Fudżi jest wulkanem i najwyższą górą Japonii (3776 m n.p.m.), znajduje się na wyspie Honsiu.Fudżi, o kształcie bardzo regularnego stożka, należy do najpiękniejszych szczytów świata.

Japonia | Baśniowy krajobraz z górą Fudżi i kwiatem kwitnącej wiśni

Japonia | Baśniowy krajobraz z górą Fudżi i kwiatem kwitnącej wiśni (by FUMIO KANEKO na licencji FreeImages)

Naukowcy przyjmują, że góra Fudżi została uformowana przez cztery różne fazy aktywności: pierwszy stożek, najstarszy, składa się z leżących głęboko andezytów; następna warstwa bazaltowa ukształtowała się przed setkami tysięcy lat; około 100 000 lat temu powstała „stara Fudżi”, a na niej, przed 10 000 lat – „nowa Fudżi”.

Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w 1707 r. i trwała dwa tygodnie. Wtedy to, w połowie wysokości, uformował się drugi krater i drugi wierzchołek wulkanu.

Etymologia nazwy Fudżi nie jest jednoznaczna, przyjmuje się, że pochodzi od słów mających związek z regularnym kształtem góry albo z ogniem. Japońska nazwa brzmi „Fudżisan”, gdzie sylaba „san” oznacza górę. Niektórzy japoniści twierdzą, że powinno się używać Fudżisan jako nazwy własnej. Powołują się tutaj na przykłady Mount Everest i Montblanc, które w nazwie posiadają  obce, nietłumaczone słowo oznaczające górę.

Japonia | Góra Fudżi Jest częstym tematem w japońskiej poezji i malarstwie

Japonia | Góra Fudżi Jest częstym tematem w japońskiej poezji i malarstwie (あけましておめでとうございます_Mount. Fuji in rose pink by midorisyu na licencji CC BY 2.0)

Góra Fudżisan została po raz pierwszy zdobyta w 663 r. przez nieznanego mnicha. Do początku epoki Meiji (1868) kobietom nie było wolno wchodzić na ten szczyt. Dzisiaj góra-wulkan jest ulubionym celem turystów, szczególnie tych ceniących aktywne formy spędzania wolnego czasu.

Dzięki swojemu kształtowi góra Fudżi jest stosunkowo łatwa do zdobycia jak na trzytysięcznik. Latem, kiedy otwarte są trzy trasy wejściowe, na szczyt góry wchodzi codziennie 3000 turystów. Ostatnia stacja dojazdowa znajduje się na wysokości 2300 m.

Szczególnym przeżyciem jest widok z samego wierzchołka Fudżi na wschodzące nad Pacyfikiem słońce. Wielu turystów oczekuje na ten moment w schroniskach na wysokości 3000-3400 m, aby przed świtem znaleźć się na szczycie.

Zainteresują Cię również

Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Świat roślin Tunezji Świat roślin Tunezji
Dzięki atrakcyjnemu położeniu geograficznemu świat roślinny Tunezji jest niezwykle bogaty i dość zróżnicowany. O...
Dzielnice Dubaju – Deira Dzielnice Dubaju – Deira
Deira to najstarsza część miasta, która niegdyś stanowiła jego handlowe centrum. Widać to chociażby w starej,...
Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...