Gran Canaria – jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów. Najsłynniejsze miejsce archipelagu Wysp Kanaryjskich zauroczy nas błękitem wód, piaszczystymi plażami oraz wspaniałym słońcem.

Gran Canaria | Caldera Bandama, Gran Canaria

Gran Canaria | Caldera Bandama, Gran Canaria (Ruta de la Caldera de Bandama - Gran Canaria by El Coleccionista de Instantes Fotografía & Video na licencji CC BY-SA 2.0)

Położenie Gran Canarii

Gran Canaria jest jedną z wysp zaliczanych do archipelagu Wysp Kanaryjskich, położona na Oceanie Atlantyckim. Chociaż bliżej jej do wybrzeży Afryki, jest wyspą Hiszpańską. Jest ona najliczniejsza z Wysp Kanaryjskich.

Stolicą wyspy jest La Palmas (największe miasto na wyspie). Pozostałe, największe miasta to: San Bartolome de Tirajana, Telde oraz Arucas.

Każdego roku wyspę odwiedza niemal 2,2 milionów turystów.

Klimat

Średnia temperatura na wyspie w ciągu dnia w lecie oscyluje w granicach 26 stopni Celsjusza, w zimie natomiast jest około 20 stopni Celsjusza. Klimat na wybrzeżu jest łagodniejszy niż w górach. Tam od czasu do czasu może nawet spaść śnieg. Południowa część wyspy jest zazwyczaj bardziej słoneczna niż pozostała część.

Średnia roczna suma opadów deszczu wynosi około 228mm. Lipiec, sierpień oraz wrzesień są miesiącami, w których opady deszczu są niezwykle rzadkie.

Z powodu różnych klimatów oraz krajobrazów Gran Canaria często nazywana jest „małym kontynentem”. Długie, piaszczyste plaże kontrastują z urokliwymi wioskami i soczyście zielonymi wąwozami.

Gran Canaria | Mały mieszkaniec Palmitos Park

Gran Canaria | Mały mieszkaniec Palmitos Park (Palmitos Park.Gran Canaria by El Coleccionista de Instantes Fotografía & Video na licencji CC BY-SA 2.0)

Atrakcje Gran Canarii

Najpopularniejszym miastem na wyspie jest stolica – Las Palmas. Główną atrakcją są oczywiście plaże: Playa de las Canteras oraz la Isletę. W mieście jest również wiele zabytków. Do najpopularniejszych należą: katedra Świętej Anny z trzynastoma kaplicami, Dom Kolumba oraz słynna ulica Mayor de Triana.

Jeśli mamy zamiar odwiedzić miasto na przełomie stycznia i lutego koniecznie będziemy musieli odwiedzić Parque Santa Catalina, gdzie każdego roku odbywa się największy i najbardziej huczny karnawał na wyspie.

Innym popularnym miastem jest Maspalomas. Zachwyci nas swoimi wspaniałymi wydmami. Niestety przez rozwór urbanistyczny ich przetrwanie jest zagrożone.

Dużą popularnością cieszy się również Puerto Rico, malowniczy kurort, który posiada stworzoną w latach 60. sztuczną plażę.

Gran Canaria | Zatłoczona plaża w Las Palmas, stolicy Gran Canarii

Gran Canaria | Zatłoczona plaża w Las Palmas, stolicy Gran Canarii (by Matthias_Lemm na licencji Pixabay)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...