Watykan o powierzchni liczącej zaledwie 44 ha jest najmniejszym niepodległym państwem świata. Także pod względem liczby mieszkańców.

Granice Watykanu tworzą mury, a na Placu Świętego Piotra granicę państwową z Włochami wyznaczają kolumnady.

Bazylika św. Piotra

Plac Świętego Piotra (Piazza San Pietro) (by Severinson na licencji Pixabay

Watykan a Stolica Apostolska

Państwo Watykan powstało na mocy traktatu laterańskiego zawartego 11 lutego 1929 roku między Stolicą Apostolską i Włochami. Warto chyba przypomnieć, że Stolica Apostolska i Watykan stanowią dwa odrębne podmioty w znaczeniu prawa międzynarodowego. Stolica Apostolska, jako siedziba papieży, mieści się w Watykanie i połączona jest z nim unią personalną i realną. W stosunkach międzynarodowych nazwy obu podmiotów bywają używane zamiennie.

 

Położenie i nazwa

Państwo Watykan położone jest na niewielkim, lekko wznoszącym się ternie na prawym brzegu Tybru.

Nazwa „Watykan” pochodzi od słów vaticinius – proroczy, wróżebny oraz canto – śpiewać i oznacza „miejsce wróżbitów”.

Pięć bram do Watykanu

Dostęp do Watykanu zapewnia pięć wejść, strzeżonych przez gwardię szwajcarską albo służby porządkowe państwa Watykan.

Z powodu niewielkich rozmiarów miasta-państwa, liczne biura i instytucje Stolicy Apostolskiej mieszczą się w budynkach na obszarze Rzymu poza granicami Watykanu. Zgodnie z traktatem laterańskim nieruchomości te korzystają z takiego samego immunitetu, jaki gwarantuje prawo międzynarodowe przedstawicielstwom dyplomatycznym obcych państw. Grunty, na których stoją watykańskie budynki, stanowią „obszary eksterytorialne”.

Mimo iż państwo Watykan nie posiada bezpośredniego dostępu do morza, na mocy deklaracji barcelońskiej z roku 1921 ma prawo do rejsów dalekomorskich pod papieską flagą. Jak dotąd państwo Watykan z tego prawa nie korzysta.

Widok na bazylikę św. Piotra

Bazylika św. Piotra Watykanie (by carlo75 na licencji Pixabay

Mieszkańcy Rzymu

W państwie Watykan mieszka obecnie około 750 osób. Z tego ok. 450 posiada watykańskie obywatelstwo, a pozostałe – jedynie czasowe albo stałe prawo pobytu. Ponad połowa obywateli watykańskich nie mieszka w Watykanie, ale w innych krajach. Chodzi tutaj przede wszystkim o personel placówek dyplomatycznych. Nabycie i utratę praw obywatelskich Watykanu, a także formalności związane z prawem pobytu i wjazdu do Watykanu regulują odpowiednie przepisy traktatu laterańskiego.

Flaga i hymn Watykanu

Oficjalna flaga Watykanu składa się z dwóch pionowych pól w kolorach żółtym i białym. Na białym polu znajduje się tiara papieska i dwa skrzyżowane klucze. Flaga Watykanu, jako jedna z dwóch na świecie, jest kwadratowa (druga należy do Szwajcarii).

Hymnem Watykanu jest Marsz religijny skomponowany przez Charlesa Gounoda, a jego prawykonanie odbyło się w 1869 r. Nowy łaciński tekst hymnu został wykonany przez niemiecki chór i orkiestrę z Lipska w 1993 r. z okazji 15. rocznicy pontyfikatu papieża Jana Pawła II.

Tablice samochodów

Państwo Watykan posiada również własne tablice rejestracyjne pojazdów. Literami „SCV” oznakowane są pojazdy państwowe oraz należące do watykańskich instytucji. Ze znakami „CV” poruszają się pojazdy obywateli państwa Watykan albo osób posiadających specjalne zezwolenie. Symbolem krajowym jest „V”.

Monety i znaczki pocztowe

Państwo Watykan posiada prawo bicia własnej monety oraz wydaje własne znaczki pocztowe. Jednostką monetarną w Watykanie jest wspólna waluta Unii Europejskiej – euro.

Watykańskie monety, z wyjątkiem srebrnych i złotych, są na mocy umowy z Włochami (działającymi w imieniu Unii Europejskiej) ważne zarówno we Włoszech, jak i w innych krajach strefy euro. Ze względów technicznych watykańskie monety bite są w mennicy włoskiej.

Schody w Muzeum Watykańskim

Schody w Muzeum watykańskim (by simlife na licencji Pixabay

Watykańskie muzea

Bezcenne dzieła sztuki stworzone przez genialnych artystów w ciągu wieków i zgromadzone przez papieży są wystawione w salach watykańskich muzeów. Wśród nich znajdziemy tak słynne obiekty, jak:

 • Kaplica Sykstyńska
 • Stanze Raffaela
 • Pinakoteka
 • Muzeum Egipskie
 • Muzeum Etruskie
 • Muzeum Piusa Sztuki Chrześcijańskiej
 • Muzeum Gregoriańskie Sztuki Świeckiej
 • Galeria gobelinów
 • Muzeum Misyjno-Etnologiczne
 • Sala Sobieskiego
 • Apartamenty Borgia
 • Sala dwukonnego zaprzęgu
 • Galeria map
 • Muzeum historyczne – pawilon powozów

Watykańskie ogrody

Ogrody są miejscem odpoczynku i kontemplacji papieży od 1279 roku, kiedy to Mikołaj II przeniósł siedzibę papieży z Lateranu do Watykanu. W obrębie nowych murów wzniesionych dla ochrony papieskiej siedziby kazał urządzić sad (pomerium), trawnik (pratellum) i ogród ozdobny (viridarium).

Zaczątki ogrodów powstały w pobliżu dzisiejszego belwederu i dziedzińców watykańskich muzeów. Wszystkie ogrody, łącznie z tymi pierwotnymi, zajmują łącznie około połowę całego terytorium państwa Watykan, czyli ponad 20 ha.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać do Włoch? Kiedy jechać do Włoch?
Na takie pytanie można by odpowiedzieć krótko: Włochy są jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych...
Krzywa Wieża w Pizie symbolem Włoch? Krzywa Wieża w Pizie symbolem Włoch?
Słynna włoska budowla, znana powszechnie jako „wieża”, tak naprawdę nie jest wieżą w swej istocie. Ten...
Waluta w Watykanie Waluta w Watykanie
Jednostką monetarną w Watykanie jest wspólna waluta Unii Europejskiej – euro (€). 1 euro dzieli się na 100 centów....
Bazylika Św. Piotra w Watykanie Bazylika Św. Piotra w Watykanie
Przynajmniej raz w tygodniu katolicy całego świata odwiedzają swoje mniejsze czy większe, starsze czy nowsze,...
Watykan - siedziba najważniejszych władz Kościoła katolickiego Watykan - siedziba najważniejszych władz Kościoła katolickiego
Watykan – najmniejsze państwo świata, enklawa znajdująca się na terenie Rzymu. To właśnie tu mieści się siedziba...
Włochy – słoneczna Italia Włochy – słoneczna Italia
Jeśli ktoś nie czytał "Ojca chrzestnego" autorstwa Mario Puzo, na pewno widział kultowy film Francisa Forda Coppoli...