Dolina Narcyzów jest położona w uroczysku Kireszi, 4,5 km od miasta Chust i 110 km od Użgorodu na Zakarpaciu. Tutaj znajduje się największe na świecie naturalne stanowisko narcyza wąskolistnego – rzadkiej rośliny, wpisanej do "Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych".

Ukraina | Dolinę Narcyzów odwiedza co roku już ponad 10 tysięcy turystów

Ukraina | Dolinę Narcyzów odwiedza co roku już ponad 10 tysięcy turystów (Narcissus in Bloom by Lee Coursey na licencji CC BY 2.0)

Okres kwitnienia zakarpackich narcyzów zależy od pogody. Ponieważ w 2011 r. wiosna przyszła na Zakarpacie stosunkowo wcześnie, narcyzy też zakwitną dwa-trzy dni wcześniej niż zwykle (szczytowy okres kwitnienia wypada mniej więcej w połowie maja).

Pojawienie się zakarpackiej reliktowej Doliny Narcyzów związane jest z okresem zlodowacenia na Ziemi. Niektórzy uczeni sądzą, że na skutek geologicznych kataklizmów z gór zsunął się ogromny płat ziemi razem ze wszystkimi unikatowymi roślinami. Wskutek tego Dolina Narcyzów jest dzisiaj jedynym miejscem na świecie, gdzie narcyz (zwykle kwiatek górski) rośnie w dolinie położonej na wysokości 200 m n.p.m. Dolina Narcyzów, unikatowy rezerwat biosfery, zajmuje powierzchnię 256 ha. Rośnie tutaj jeszcze prawie 500 innych niezwykle rzadkich gatunków roślin. Wiele z nich zostało wpisanych do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.

Podobne narcyzowe polany stanowią skrajną rzadkość w skali światowej – występują jeszcze tylko w Alpach, Rumunii i niektórych krajach bałkańskich. Przy tym unikatowość ukraińskiej Doliny Narcyzów nie podlega żadnej wątpliwości: pozostałe znajdują się na wysokości powyżej 2 tysięcy metrów.

Baśniowy kwiat budził podziw wielu narodów i pokoleń. Według przekazu, Mahomet mawiał: „Kto ma dwa chleby, niech jeden sprzeda, żeby kupić kwiat narcyza”, albo: „Chleb – pożywienia dla ciała, a narcyz – pożywienie dla duszy”. A więc, jeśli ktoś chce uzyskać spokój duszy, albo znaleźć natchnienie – lepszego miejsca niż Dolina Narcyzów nie znajdzie.

Ci, którzy jeszcze nie byli w Dolinie, nie powinni odkładać wizyty – w ostatnich latach unikatowa ukraińska Dolina znalazła się w poważnym zagrożeniu: zaczęła stopniowo zarastać wierzbą. Pracownicy rezerwatu nie nadążają własnymi siłami walczyć z wierzbami, które nieodwracalnie zmieniają niezwykłą dolinę.

Ukraina | Nazwa tych pieknych kwiatów pochodzi od greckiego słowa narkao, co znaczy „oszołomić”, „zamroczyć”

Ukraina | Nazwa tych pięknych kwiatów pochodzi od greckiego słowa narkao, co znaczy „oszołomić”, „zamroczyć” (Narcissus in Bloom by Lee Coursey na licencji CC BY 2.0)

A ostatnimi czasy, chyba jeszcze większym zagrożeniem dla narcyzów stała się ich popularność. Miejscowa ludność zrywa bukiety kwiatów i sprzedaje turystom w okolicznych miejscowościach, a najwięksi miłośnicy urody kwiatów nierzadko depczą je w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca do zrobienia zdjęcia.

Odwiedzając Dolinę narcyzów należy pamiętać, że deptanie i zrywanie kwiatów w rezerwacie jest kategorycznie zabronione. Kara za zniszczenie jednego narcyza wynosi 120 hrywien.

Oprócz tego, co warto dodać, narcyz sam potrafi się bronić przed zbyt natarczywymi wielbicielami. Jego kwiaty posiadają silny i ostry zapach, który jest w stanie wywołać zawroty głowy.

O zapachu narcyzów mówi sama ich nazwa – w naukowej literaturze spotyka się dwa najbardziej popularne poglądy na temat jej pochodzenia. Jedni uważają, że „narcyzem” nazwał ten kwiat Hipokrates w V-VI wieku p.n.e., a nazwa pochodzi od greckiego słowa narkao, co znaczy „oszołomić”, „zamroczyć”. Druga natomiast wersja wywodzi nazwę od perskiego słowa nargis – „zastygać”, „sztywnieć”.

Na Zakarpaciu z narcyzami związana jest miejscowa legenda. Mówią, że kiedy chotyński zamek został zdobyty przez ordyńców, mieszkańcy podarowali im poduszki wypchane główkami narcyzów – jakoby w dowód poddaństwa i posłuszeństwa. Jednakże ten, kto zasnął na tych poduszkach, więcej już nigdy się nie obudził – tak trujący był zapach kwiatów.

Narcyzy z roku na rok znajdują uznanie coraz większej ilości miłośników kwiatowej urody – Dolinę Narcyzów odwiedza co roku już ponad 10 tysięcy turystów.

Zainteresują Cię również

Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
Zioła i przyprawy w kuchni tunezyjskiej Zioła i przyprawy w kuchni tunezyjskiej
Dania kuchni tunezyjskiej charakteryzują się intensywnymi smakami i aromatami. Wszystko dzięki ziołom i przyprawom...
Wieża Eiffla Wieża Eiffla
Wieża Eiffla, nazywana także „Żelazną damą” dawniej była budowlą oburzającą i obraźliwą. Dziś jest to symbol...
Szarańczyn strąkowy Szarańczyn strąkowy
Drzewo to, zwane również karobowym lub po prostu karob, zdominowało krajobraz Cypru, po tym jak najprawdopodobniej...
Roślinność i uprawy w Egipcie Roślinność i uprawy w Egipcie
Z wyjątkiem doliny i delty Nilu na większej części terytorium Egiptu szata roślinna jest bardzo uboga ze względu na...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...