Gran Canaria, trzecia co do wielkości wyspa kanaryjska, leży na 27° szerokości geograficznej północnej i jest oddalona o 250 km od afrykańskiego lądu. Należy do „wysp wiecznej wiosny” i można śmiało wnioskować, że warunki klimatyczne są tam przez cały rok łagodne i nie ulegają nigdy skrajnym zmianom.

Gran Canaria | Zatłoczona plaża Playa Amadores

Gran Canaria | Zatłoczona plaża Playa Amadores (Playa Amadores by Cristian Bortes na liencji CC BY 2.0)

Lato

Latem jest na Gran Canaria zawsze przyjemnie ciepło, ale tylko czasami gorąco. Gorąco jest właściwie tylko wtedy, gdy nadchodzą wiatry znad Afryki. Jest gorąco, ale przy tym sucho i przez to bardziej znośnie.

Zima

Zimy są z zasady łagodne. Temperatury nigdy nie spadają poniżej 20°C, najwyższe wartości występują jesienią (ok. 27°C). Także różnice temperatur między dniem i nocą są raczej marginalne. Zwykle wynoszą ok. 4°C. Najchłodniej jest zazwyczaj w styczniu, a najcieplej dopiero w październiku.

Temperatury wody wahają się przez cały rok wokół wartości 20°C, latem dochodzą do 25°C.

Górzysta wyspa

Przy wszystkich tych zaletach trzeba wziąć pod uwagę, że Gran Canaria jest przez centralnie położone góry (sięgają one nawet ponad 1900 m) podzielona klimatycznie na dwie części. Północ jest chłodniejsza i otrzymuje więcej deszczu, południe ma z zasady klimat łagodny i suchy. Na południu znajdują się najważniejsze ośrodki turystyczne. Osobliwością jest obszar od San Augustin do Puerto de Morgan. Z ponad 340 słonecznymi dniami w roku ten region bije wszelkie rekordy. Różnice temperatur między północą i południem są zauważalne – na północy jest ok. 7°C chłodniej niż na południu.

Gran Canaria | Latem jest na Gran Canaria zawsze przyjemnie ciepło

Gran Canaria | Latem jest na Gran Canaria zawsze przyjemnie ciepło (Canteras Beach by Vin Crosbie Vin Crosbie na licencji CC BY-ND 2.0)

Północna część wyspy

Północ jest rzeczywiście regionem, który przez cały rok posiada wiosenną pogodę. Określenie „wieczna wiosna” jest jak najbardziej uzasadnione. Pobyt na obszarze od Agaete do Las Palmas należy do bardzo przyjemnych. Również tutaj można liczyć na 300 dni słonecznych w roku.

Wysoko, w górskich regionach, może zimą padać śnieg i nawet przez dłuższy czas się utrzymywać. Z reguły występuje tutaj więcej opadów, a więc jest też bardziej pochmurnie. Słonecznych dni jest więc tylko ok. 200 w roku. 

Kiedy najlepiej pojechać na Gran Canaria?

Gran Canaria może być dobrym celem podróży przez cały rok. Miesiące zimowe są ulubionym przez turystów czasem pobytu na południu wyspy. Słońce pięknie świeci, a opady rzadko występują. Panuje doskonała pogoda na wypoczynek na plaży. Również wędrówki po górach i jazda rowerem są na południowej stronie wyspy możliwe.

Północna strona wyspy Gran Canaria oferuje te wszystkie możliwości urlopowego wypoczynku raczej w miesiącach letnich. Na południu latem jest bardzo gorąco, a przy saharyjskim wietrze może być nieznośnie upalnie.

Zimą wyspy kanaryjskie są celem podróży dla licznych turystów z Europy Środkowej, natomiast latem Gran Canaria staje się chętnie odwiedzana przez Hiszpanów z lądu, którzy chcą uciec na kilka tygodni od upałów.   

Zainteresują Cię również

Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
W poszukiwaniu cienia, czyli aktywny wypoczynek na Cyprze W poszukiwaniu cienia, czyli aktywny wypoczynek na Cyprze
Słońce i wysoka temperatura mogą dać się we znaki nawet najbardziej zagorzałemu zwolennikowi wypoczynku na plaży....
Jak wybrać idealną wycieczkę do Tunezji? Jak wybrać idealną wycieczkę do Tunezji?
Sezon wakacyjny za nami, ale biura podróży już kuszą wycieczkami na przyszły rok. Ofert jest wiele, jak wybrać tę...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...