Co roku stolicę Republiki Czeskiej nad Wełtawą odwiedza kilka milionów turystów. Najbardziej znane i popularne miejsca są tak zatłoczone, że nieraz trzeba próbować je zwiedzić wczesnym porankiem.

Co szczególnie jest oblegane przez spragnionych atrakcji turystów?

Praga | Most Karola

Praga | Most Karola (Praga IMG_1227 by Ana Paula Hirama na licencji CC BY-SA 2.0)

Most Karola

Na początek na pewno warto wybrać się na słynny Most Karola, który łączy ze sobą dwie dzielnice Pragi – Male Strany oraz Stare Město. Ta historyczna budowla pochodzi z II połowy czternastego wieku. Wzniesiono ją na rozkaz króla Karola IV na miejscu zburzonego i ziszczonego dwunastowiecznego mostu Judyty. Ta przepiękna gotycka budowla ma ponad pięćset metrów długości i ponad dziesięć szerokości. Materiałem, z którego zbudowano most, jest zwykły piaskowiec. Po obu stronach majestatycznego mostu wznoszą się obronne wieże a na samym moście na Pragę spogląda 30 świętych – barokowe figury wzniesione w siedemnastym stuleciu.

Największą popularnością cieszy się rzeźba straconego na moście Jana Nepomucena. Codziennie jest tutaj naprawdę tłoczno. Niektórzy turyści radzą jednak znaleźć się na moście już przed ósmą rano. W południe przejście tych pięciuset metrów może zająć nawet około godziny.

Hradczany

Obowiązkowym punktem zwiedzania są Hradczany – średniowieczny zamek - siedziba królów czeskich a obecnie miejsce, w którym przebywa prezydent Republiki. Oczywiście jedenastowieczne Hradczany były drewnianą niepozorną budowlą, która przez kolejne wieki umacniano i rozbudowywano. Dziś Hradczany to trzy wewnętrzne dziedzińce i aż 45 hektarów powierzchni użytkowej. Po przejściu dwóch dziedzińców warto chwile zatrzymać się na trzecim – głównym, przy którym znajduje się Katedra świętego Wita. Z Wieży katedry zobaczymy wspaniały widok na Pragę. W podziemiach Katedry spoczywają doczesne szczątki czeskich monarchów. To tutaj przechowuje się także cenne relikwie i klejnoty królewskie.

Po zwiedzeniu tego zabytku warto udać się do ogrodów królewskich. Piękny widok oranżerii uzupełnia niezwykła „śpiewająca” fontanna.

Atrakcją turystyczną jest również zmiana warty na pierwszym dziedzińcu. Mundury wartowników zaprojektował kostiumolog pracujący przy słynnym filmie „Amadeusz” a wygrywaną wówczas melodię skomponował czeski muzyk rockowy.

Praga | Widok na Stare Miasto

Praga | Widok na Stare Miasto (Old Town Square 12 by Abir Anwar na licencji CC BY 2.0)

Stare Miasto

Nie można nie zobaczyć w Pradze rynku Starego Miasta. To najpiękniejszy plac w Europie. Niekwestionowaną atrakcją jest wiekowy, sześciusetletni zegar słoneczny. Od tak długiego już czasu pokazuje on dokładny czas i ruchy ciał niebieskich. Co godzinę odbywa się tam spektakl, w którym występują średniowieczne figurki przedstawiające śmierć, próżność, chciwość i …Turka.

Wzgórze Petrin

Warto także wybrać się na czeskie Wzgórze Petrin. Wprawdzie liczy sobie ponad trzysta metrów wysokości, ale można skorzystać z kolejki liniowej. W centrum wzgórza znajdziemy mniejszą, sześćdziesięciometrową replikę paryskiej Wieży Eiffla

Czechy | Jedna z 30 figur świętych na Moście Karola w Pradze

Czechy | Jedna z 30 figur na Moście Karola w Pradze (Saint on the Charles Bridge by Andreas Gohr na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Święta w Niemczech Święta w Niemczech
Odkrywanie zupełnie innych zwyczajów, a także wyszukiwanie różnic w tradycjach świątecznych Niemiec i Polski jest...
Rotterdam - królestwo Niderlandów Rotterdam - królestwo Niderlandów
W Rotterdamie na próżno szukać starych, tradycyjnych wiatraków, licznych pól pełnych tulipanów czy urokliwych...
Ogniste flamenco Ogniste flamenco
Chyba każdy z nas słyszał o legendarnym hiszpańskim temperamencie. Jeśli połączymy go z poruszającą muzyką,...
Festa Dos Tabuleiros – Święto Koszy (4-13 lipca 2015 rok) Festa Dos Tabuleiros – Święto Koszy (4-13 lipca 2015 rok)
W Portugalii jest wiele świąt i festiwali, które przyciągają turystów z całego świata. Organizowana tylko raz na...
Zimowe świętowanie wciąż trwa! Zimowe świętowanie wciąż trwa!
Mieszkańcy Portugalii obchodzą Święta Bożego narodzenia zazwyczaj w rodzinnym gronie. Są znani z zamiłowania do...
Barcelona – zapiski o futbolu i sztuce Barcelona – zapiski o futbolu i sztuce
Jedno z pierwszych skojarzeń z nazwą drugiego co do wielkości miasta Hiszpanii – to FC Barcelona, pierwszy klub...