Pierwszym i chyba najbardziej znanym oraz rozpoznawalnym mieszkańcem stolicy nad Wełtawą jest Franz Kafka. Urodził się w 1883 roku właśnie w Pradze jako syn kupca galanteryjnego. 

Praga | Franz Kafka

Praga | Franz Kafka (Franz Kafka Books and Memorabilia - Bookstore - Prague, Czech Republic by Adam Jones na licencji CC BY-SA 2.0)

Franz Kafka

Chociaż Franz był Żydem to w jego młodości zaznaczyły się wybitnie wpływy prężnie wówczas rozwijającej się w Pradze kultury niemieckiej. Kafka chodził do szkoły z językiem niemieckim.

Młody, zdolny człowiek marzył o karierze literackiej, jednak wiedział, że to na pewno nie zapewni mu bytu. Dlatego ukończył w Pradze studia prawnicze, z których nawet zdobył doktorat w 1906 roku. Do 1922 roku Kafka pracował w zakładzie ubezpieczeniowym, zajmującym się sprawami robotników, co owocowało licznymi podróżami po kraju.

Mimo słabego zdrowia Kafka prowadził raczej dostatnie życie i często awansował. Mimo kwitnącej kariery, z domu rodzinnego wyprowadził się dopiero w 1918 roku. Plotka głosi, że zrobił to dla swojej życiowej partnerki Dory Diamant, z którą zresztą od 1923 roku mieszkał w Berlinie. Od tamtego okresu poświecił się wyłącznie pisaniu i walce z gruźlicą, na którą ostatecznie zmarł w wieku 40 lat.

Praga | Pomnik Franza Kafki

Praga | Pomnik Franza Kafki (Statue of Franz Kafka by Bobo Boom na licencji CC BY 2.0)

Vaclav Havel

Innym znanym prażaninem był Vaclav Havel, były prezydent Republiki. Urodził się w Pradze w 1936 roku. Jego pochodzenie mocno wpłynęło na dalsze życie w komunistycznym państwie czechosłowackim. Syn przedsiębiorcy nie mógł bowiem uczyć się w wymarzonym liceum, ani pójść na wybrane przez siebie studia. Jego podania odrzucano.

Aktywność literacka Havla trwała nieprzerwanie mniej więcej od 1955 roku. W 1959 roku napisał także swoją pierwszą jednoaktową sztukę. Pracował w teatrze jako technik i asystent reżysera.

Jego zaangażowanie w czasie aksamitnej rewolucji z 1989 roku przysporzyło mu wielu sympatyków, choć tak naprawdę Havel już od lat sześćdziesiątych wojował z systemem. Pozbawiano go pracy, umieszczano w więzieniu i domowym areszcie.

W listopadzie 1989 roku stanął na czele demonstrantów rewolucyjnych, wystąpił także w telewizji. Najpierw obwołano go Prezydentem Czechosłowacji a od 1993 roku został powołany na II kadencję już w Republice. Urzędował 10 lat.

Praga | Vaclav Havel

Praga | Vaclav Havel (Südböhmen by filedump na licencji CC BY-SA 2.0)

Helena Vondrackova

Na koniec postać ze świata rozrywki – prażanka Helena Vondrackova. Urodziła się nad Wełtawą w 1947 roku. Karierę w muzyce rozpoczęła od udziału w konkursie "Szukamy nowych talentów", który wygrała. Od 1965 roku, po napisaniu utworu „Czerwona rzeka” stała się niezwykle popularna.

W ciągu swojej kariery piękna Helena koncertowała niemal na całym świecie. Jest znana w USA oraz Kanadzie. W ciągu ponad czterech dekad kariery nagrała blisko dwa tysiące utworów muzycznych. Potrafi zaśpiewać w kilku językach: po czesku, angielsku, niemiecku, polsku, rosyjsku, francusku oraz w japońskim. Zdobyła ponad siedemset nagród na różnych festiwalach. Ostatnio wybrana ikoną homoseksualistów. Aktywna muzycznie do dziś.

Zainteresują Cię również

Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...
Święta w Niemczech Święta w Niemczech
Odkrywanie zupełnie innych zwyczajów, a także wyszukiwanie różnic w tradycjach świątecznych Niemiec i Polski jest...
Kobiety w Tunezji Kobiety w Tunezji
Pomimo iż 98% Tunezyjczyków to muzułmanie, w kraju tym od lat propagowana jest polityka „antyhidżabowa”. Przez...
Język arabski w Tunezji Język arabski w Tunezji
W Tunezji oficjalnym językiem jest język arabski. Nie jest to jednak klasyczny arabski, od którego język używany w...
Ludność Chorwacji Ludność Chorwacji
Chorwacja liczy niespełna 4,5 miliona mieszkańców, z czego 89,63 % stanowią Chorwaci, 4,54% Serbowie, a pozostały...