Jeśli ktoś nie czytał "Ojca chrzestnego" autorstwa Mario Puzo, na pewno widział kultowy film Francisa Forda Coppoli z Marlonem Brando w tytułowej roli.

Siatka mafijnych powiązań to jedno z naszych najczęstszych skojarzeń ze słowem Włochy, zaraz po pizzy, spaghetti, canelloni, ravioli, pesto, parmezanie i mozarelli... Tak, Włosi wkradli się do polskiej i ogólnoświatowej kuchni przebojem.

Urokliwy Rzym

Rzym o zachodzie słońca (by djedj na licencji Pixabay

Kraj słońca i dobrego jedzenia

Kraju najpopularniejszej kuchni na świecie chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Niemal każdy lubiący turystykę zagraniczną Polak chociaż raz wybrał się do Włoch na wakacje. Nie tylko, by pogrzać się w pełnym, południowym słońcu, ale i nacieszyć oczy zabytkami pozostałymi po Imperium Rzymskim.

 

Piłka nożna

Każdy mężczyzna z kolei na pewno zna przynajmniej kilka nazwisk włoskich piłkarzy i chociaż raz oglądał jakiś mecz Serie A. Calzio, jak Włosi nazywają piłkę nożną, to narodowy skarb tego kraju, wywołujący u tamtejszych mężczyzn ogromne emocje.

Każdy miłośnik włoskiej ligi podczas wycieczki do pięknej Italii może się wybrać z wizytą na jeden ze stadionów piłkarskich, gdzie zdobyć można klubowe koszulki i inne gadżety, a niekiedy także obejrzeć trening sportowców.

Raj dla turystów

Wybrzeża, półwyspy i stały ląd, a wszystko to otoczone morzem Liguryjskim, Tyrreńskim, Jońskim i Adriatyckim – to właśnie sprawia, że Włochy są wyjątkowo atrakcyjnym turystycznie regionem Europy.

Dla tych, którzy nie przepadają za smażeniem się na plażach i kąpielami w ciepłych, zasolonych wodach morskich, ojczyzna pizzy oferuje także inne atrakcje. Włochy są na przykład doskonałym miejscem dla wszystkich miłośników wypoczynku w górach.

Wyspa Giglio

Wyspa Giglio we Włoszech (by Couleur na licencji Pixabay

Alpy

Rozciągające się od zachodu na wschód Alpy są uwielbiane przez turystów, przede wszystkim ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu. W całym pasie górskim znajdują się wzniesienia bardzo wysokie oraz te niższe, doskonałe dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze wspinaczką górską. Alpy to również prężnie działający ośrodek sportów zimowych.

Narty, biegi, skoki narciarskie czy snowboard – miłośnicy wszystkich tych dyscyplin na pewno znajdą we Włoszech to, czego szukali, szczególnie że klimat tam panujący jest wyjątkowo łagodny, co zwiększa komfort długotrwałych szaleństw na stokach.

W rejonie Alp znajdują się dwa parki narodowe, gdzie obcować możemy z dziką fauną i florą.

 

Echa historii

Stary Kontynent jest obszarem, gdzie odnaleźć można wiele śladów bytności naszych wspaniałych przodków. We Włoszech zachowało się wiele budowli wzniesionych jeszcze przez starożytnych Rzymian.

Każdy miłośnik mitologii i kultury antycznej powinien wygospodarować trochę czasu na zwiedzenie włoskich miast, które przesycone są magiczną obecnością wszędobylskiej historii.

Historia zaklęta w miastach

Rzym uznawany jest przez turystów za miasto obowiązkowe (must-see!) w planie każdej wycieczki do Włoch. Obok antycznych ruin Koloseum, "Wieczne Miasto" może pochwalić się również licznymi budowlami sakralnymi z Bazyliką Santa Maria degli Angeli czy kościołem Santa Maria de Popolo, a także świątynią wszystkich bogów – Panteonem.

Zwiedzający chętnie oglądają i fotografują również fontanny, np. barokową di Trevi czy Fontannę Czterech Rzek, place oraz słynne Schody Hiszpańskie.

Toskania

Skąpana w słońcu Toskania (by alohamalakhov na licencji Pixabay

 

Florencja

Podobnie jak w przypadku Rzymu, również Florencja oferuje zwiedzającym wiele godnych zobaczenia obiektów sakralnych, jak chociażby Baptysterium Jana Chrzciciela z Drzwiami Raju. Liczne pałace, galerie i muzea sprawiają, że Florencja stanowi prawdziwą perłę turystyczną.

Mediolan, Wenecja, Turyn...

Mediolan, Wenecja, Turyn, Piza – wszystkie te miasta pełne są nie tylko pozostałości po dawnych czasach, ale także nie brak im niepowtarzalnego klimatu dzisiejszych Włoch: lekko leniwego i lekko romantycznego klimatu prawdziwych wakacji.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Kiedy jechać do Włoch? Kiedy jechać do Włoch?
Na takie pytanie można by odpowiedzieć krótko: Włochy są jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Kiedy jechać do Rzymu? Kiedy jechać do Rzymu?
Generalnie do Rzymu warto jechać o każdej porze roku, pozostaje tylko pytanie, jakie są nasze wakacyjne plany i...