia także będących dziećmi Remusa i Romulusa, które są karmione jej mlekiem.

Fontanna di Trevi

Rzymska fontanna zbudowana w epoce baroku z inicjatywy Klemensa XII. Fontanna ta posiada bardzo duże rozmiary (20,0 m szerokości i 26,0 m wysokości) i przedstawia postać-rzeźbę Neptuna i dwóch trytonów.

W zwyczaju jest wrzucanie drobnych monet w celu zapewnienia sobie powrotu do Rzymu.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać do Włoch? Kiedy jechać do Włoch?
Na takie pytanie można by odpowiedzieć krótko: Włochy są jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych...
Krzywa Wieża w Pizie symbolem Włoch? Krzywa Wieża w Pizie symbolem Włoch?
Słynna włoska budowla, znana powszechnie jako „wieża”, tak naprawdę nie jest wieżą w swej istocie. Ten...
Włochy – słoneczna Italia Włochy – słoneczna Italia
Jeśli ktoś nie czytał "Ojca chrzestnego" autorstwa Mario Puzo, na pewno widział kultowy film Francisa Forda Coppoli...
Kiedy jechać na Sycylię? Kiedy jechać na Sycylię?
Sycylia jest największą wyspą Morza Śródziemnego, leżącą na końcu „włoskiego buta” – Półwyspu Apenińskiego. W...
Kiedy jechać do Watykanu? Kiedy jechać do Watykanu?
Watykan leży w całości jako enklawa w stolicy Włoch, Rzymie, na Watykańskim Wzgórzu, o przeciętnym wzniesieniu nad...
Katania – u podnóża wulkanu Katania – u podnóża wulkanu
U podnóża wulkanu Etny, we wschodniej części Sycylii znajduje się portowe miasto Katania. Bez wątpienia jest to...