Egzotyczny krajobraz, tropikalna roślinność, romantyczne zachody słońca i intensywny błękit oceanu. Dziś każdy może zwiedzić wzdłuż i wszerz tę wspaniałą, zrodzoną z ognia i wody wyspę – Lanzarote.

Lanzarote | Widok na ocean w południowej części wyspy Lanzarote

Lanzarote | Widok na ocean w południowej części wyspy Lanzarote (Vistas al mar en el sur de Lanzarote by Alquiler de Coches na licencji CC BY 2.0)

Lanzarote jest jedną z siedmiu głównych wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich, położona na Oceanie Atlantyckim. Chociaż dzieli ją jedynie 125 km od Maroka, jest wyspą należącą do Hiszpanii.

Jest to wyspa pochodzenia wulkanicznego, często też nazywana „wyspą wulkanów”. Jej powierzchnia praktycznie w całości została utworzona przez zastygłą lawę wulkaniczną, z nad której wynurza się około 300 wulkanicznych stożków.

Klimat na Lanzarote

W ciągu roku, na wyspie jest 330 słonecznych dni. Klimat jest łagodny, a powietrze czyste i pełne jodu. Lanzarote często jest określana mianem „wiecznej wiosny”. Nie ma tu widocznych pór roku. Średnia temperatura latem oscyluje w granicach 25 stopni Celsjusza, natomiast zimą – około 18 stopni Celsjusza.

Średnie roczne opady deszczu wynoszą 200 mm i występują głownie w miesiącach zimowych, od listopada do kwietnia. Od maja do października opady praktycznie nie występują.

Fauna i flora

Na Lanzarote jest około 500 gatunków roślin oraz porostów. 16 z nich, zobaczymy tylko tutaj! Występują tu m. in.: daktylowce kanaryjskie, sosny kanaryjskie, dzikie drzewa oliwne oraz wiele paproci. Rzadkością są już niestety lasy wawrzynowe Laurisilva. Roślinnym symbolem wyspy jest roślina Euphorbia balsamifera.

Fauna na wyspie nie jest aż tak bogata jak flora. Wyjątkiem są nietoperze oraz ssaki, które dawniej pomagały przy uprawianiu ziemi, a dziś stanowiące atrakcję turystyczną. Mieszka tu około 40 gatunków ptaków (np. srokosz, kulon, pustułka). Jednym z symboli wyspy jest występujący w wulkanicznej lagunie krab Munidopsis polymorpha.

W 1993 roku, Lanzarote została uznana za cud przyrody i wpisano ją na Listę UNESCO jako Światowy rezerwat Biosfery.

Lanzarote | Mirador del Rio

Lanzarote | Mirador del Rio (Mirador del rio by Dario Garavini na licencji CC BY-SA 2.0)

Atrakcje na Lanzarote

Najczęściej odwiedzane miejsca na Lanzarote to: tętniące życiem Puerto del Carmen oraz nieco spokojniejsze Costa Teguise i Playa Blanca.

Lanzarote to nie tylko gorące plaże i błękitne wody oceanu.

Jedną z największych atrakcji turystycznych jest założony w latach 1730-1736 Park Narodowy Timanfaya. Miłośnicy mocnych wrażeń powinni wybrać się na wybrać się na wycieczkę po wygasłych stożkach wulkanów. W jednej ze skał usytuowana jest restauracja, która podaje swoje potrawy smażone na wulkanicznym grillu!

Timanfaya nazywana jest siedziskiem diabła. Dlaczego? Wszystko wygląda tutaj mroczno, a przy wejściu do parku zobaczymy wyrzeźbione z drewna podobizny diabłów.

Inne niesamowite miejsca? Z pewnością punkt widokowy na wzgórzu Mirador del Rio. Dawniej mieścił się tu posterunek Artylerii. Ujrzymy stąd fantastyczną panoramę na ocean oraz naturalną lagunę, z której uzyskuje się sól.

Zdaniem Interpol, Lanzarote jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc na świecie.

Lanzarote | Winorośl rosnąca na wulkanicznych lapillach w regionie La Geria

Lanzarote | Winorośl rosnąca na wulkanicznych lapillach w regionie La Geria (Lanzarote La Geria Weinanbau by wiseguy71 na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Gran Canaria - najsłynniejsza z Wysp Kanaryjskich Gran Canaria - najsłynniejsza z Wysp Kanaryjskich
Gran Canaria – jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów. Najsłynniejsze miejsce archipelagu Wysp...
Madryt – Twoje wielkie hiszpańskie wakacje Madryt – Twoje wielkie hiszpańskie wakacje
Madryt jest stolicą Hiszpanii i – jak to często bywa – największym miastem kraju. Przybywających tu turystów...
 Las Palmas de Gran Canaria Las Palmas de Gran Canaria
Las Palmas de Gran Canaria jest stolicą i największym miastem Wysp Kanaryjskich. Położone jest w północno-...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...