Największa wyspa z grupy Balearów posiada typowy klimat śródziemnomorski. Lata są z reguły ciepłe, a zimy bez ekstremalnych chłodów. Najcieplej jest zwykle w sierpniu, najchłodniej zaś w lutym. Klimat na Majorce nie jest już tak przewidywalny, ani stabilny, jak był kiedyś.

W ostatnich latach ociepliło się, a jednym z najcieplejszych miesięcy w ostatnich latach był sierpień 2005 roku, kiedy temperatura przekroczyła 35°C.

Majorka | Wybrzeże Majorki

Majorka | Wybrzeże Majorki (by Walkerssk na licencji Pixabay)

"Złote pory roku" na Majorce

Za wyjątkowo piękne uchodzą wiosna i jesień. Te pory roku nazywane są czasem „złotymi porami roku”. Jesień z wrześniem i październikiem daje często piękne okresy z temperaturami powyżej 20°C, ale może też być chłodna.

 

Interesujące są też chłodne miesiące od końca stycznia, ponieważ rozpoczyna się wtedy kwitnienie migdałowców, nadając wyspie niepowtarzalny urok. Majorka staje się od tego czasu zielona i ta faza trwa do początku lata. Wyróżnić można też miesiąc marzec, kiedy wiele drzew owocowych okrywa się kwiatami. W ciągu lata z zielenią jest często znacznie gorzej. Od maja zaczyna się wyraźnie ocieplać. W suchych miesiącach lipca i sierpnia zieleń więdnie. Jesienią pogoda staje się bardziej wilgotna i wegetacja odradza się na nowo. Z powodu narastających opadów deszczu oraz ciągle wysokiej temperatury, jesienią może być jesienią duszno.

Lata są zwykle gorące i suche, w centrum wyspy bywa bardzo upalnie z temperaturami powyżej 30°C. Z kwitnącego krajobrazu niewiele wtedy pozostaje. Najlepiej wybrać się wtedy na plażę. Szczyt sezonu turystycznego przypada na bardzo gorące i suche miesiące lipiec i sierpień.

Temperatura wody nadąża oczywiście za temperaturami powietrza, w maju/czerwcu ma ona ok. 20°C, w sierpniu/wrześniu osiąga najwyższą wartość ok. 24°C.

Majorka | Katedra Santa Maria, Palma

Majorka | Katedra Santa Maria, Palma (by Lgon na licencji Pixabay)

Opady deszczu

W zasadzie można od października mówić o rodzaju okresu deszczowego. Pierwszymi tego oznakami są opady deszczu wczesną jesienią. Październik jest zwykle najbardziej deszczowym miesiącem na Majorce. Może dochodzić wtedy także do powodzi. Od listopada stosunkowo szybko spadają temperatury. Zachodnie wybrzeże otrzymuje od października do stycznia dosyć dużo deszczu, w Palmie trwa ta faza zwykle od października do grudnia.

Zimy są tradycyjnie niezbyt surowe i niezbyt śnieżne. Chodzi w zasadzie o łagodną i wilgotną porę roku. Temperatury wahają się w okolicy 10°C. Ale również tutaj trzeba się w ostatnich latach liczyć ze zmianą klimatu. Na przykład w górach Tramuntana zimą może zawsze padać śnieg. A po doświadczeniach np. z zimy 2009/2010 można się spodziewać śniegu na całej wyspie.

Majorka | Jesień podarowuje często piękne okresy z temperaturami powyżej 20 stopni Celsjusza

Majorka | Jesień podarowuje często piękne okresy z temperaturami powyżej 20 stopni Celsjusza (by vacula na licencji Pixabay)

Najlepsza czas podróży na Majorkę

Optymalny czas podróży na Majorkę zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań turysty. Kto chce poświęcić się głównie odpoczynkowi na plaży, dlatego w każdym wypadku godne polecenia jest lato od maja do września.

Wyspa słynie z przepięknych krajobrazów głównie wiosną i jesienią. Jest wtedy zwykle przyjemnie i niezbyt gorąco – może być natomiast czasem dosyć chłodno. Ten okres jest idealny dla miłośników przyrody i wędrówek.

Zima na Majorce jest raczej spokojna. Kiedyś był to raj dla spędzających na długie urlopy. Ostatnio muszą się oni jednak liczyć z burzowymi, chłodnymi i śnieżnymi okresami. Jednak mimo wszystko Majorka może być ciągle dobrą alternatywą dla zimy w naszej części Europy. Trzeba tylko śledzić aktualne prognozy pogody.   

Majorka | Alcudia

Majorka | Alcudia (by Medienservice na licencji Pixabay)

Zainteresują Cię również

Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...