Watykan o powierzchni liczącej zaledwie 44 ha jest najmniejszym niepodległym państwem świata. Także pod względem liczby mieszkańców.
Granice Watykanu tworzą mury, a na Placu Świętego Piotra granicę państwową z Włochami wyznaczają kolumnady.
Plac Świętego Piotra (Piazza San Pietro) (by Severinson na licencji Pixabay)
Watykan a Stolica Apostolska
Państwo Watykan powstało na mocy traktatu laterańskiego zawartego 11 lutego 1929 roku między Stolicą Apostolską i Włochami. Warto chyba przypomnieć, że Stolica Apostolska i Watykan stanowią dwa odrębne podmioty w znaczeniu prawa międzynarodowego. Stolica Apostolska, jako siedziba papieży, mieści się w Watykanie i połączona jest z nim unią personalną i realną. W stosunkach międzynarodowych nazwy obu podmiotów bywają używane zamiennie.
Położenie i nazwa
Państwo Watykan położone jest na niewielkim, lekko wznoszącym się ternie na prawym brzegu Tybru.
Nazwa „Watykan” pochodzi od słów vaticinius – proroczy, wróżebny oraz canto – śpiewać i oznacza „miejsce wróżbitów”.
Pięć bram do Watykanu
Dostęp do Watykanu zapewnia pięć wejść, strzeżonych przez gwardię szwajcarską albo służby porządkowe państwa Watykan.
Z powodu niewielkich rozmiarów miasta-państwa, liczne biura i instytucje Stolicy Apostolskiej mieszczą się w budynkach na obszarze Rzymu poza granicami Watykanu. Zgodnie z traktatem laterańskim nieruchomości te korzystają z takiego samego immunitetu, jaki gwarantuje prawo międzynarodowe przedstawicielstwom dyplomatycznym obcych państw. Grunty, na których stoją watykańskie budynki, stanowią „obszary eksterytorialne”.
Mimo iż państwo Watykan nie posiada bezpośredniego dostępu do morza, na mocy deklaracji barcelońskiej z roku 1921 ma prawo do rejsów dalekomorskich pod papieską flagą. Jak dotąd państwo Watykan z tego prawa nie korzysta.
Bazylika św. Piotra Watykanie (by carlo75 na licencji Pixabay)
Mieszkańcy Rzymu
W państwie Watykan mieszka obecnie około 750 osób. Z tego ok. 450 posiada watykańskie obywatelstwo, a pozostałe – jedynie czasowe albo stałe prawo pobytu. Ponad połowa obywateli watykańskich nie mieszka w Watykanie, ale w innych krajach. Chodzi tutaj przede wszystkim o personel placówek dyplomatycznych. Nabycie i utratę praw obywatelskich Watykanu, a także formalności związane z prawem pobytu i wjazdu do Watykanu regulują odpowiednie przepisy traktatu laterańskiego.
Flaga i hymn Watykanu
Oficjalna flaga Watykanu składa się z dwóch pionowych pól w kolorach żółtym i białym. Na białym polu znajduje się tiara papieska i dwa skrzyżowane klucze. Flaga Watykanu, jako jedna z dwóch na świecie, jest kwadratowa (druga należy do Szwajcarii).
Hymnem Watykanu jest Marsz religijny skomponowany przez Charlesa Gounoda, a jego prawykonanie odbyło się w 1869 r. Nowy łaciński tekst hymnu został wykonany przez niemiecki chór i orkiestrę z Lipska w 1993 r. z okazji 15. rocznicy pontyfikatu papieża Jana Pawła II.
Tablice samochodów
Państwo Watykan posiada również własne tablice rejestracyjne pojazdów. Literami „SCV” oznakowane są pojazdy państwowe oraz należące do watykańskich instytucji. Ze znakami „CV” poruszają się pojazdy obywateli państwa Watykan albo osób posiadających specjalne zezwolenie. Symbolem krajowym jest „V”.
Monety i znaczki pocztowe
Państwo Watykan posiada prawo bicia własnej monety oraz wydaje własne znaczki pocztowe. Jednostką monetarną w Watykanie jest wspólna waluta Unii Europejskiej – euro.
Watykańskie monety, z wyjątkiem srebrnych i złotych, są na mocy umowy z Włochami (działającymi w imieniu Unii Europejskiej) ważne zarówno we Włoszech, jak i w innych krajach strefy euro. Ze względów technicznych watykańskie monety bite są w mennicy włoskiej.
Schody w Muzeum watykańskim (by simlife na licencji Pixabay)
Watykańskie muzea
Bezcenne dzieła sztuki stworzone przez genialnych artystów w ciągu wieków i zgromadzone przez papieży są wystawione w salach watykańskich muzeów. Wśród nich znajdziemy tak słynne obiekty, jak:
- Kaplica Sykstyńska
- Stanze Raffaela
- Pinakoteka
- Muzeum Egipskie
- Muzeum Etruskie
- Muzeum Piusa Sztuki Chrześcijańskiej
- Muzeum Gregoriańskie Sztuki Świeckiej
- Galeria gobelinów
- Muzeum Misyjno-Etnologiczne
- Sala Sobieskiego
- Apartamenty Borgia
- Sala dwukonnego zaprzęgu
- Galeria map
- Muzeum historyczne – pawilon powozów
Watykańskie ogrody
Ogrody są miejscem odpoczynku i kontemplacji papieży od 1279 roku, kiedy to Mikołaj II przeniósł siedzibę papieży z Lateranu do Watykanu. W obrębie nowych murów wzniesionych dla ochrony papieskiej siedziby kazał urządzić sad (pomerium), trawnik (pratellum) i ogród ozdobny (viridarium).
Zaczątki ogrodów powstały w pobliżu dzisiejszego belwederu i dziedzińców watykańskich muzeów. Wszystkie ogrody, łącznie z tymi pierwotnymi, zajmują łącznie około połowę całego terytorium państwa Watykan, czyli ponad 20 ha.
Zainteresują Cię również