W obecnych czasach Włochy uważane są za jednego z największych producentów win (ok. 15% produkcji światowej). Dzięki dużemu zróżnicowaniu klimatycznemu we Włoszech uprawia się rozmaite gatunki winogron, które stanowią najważniejszy składnik białych i czerwonych win.

Włochy | Na terenie Włoch znajduje się ponad milion winnic
Włochy | Na terenie Włoch znajduje się ponad milion winnic (by gdominici)

Do najsłynniejszych regionów tego aromatycznego trunku zaliczają się:

  • Piemont
  • Kalabria
  • Toskania
  • Sycylia
  • Veneto
  • Liguria
  • Lombardia

Na terenie państwa włoskiego znajduje się ponad milion winnic, w których produkowane są niezliczone ilości rodzajów win. Nie mniej jednak istnieje kilka gatunków, które każdy szanujący się amator tego szlachetnego trunku znać powinien. Należą do nich:

Chianti

Jest to najsłynniejsze wino włoskie i zarazem jedno z najpopularniejszych na świecie. Chianti posiada niezwykle intensywny czerwony kolor i wytrawny smak. Wytwarzane jest w Toskanii i zawiera 11,5-12,5% alkoholu.

Wśród kilku odmian Chianti najbardziej cenione jest to z czarnym kogutem, które - jak łatwo się domyślić - jest również najdroższe. Oryginalne wino Chianti rozlewa się do bardzo specyficznych pękatych butelek, które umieszczone są w plecionym koszyczku.

Włochy | Czerwone wino włoskie
Włochy | Czerwone wino włoskie (by magnera)

Amarone (Amaeone della Valpolicella)

Wino to produkowane jest w regionie Veneto, gdzie cały proces produkcji jest dość specyficzny, ponieważ używa się wyłącznie podsuszonych winogron. Wino to tradycyjnie dojrzewa w dębowych beczkach przez okres około trzech lat.

Amarone jest czerwonym winem występującym w postaci wytrawnej oraz półwytrawnej i ma postać silnie skoncentrowaną.

Nebbiolo

Nebbiolo produkowane jest w regionie Piemont, gdzie winnice ulokowane są zazwyczaj na zboczach wzniesień. Wino to uważane jest za jedną z najszlachetniejszych odmian, a jego okres dojrzewania w dębowych beczkach wynosi minimum 24-36 miesięcy.

Marsala

Niezwykle słodkie czerwone wino produkowane na Sycylii w mieście Marsala. Zawartość alkoholu w winie oscyluje w granicach 15-18%. Marsala zwykle pijane jest do słodkich deserów, ale czasami zdarza się, że serwuje się je do przystawek lub jako aperitif.

Zainteresują Cię również

Chorwackie desery i słodycze Chorwackie desery i słodycze
Kuchnia chorwacka jest bogata i różnorodna. Tyczy się to również słodkich przysmaków. Wybierać można spośród...
Chorwackie alkohole Chorwackie alkohole
Baczny turysta mijający autokarem rozległe połacie chorwackich winnic, na pewno domyśli się, iż kraj ten powinien...
Sery z wyspy Pag Sery z wyspy Pag
Chorwacja słynie nie tylko z doskonałych win czy oliwy z oliwek. Kraj ten może poszczycić się również produkcją...
Cypryjskie alkohole Cypryjskie alkohole
Cypryjczycy oprócz znakomitej śródziemnomorskiej kuchni i słodyczy, oferują również wyśmienite alkohole. Ogromną...
Burek – chorwacka przekąska Burek – chorwacka przekąska
Jeśli odwiedzaliście kiedyś północną Chorwację z pewnością zauważyliście każdego poranka tłumy turystów i...
Dania obiadowe na Cyprze Dania obiadowe na Cyprze
Jednym z najważniejszych posiłków w ciągu dnia jest obiad. Te spożywane na Cyprze charakteryzują się różnorodnością...

 

Przeczytaj również

Ogniste flamenco

Chyba każdy z nas słyszał o legendarnym hiszpańskim temperamencie. Jeśli połączymy go z poruszającą muzyką, falującymi falbanami sukien i zjawiskową…

Sofia

Sofia jest stolicą i największym miastem Bułgarii. Umiejscowiona jest w zachodniej części kraju, u stóp masywu Witoszy. W języku greckim…

Ogród zoologiczny w Lizbonie – Jardim Zoológio de Lisboa

Jedną z lizbońskich atrakcji cieszących się dużym powodzeniem (zwłaszcza wśród najmłodszych turystów) jest Jardim Zoológio de Lisboa – Ogród zoologiczny.

Wenecja – miasto na wodzie

Wenecja – perła Włoch, jest miastem położonym na ponad stu wysepkach. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, mostami oraz licznymi kanałami. Wiele osób…

10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii

Portugalia słynie z wyśmienitej, bardzo różnorodnej kuchni. Będąc tam, chciałoby się spróbować wszystkiego, ale czasem i budżet, i czas nie…

Przepisy wjazdowe i celne

Polacy przy wjeździe do Chorwacji nie potrzebują wizy, jeśli ich planowany pobyt w tym kraju nie przekracza 90 dni. Inaczej…

Karnawał nie tylko w Rio!

Masz ochotę na szaloną zabawę w karnawale, ale Rio de Janeiro jest kierunkiem zbyt odległym zarówno geograficznie, jak i finansowo?…

Dniepropietrowsk

Miasto założone zostało w 1776 r. przez księcia Grigorija Potiomkina. Dzisiejszy Dniepropietrowsk rozciąga się wzdłuż brzegów Dniepru.